Produkty

Dyrektywa ErP – zmiany dla użytkowników

Dodano 02.07.2015

Od 26 września br. na urządzeniach do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody umieszczona będzie tzw. etykieta energetyczna. Dzięki temu osoby planujące zakup np.  kotła kondensacyjnego, pompy ciepła czy termy gazowej łatwo dokonają oceny ich efektywności energetycznej. Nowe wymogi dotyczące oznaczania urządzeń związane są z wejściem w życie europejskiej dyrektywy ErP (Energy related Products).

Czego dotyczy dyrektywa ErP?

Dyrektywa ErP określa minimalne wymagania dotyczące właściwości produktów zużywających energię i mających wpływ na środowisko. Jej zapisy odnoszą się m.in. do:

• kotłów grzewczych (gazowych, olejowych i elektrycznych),

• pomp ciepła,

• urządzeń kogeneracyjnych,

• zasobników ciepłej wody użytkowej.

Etykieta produktowa – łatwiejsza ocena i wybór urządzeń

Najważniejszą zmianą wynikająca z dyrektywy ErP będzie wprowadzenie oznakowania tzw. etykietą efektywności energetycznej. Oznaczenie to, analogiczne do etykiet znanych już z produktów AGD, ułatwi ocenę poszczególnych urządzeń pod kątem ich efektywności energetycznej oraz skutków ich działania dla środowiska. Etykietę będą musiały mieć urządzenia o mocy do 70 kW i zasobniki do 500 l. Osoby planujące zakup źródeł ciepła dowiedzą się z etykiety m.in. do jakiej klasy efektywności należy dane urządzenie oraz jaki poziom hałasu powoduje.

Aby dane urządzenie można było oznaczyć klasą sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, musi zostać przebadane w laboratorium badawczym w celu określenia osiąganej sprawności sezonowej (ŋs). W zależności od tego jaką sprawność sezonową osiąga urządzenie przypisywana mu jest określona klasa efektywności energetycznej. Dla ogrzewaczy pomieszczeń dostępnych jest 9 klas – od A++ do G. W 2019 r. wprowadzona zostanie klasa A+++, a znikną trzy najniższe klasy E, F i G.

Oznakowanie etykietą efektywności energetycznej będzie obowiązywało także dla zestawów urządzeń grzewczych. Za przygotowanie etykiety dla systemu grzewczego składającego się z kilku urządzeń odpowiedzialny będzie sprzedawca zestawu lub montujący go instalator.

Wycofanie mniej sprawnych kotłów: czy trzeba wymienić stary kocioł?

Nowe przepisy określają wymagania dotyczące efektywności energetycznej urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, wytwarzanego przez nie hałasu (w przypadku pomp ciepła – również poziomu hałasu jednostki zewnętrznej) i izolacji cieplnej (dla zasobników). Minimalne wymogi dyrektywy ErP dotyczące efektywności energetycznej kotłów odpowiadają poziomowi, który spełnią tylko kotły kondensacyjne, i w praktyce oznaczają wycofanie ze sprzedaży konwencjonalnych kotłów gazowych i olejowych. Jedynym wyjątkiem będą kotły z otwartą komorą spalania 1-funkcyjne o mocy maksymalnej do 10 kW i 2-funkcyjne o mocy maksymalnej do 30 kW. Obecne przepisy nie zobowiązują jednak użytkowników kotłów wycofywanych typów do wymiany tych urządzeń na nowe. Mniej sprawne kotły będą w sprzedaży do momentu wyczerpania zapasów w punktach sprzedaży.

Zmiana sposobu obliczania sprawności urządzeń grzewczych

Dotychczasowa metoda oceny efektywności opierała się na ocenie sprawności urządzenia, wyliczanego w odniesieniu do wartości opałowej paliwa. Przy tej metodzie obliczeń kotły kondensacyjne wykorzystujące ciepło skroplonej pary wodnej ze spalin osiągały wartości sprawności powyżej 100%. Nowa metoda będzie się odnosić do ciepła spalania paliwa, a dodatkowo będzie uwzględniała wykorzystaną energię np. na straty postojowe lub energię elektryczną zużytą przez kocioł. Liczona w ten sposób sprawność kotłów kondensacyjnych nie przekroczy 100%.

Sprawność ponad 100% dla rozwiązań kompleksowych i systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii

Uzyskanie efektywności energetycznej powyżej 100% będzie teraz możliwe tylko poprzez dodanie dodatkowych komponentów do systemu grzewczego. Najwyższą efektywność będzie można uzyskać poprzez uzupełnienie rozwiązania grzewczego o urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Krzysztof Wojciechowski

www.junkers.pl