Produkty

Plan rozruszania płytkiej geotermii wykorzystywanej przez pompy ciepła

 

Resort klimatu i środowiska przygotował program rozwoju geotermii w Polsce, który uwzględnia potencjał tzw. płytkiej geotermii pod wykorzystanie gruntowych pomp ciepła.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio wyjaśnił, że chodzi o dokument pt. "Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce", który jest planem działania rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.

"Dokument zawiera dziewięć punktów, uwzględniających potencjał geotermii płytkiej z wykorzystaniem głównie gruntowych pomp ciepła w zakresie mocy 30 kW i ponad 200 kW. Program promuje wykorzystanie energii pochodzącej w płytkich części Ziemi, czyli z głębokości sięgającej do 150 metrów -" jest to stabilne i bezpieczne odnawialne źródło energii" - poinformował Wiceminister.

Zgodnie z dokumentem, koszt realizacji programu rozwoju geotermii w Polsce ma wynieść blisko 50 mld zł przy dofinansowaniu z budżetu państwa.

Wiceminister podkreślił, że od 40 do 55 proc. powierzchni kraju obejmują różnego rodzaju zbiorniki geotermalne, które są jeszcze dokładnie niepoznane. Powinny zostać dokładnie przebadane i w przyszłości mogłyby zostać wykorzystywane. Zbiorniki znajdują się w północno-zachodniej i centralnej części kraju.

Autor: Dominika Kułakowska

 

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu : "Zalety kurtyn powietrznych Slim i nagrzewnic wodnych LEO"