Produkty

III edycja Europejskich Słonecznych Dni

Dodano 08.04.2013

W Polsce już po raz trzeci organizowana jest kampania Europejskie Słoneczne Dni, która w Europie obecna jest już od 2002 r. Najbliższa edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 1-19 maja 2013 r. na terenie całej Polski i Europy.

Nie jest prawdą, że ochrona środowiska i ochroną klimatu są kosztem dla społeczeństwa. Już niemal 100 tysięcy gospodarstw domowych przyczyniło się do rozwoju rynku mikroinstalacji w Polsce, płacąc niższe rachunki za paliwa i energię tylko dlatego, że korzystają ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody. Ponadto zaczyna też przybywać inwestujących w systemy fotowoltaiczne, a przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne wprowadzające system energetyki prosumenckiej i ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy „słonecznych dachów”.

Celem Kampanii jest ochrona środowiska i klimatu poprzez promocję energetyki słonecznej – systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych – oraz wzrost świadomości ekologicznej lokalnych społeczności, który wpłynie na zwiększenie liczby instalacji solarnych w gospodarstwach domowych. Koordynatorem Kampanii jest Instytut Energetyki Odnawialnej, który już teraz serdecznie zaprasza do udziału w obchodach Europejskich Słonecznych Dni w 2013 r. W Europejskich Słonecznych Dniach udział wziąć może każdy zainteresowany tematyką wykorzystania energii Słońca.

Patronat Honorowy nad kampanią objął: Minister Gospodarki – Janusz Piechociński, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Małgorzata Skucha, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – Marek Woszczyk, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezydent Torunia – Michał Zaleski oraz Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

W ubiegłym roku w Polsce w kampanii udział wzięło ponad 10 tys. osób, a w całej Europie – ponad pół miliona. Podczas „słonecznych wydarzeń” organizowane są wystawy, targi, pikniki, festyny oraz konkursy, szkolenia, konferencje, które przybliżają tematykę ochrony środowiska poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w sposób przyjazny i prosty dla każdego uczestnika.

Więcej informacji na stronie www.slonecznedni.pl.

Zobacz galerię zdjęć z poprzednich edycji kampanii Europejskie Słoneczne Dni: www.slonecznedni.pl/galeria.

Zapraszamy do udziału!