Produkty

Pompy ciepła — nowoczesne rozwiązania godne uwagi 

Dodano 02.09.2011

 

Aktualizacja: 9.06.2022

Rynek systemów grzewczych obfituje w wiele rozwiązań, które nadają się zarówno do domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i innych budynków i obiektów użyteczności publicznej. Można na nim wyróżnić innowacyjne i nowoczesne rozwiązania systemowe, które spełniają wymogi bezpieczeństwa i wysokiej jakości. Jednym z takich rozwiązań, z których chętnie korzysta coraz więcej inwestorów, jest pompa ciepła, która dodatkowo wyposażona jest w komplety urządzeń peryferyjnych odpowiedzialnych za przechowywanie i transmisję ciepła. 


Z artykułu dowiesz się: 

  1. Czym wyróżnia się pompa ciepła solanka-woda? 
  2. Na co można liczyć wybierając pompę ciepła powietrze-woda? 
  3. Co warto wiedzieć o pompach ciepła woda-woda?

Zastanawiasz się nad tym, czy w budynku, którego jesteś właścicielem, sprawdzi się pompa ciepła? Chciałbyś wiedzieć więcej na temat tego rozwiązania? W dzisiejszym wpisie postaramy się przekazać jak najwięcej informacji, dzięki którym będziesz wiedział, jak rozróżniać poszczególne urządzenia. Dzięki poniższym informacjom dowiesz się, jak prawidłowo dobrać pompę ciepła oraz jakich błędów nie popełniać podczas instalacji. Zapewne artykuł nie rozwieje wszystkich wątpliwości, dlatego zachęcamy do uczestniczenia w cyklicznych szkoleniach, jakie organizowane są w hurtowniach Instal-Konsorcjum. 

 

Czym wyróżnia się pompa ciepła solanka-woda? 

Jeszcze do niedawna pompa ciepła solanka-woda była jednym z najpowszechniejszych rozwiązań, jakie były wybierane do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie pobiera ciepło, które jest zgromadzone w gruncie za pomocą wymiennika gruntowego (w jego skład wchodzą rury PE zakopane w ziemi oraz krążący w nich niezamarzający czynnik). Na rynku dostępne są dwa typy wymienników: poziomy i pionowy. W kolektorze poziomym rury układa się w pętle albo spirale (na głębokości 1,4 do 1,6 m poniżej gruntu). Kolektory pionowe natomiast to rury w kształcie U-rurki, które układa się w odwiertach sięgających nawet 100 m w głąb ziemi.  

Decydując się na gruntową pompę ciepła należy mieć na uwadze, że bez względu na to, który kolektor zostanie wybrany, należy dobrać go indywidualnie do pompy ciepła (będzie uzależniony od jej mocy oraz rodzaju gruntu, w jakim będzie się znajdował). 

Czasami kolektor gruntowy wykorzystywany jest nie tylko do dostarczenia mocy cieplnej z gruntu do pompy ciepła w czasie zimy, ale także pełni funkcję klimatyzatora, który chłodzi instalację wewnętrzną budynku. Takie rozwiązanie nosi nazwę systemu chłodzenia pasywnego i znajduje zastosowanie w momencie, kiedy inwestor wybierze instalację kolektora pionowego.  

Pompy ciepła gruntowe (inaczej nazywane pompami solanka-woda) to urządzenia, które są w stanie samodzielnie dostarczyć ciepło do instalacji grzewczej i nie wymagają montażu dodatkowego źródła ciepła. Wszystko za sprawą niezmieniającej się mocy grzewczej urządzenia w czasie trwania okresu grzewczego. Jest to ogromna zaleta, którą możemy zawdzięczać niewielkim wahaniom temperatury w dolnym źródle — gruncie. 

 

Na co można liczyć wybierając pompę ciepła powietrze-woda? 

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują na popularności. Użytkownicy cenią je za nieskomplikowaną instalację, która nie wymaga zastosowania odwiertów. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest pobieranie energii cieplnej z powietrza zewnętrznego, którego zasoby nigdy się nie kończą.  

Powietrzne pompy ciepła nie wymagają stosowania dodatkowych instalacji, które będą pozyskiwały zakumulowaną w powietrzu energię odnawialną. 

Zasadniczą różnicą pomiędzy gruntowymi a powietrznymi pompami ciepła, poza innym źródłem dolnym, jest to, że w sytuacji, kiedy jest naprawdę zimno, zachodzi konieczność wspomagania tych drugich dodatkowym źródłem ciepła. Nie dzieje się to ciągle. Do takich sytuacji dochodzi w momencie, kiedy moc grzewcza pompy ciepła nie jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania budynku na ciepło. Może się tak zdarzyć w okresie grzewczym, kiedy powietrze zewnętrzne ma zmienną temperaturę, która przekłada się na zmienną moc cieplną pompy (kiedy temperatura spada — spada moc pompy, a kiedy się podnosi — moc także się podnosi i wówczas pompa ciepła nie potrzebuje dodatkowego wspomagania). 

Powietrzne pompy ciepła występują w dwóch wersjach: do montażu zewnętrznego (na powietrzu) i wewnętrznego. Prezentowane rozwiązanie jest niezwykle ciche i jest w stanie sprostać wymaganiom zapotrzebowania budynku na ciepło, nawet kiedy na zewnątrz panuje temperatura -25°C. Oznacza to, że w naszej strefie klimatycznej spełni w 100% rolę urządzenia grzewczego i zagwarantuje użytkownikom komfort termiczny, a także optymalne koszty eksploatacji. 

 

Co warto wiedzieć o pompach ciepła woda-woda? 

Pompy ciepła woda-woda to rozwiązanie, które energię cieplną pozyskuje z wód gruntowych. Ważne jest to, że ich temperatura nie spada poniżej +7°C nawet zimą. Decydując się na ten rodzaj pomp ciepła, użytkownik może mieć pewność, że uzyska najwyższą sprawność dzięki wysokiej temperaturze wody dolnego źródła. 

Dolne źródło składa się z dwóch studni: zrzutowej i poborowej. Zadaniem tej drugiej jest dostarczenie wody gruntowej, która po schłodzeniu przez pompę ciepła, będzie skierowana do studni zrzutowej. Warto mieć na uwadze, że woda dostarczana do pompy ciepła musi być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a także spełniać określone wymagania fizykochemiczne. Studnia natomiast musi zapewniać odpowiednią wydajność. Zdarzają się przypadki, w których wspomniane czynniki znacząco ograniczają działanie wodnych pomp ciepła. Wybierając pompy ciepła VITECO, użytkownik może cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji, bezpiecznym użytkowaniem oraz intuicyjną obsługą wybranego rozwiązania. 

Pompy ciepła VITECO posiadają regulator pompy ciepła, który cechuje szereg funkcji pozwalających w pełni zautomatyzować wszelkie zadania dotyczące instalacji grzewczej, które obejmują: podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie pomieszczeń poprzez wiele obiegów grzewczych, podgrzewanie wody w basenie, czy sterowanie pomocniczymi źródłami ciepła, jeśli takie są konieczne. 

Podsumowanie 

Rynek pomp ciepła jest coraz bogatszy. Każdy, kto zdecyduje się na montaż tego urządzenia, powinien dobrać je do odpowiednio wyliczonego zapotrzebowania budynku na ciepło oraz możliwości montażu. Szczególnie w budynkach modernizowanych zaleca się montaż powietrznych pomp ciepła, ponieważ nie wymają specjalistycznych odwiertów, jakie konieczne są podczas instalacji gruntowych pomp ciepła.  

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat proponowanych powyżej rozwiązań, każda hurtownia instalacyjna należąca do GIK chętnie udzieli informacji na temat oferowanych pomp ciepła. 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

 

Przeczytaj także: 

 
 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!