Produkty

Dlaczego warto inwestować w solary?

Dodano 03.01.2022

Już od kilkunastu lat nieustannie mówi się o solarach należących do jednych z bardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych. Nie chodzi tylko o ich działanie, ale również o sam proces produkcji i utylizacji. Nie każdy o tym wie, ale nakłady surowców i energii przeznaczonych na produkcję tych urządzeń mogą zwrócić się w ciągu nawet 3 lat. Dziś coraz więcej osób chce korzystać z odnawialnych źródeł energii m.in. wiatru czy słońca, ponieważ ich zasoby odnawiają się w bardzo krótkim czasie. OZE – czyli Odnawialne Źródła Energii pozwalają zredukować gazy cieplarniane i zanieczyszczenia bezpośrednio wpływające na nasze zdrowie. Do urządzeń, które wykorzystują energię słoneczną, zalicza się kolektory słoneczne, nad których instalacją, z pewnością warto pomyśleć.

 

Solary – dlaczego warto je zainstalować?

Korzyści płynących z solarów jest naprawdę wiele. Przede wszystkim mogą być one zamontowane na każdym budynku, niezależnie czy jest nowy, czy stary. Solary pracują najwydajniej wtedy, kiedy następuje okres największego nasłonecznienia, czyli od kwietnia do września. Jednak także podczas pozostałych miesięcy są w stanie, choć częściowo zapewnić ciepłą wodę i komfort cieplny. Do najważniejszych powodów, które przemawiają za instalacją solarów, należą:

  • Niski koszt wytworzenia ciepła – pompa obiegowa i sterownik wymagają minimalnych nakładów energetycznych, aby solary mogły w pełni funkcjonować. Zużycie energii podczas pracy pompy ciepła wynosi około 10/30 W.
  • Doskonały efekt ekologiczny – solary uznawane są za jedne z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych na rynku. Dotyczy to głównie efektu pracy, ale także produkcji i utylizacji tych urządzeń. Ich koszt zwraca się po około 3 latach.
  • Mniejsza praca głównego urządzenia grzewczego i mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło – kolektory słoneczne mają wpływ na skrócenie pracy pompy ciepła czy innego urządzenia grzewczego. Przekładają się również na ograniczenie zużycia paliwa. Wiąże się to ze znacznymi oszczędnościami finansowymi.

 

Solary mogą pracować około 25 lat, a po tym czasie można je poddać całkowitemu recyklingowi. Do ich pracy niepotrzebna jest duża dawka energii elektrycznej. Dodatkowo fakt, że wytworzenie ciepła w budynku jest niższe, wpływa na mniejsze wydalanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wzrasta więc lokalna jakość powietrza. 

 

Kolektory słoneczne – jak działają?

 

Solary idealnie sprawdzają się do podgrzewania wody użytkowej, ale mogą także zapewniać wodne ogrzewanie budynku. Ich działanie polega na zamianie energii słonecznej na energię cieplną danego nośnika, np. cieczy lub gazu. Na rynku można zakupić dwa rodzaje kolektorów: próżniowe rurowe i płaskie. Gdzieniegdzie można znaleźć również kolektory próżniowe płaskie, jednak są one rzadko wybierane ze względu na trudności technologiczne.

Do najczęściej wybieranych zaliczają się kolektory płaskie. Energia słoneczna przetwarza jest tu przez moduł absorbera, który składa się z dziesiątek rurek miedzianych lub aluminiowych połączonych z cienką blachą aluminiową, lub miedzianą. Każda z nich pokryta jest powłoką wysokoselektywną. 

Każdy solar wyposażony jest w szybę solarną mocno przepuszczającą promienie słoneczne, a ich obudowa przeważnie wykonana jest w aluminiowych profili. Ciepło pochodzące ze słońca przekazywane jest do absorbera a następnie do cieczy płynącej przez kolektor. W każdym systemie solarnym znajduje się podgrzewacz solarny. Ciepło pozyskiwane z kolektora transportowane jest do wymiennika tego podgrzewacza, a ten magazynuje podgrzaną wodę. 

Korektory płaskie mają jeszcze jedną, dość przydatną funkcję – schładzanie rewersyjne, czyli mogą odprowadzać nadmiar ciepła przez obudowę. Funkcja ta jest przydatna, kiedy np. domowników nie ma w domu, więc nie ma jak wykorzystać zakumulowanego ciepła. 

 

Kiedy wybiera się kolektor próżniowo-rurowy?

Najczęściej do zakupu kolektora próżniowo-rurowego dochodzi, gdy nie ma możliwości zainstalowania kolektora płaskiego. Modele próżniowo-rurowe składają się z równolegle ułożonych do siebie szklanych rur posiadających średnicę od 5 do 10 cm. Są one ze sobą połączone absorberem. W rurach tych tworzy się próżnia, więc w przypadku tych solarów straty ciepła są niższe niż w przypadku kolektorów płaskich. Należy jednak zaznaczyć, że kolektory próżniowo-rurowe są o wiele droższe niż modele płaskie. 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę kolektorów słonecznych na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!