Produkty

Epidemia wybuchających kotłów

Dodano 09.02.2012

To już chyba epidemia. W ciągu ostatnich kilkunastu dni portale internetowe zostały wręcz zasypane informacjami o wybuchach kotłów centralnego ogrzewania. W całej Polsce ludzie tracą dach nad głową w wyniku awarii systemu grzewczego.

Niedawno w jednym z portali internetowych pojawiła się informacja o wciąż zatykających się kotłach grzewczych we wrocławskim Śródmieściu. Opisywano awarie kotłów i coraz częstsze wizyty zespołów serwisowych. Wiadomość ta, jak się okazuje, dotyczyła zupełnie niewinnych usterek, bo, w porównaniu z wydarzeniami w innych miastach Polski, nie były one tak tragiczne w skutkach.

Wudzyń, powiat bydgoski: 57-letni mężczyzna stracił życie w wyniku wybuchu kotła c.o.
Dąbrówka, okolice Wadowic: Czteroosobowa rodzina straciła dach nad głową w wyniku eksplozji kotła centralnego ogrzewania.
Opatów, województwo świętokrzyskie: wybuch kotła c.o. doprowadził do pożaru, który strawił niemal całe mieszkanie.
 
Informacje te niepokoją nie tylko tych, którzy posiadają kotły c.o. Przede wszystkim musi zastanawiać fakt, że większość z tych tragedii zdarzyła się w mniejszych miejscowościach lub wsiach. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby posiadacze tych urządzeń mieli utrudniony kontakt z serwisantami? A może w małych miejscowościach nie dba się o instalacje grzewcze? Bez względu na to, jak odpowiemy na te pytania, musimy pamiętać o tym, jak ważna jest konserwacja i serwisowanie elementów układu grzewczego. Każdy instalator powinien podkreślać ten fakt podczas instalowania kotła, przyczyniając się do uniknięcia tak traficznych w skutkach usterek.
 
Miejmy nadzieję, że ostatnie wydarzenia skłonią posiadaczy kotłów do regularnego serwisowania tych urządzeń i wcześniejszego przygotowywania ich do sezonu grzewczego.