Zgłoś błąd

Jeżeli zauważyłeś jakiś błąd na stronie,
nieprawidłowe dane, nieodpowiednie zdjęcie, itp.
- prześlij nam informację.

Salus Controls - 3 kroki do bycia EKO nie wychodząc z domu

3 kroki do bycia Eko nie wychodząc z domu

Wpływ człowieka na przyrodę jest zgubny (patrz: Smog – jak powstaje i dlaczego jest groźny). Spalanie śmieci, emisja pyłów atmosfery, marnowanie energii – to codzienność. Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie: jak zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Poza wymianą kotła węglowego na ekologiczny, możemy:

  • poprawić izolacyjność domu
  • ograniczyć zużycie energii z wykorzystaniem proekologicznych urządzeń
  • mądrze sterować ogrzewaniem w sezonie grzewczym

Po pierwsze: zatrzymaj ciepło w domu

Nawet ekologiczne technologie grzewcze nie wykażą się energooszczędnością, jeżeli ciepło będzie uciekało z budynku przez nieszczelne okna. Spowoduje to marnowanie energii poprzez długotrwałe dogrzewanie pomieszczeń, wychładzanych wskutek złej izolacji.

W przypadku nowych budynków energooszczędność jest narzucana przez Ministerstwo już na etapie projektowania. Najnowsze parametry dopuszczające do użytku domy jednorodzinne określają przepisy WT 2021 (zobacz: Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021).

Co jednak można robić na własną rękę? Jak zatrzymać ciepło w domu?

  • Nie zasłaniać kaloryferów
  • Uszczelnić stolarkę okienną
  • Uszczelnić drzwi wejściowe, na strych
  • Rozważyć zainstalowanie automatyki sterującej ogrzewaniem, która pozwoli w każdym pomieszczeniu utrzymać temperaturę właściwą dla jego funkcji. Inwestycja w system sterujący to też sposób na obniżenie rachunków.

Po drugie: monitoruj zużycie energii

Automatyka domowa marki SALUS Controls to rozwiązanie, które pomoże zoptymalizować pracę sprzętów codziennego użytku. Dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy, regulatory, smart plugi, przekaźniki, mogą sterować ogrzewaniem, oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF. Wystarczy stworzyć regułę.

Bezpłatna aplikacja SALUS Smart Home rejestruje zużycie energii przez urządzenia sterowane za pomocą inteligentnych wtyczek. Wykresy poboru pozwalają na kalkulację. Nie trzeba strzelać w ciemnio – które urządzenia nie działają wydajnie? Mając dane, wiadomo, czego pilnować.

Po trzecie: unikaj przesterowań


Największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie – to ponad 70% zapotrzebowania budynku na energię. Dlatego ważne jest dostosowanie ciepła pokoi do ich funkcji, np. warto, aby w sypialni było chłodniej niż w salonie. Z pozoru drobne udogodnienia podnoszą komfort życia i odciążają przyrodę.

Niekontrolowane cykle przegrzań i wychłodzeń nie sprzyjają pracy instalacji grzewczej. Regulatory marki SALUS Controls ograniczają aktywność urządzenia grzewczego, eliminując efekt przesterowania. Sterowanie temperaturą zmniejsza straty energii. Nie tylko wymiana kotła i paliwa grzewczego, ale też mądre sterowanie jest rozwiązaniem ekologicznym.

Dlaczego warto zastosować inteligentne sterowanie ogrzewaniem?

  1. Po pierwsze dopasowując temperaturę do potrzeb unikamy przegrzania mniej uczęszczanych pokoi i opłat za ciepło, którego nie potrzebujemy.
  2. Po drugie regulatory SALUS Controls działają elastycznie. Ich zadaniem jest utrzymanie ustalonej temperatury. Nie oznacza to, że będąc poza domem, nie mamy wpływu na pracę urządzeń grzewczych. Dzięki serii SALUS Smart Home na bieżąco możemy reagować. Regulatory pracują według harmonogramów, lecz uwzględniają doraźne decyzje.
  3. Po trzecie sterowanie ogrzewaniem sprzyja ograniczeniu strat energetycznych, co przekłada się na ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza.