Produkty

Concept by Xylem — prawdziwy cud oszczędności! - artykuł opublikowany w BIULETYNIE IK Edycja JESIEŃ 2021

Przepisy, które wdrożyła Komisja Europejska, stawiają pompom obiegowym i crykulacyjnym wysokie wymagania odnośnie ekologii i ochrony środowiska naturalnego. W dokumencie tym można przeczytać o konieczności stopniowej modyfikacji technologii wykonywania tego typu urządzeń. Wprowadzone rozwiązania mają sprawić, że będą one spełniać określone założenia zapewnienia sprawności. Warto mieć tutaj na uwadze, że pomp NIE klasyfikuje się wg określonych klas efektywności energetycznej. Ocenia się je wg wymogów, jakie jasno określono w dyrektywie ErP (ekoprojektu).

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Czy pompy Concept spełniają wymagania dyrektywy?

 2. Czym charakteryzują się pompy Concept by Xylem

 3. Dlaczego Concept by Xylem to dobry wybór?

 4. Jakie wartości przemawiają za instalacją pomp Concept by Xylem?

 5. Co warto wiedzieć o marce Concept?


Pompy Concept spełniają wymagania dyrektywy

Pompy Concept mają wysoką sprawność, dzięki czemu bez problemu spełniają wymagania dyrektywy ErP, która obowiązuje od 1 sieprnia 2018 roku. Warto mieć na uwadze, że wspomniany dokument zastępuje dawniej wykorzystywane oznakowanie produktu etykietą klasy efektywności energetycznej wykorzystywaną przy pompach grzewczych (klasy A-G). 

Pompy w instalacjach grzewczych odgrywają rolę odbiorników posiadających największe zapotrzebowanie na energię, bo zazwyczaj pracują nieprzerwanie. 

Decydując się na zastosowanie cyrkulacyjnych pomp w gospodarstwie domowym, użytkownik powinien mieć na uwadze, że urządzenia te będą wykorzystywać od 10 do 15% energii elektrycznej, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania przeciętnego gospodarstwa domowego.  

Charakterystyka pomp Concept by Xylem

Pomp cyrkulacyjne z serii Concept by Xylen posiadają wiele zalet, o których piszemy poniżej.

Prostota wykonania

Wbudowany w pompy cyrkulator jest łatwy do ustawienia. W pompach Concept 200 wykorzystuje się zarówno pokrętło, jak i umieszczony na urządzeniu przycisk. Nie bez znaczenia są tutaj także dioda LED oraz wyświetlacz cyfrowy. Dzięki nim bez problemu można odczytać status cyrkulatora. 

Dzięki łączności Bluetooth możliwe jest połączenie pompy z aplikacją My ecocirc APP, w której można sprawdzić tryb pracy urządzenia oraz ustawić jego parametry.

Automatyczne odpowietrzanie

Pompy Concept by Xylem mają możliwość automatycznego odpowietrzania. Wystarczy wykonać poniższe czynności, które pozwolą rozpocząć proces:

 • przekręcić pokrętło w stronę odpowietrzania (należy obserwować diodę LED< która powinna migać na zielono);

 • wybrać pożądany tryb pracy (można to zrobić także w czasie odpowietrzania urządzenia).

Po wykonaniu prac serwisowych cyrkulator w ciągu trzech minut wróci do poprzednich ustawień. 

Szybkie i łatwe połączenie elektryczne

Aby podłączyć urządzenie nie trzeba specjalnych narzędzi. Szybkie i proste podłączenie umożliwia wtyczka, którą można dopasować nawet pod kątem 45°. Dzięki niej możliwe jest dopasowanie urządzenia do najtrudniejszych do podłączenia miejsc. Warto przy tym mieć na uwadze, że prawie wszystkie wtyczki, które dostępne są na rynku pasują do cyrkulatora nowych pomp Concept by Xylem. 

Ochrona przed wystąpieniem pracy na sucho

Aby pompy Concept by Xylem pracowały bez zarzutu, umożliwiono ochronę przed wystąpieniem pracy na sucho, która opiera się na:

 • wewnętrznym czujniku, którego zadaniem jest pomiar temperatury elektrycznych elementów;

 • spowolnieniu cyrkulacji, jeśli czujnik wykryje wysoką temperaturę;

 • wyłączeniu cyrkulatora, jeżeli temperatura będzie wyższa, niż zakłada bezpieczny limit;

 • restarcie cyrkulatora, kiedy ochłodzi się do odpowiedniej temperatury.

Dlaczego Concept by Xylem to dobry wybór — porównanie kosztów?

Concept by Xylem to pompy nowej generacji, które warto wykorzystać w gospodarstwie domowym. Dzięki wymianie starych pomp na wspomniany produkt użytkownik jest w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. I nie chodzi tutaj jedynie o zwrot kosztów zakupu i montażu — te mogą zwrócić się nawet pod 2-3 latach, ale o dalsze użytkowanie pompy, która będzie generowała spore oszczędności. Dowody na słuszność tej tezy przedstawiamy poniżej.

Starsze wersje pomp stosowanych w instalacjach grzewczych zużywają od 500 do 800 kWh, co przekłada się na roczny koszt energii elektrycznej na poziomie 354 do 544 zł. Porównując to ze zużyciem energii urządzeń, które na co dzień wykorzystuje się w gospodarstwach domowych:

 • Kuchnia elektryczna 445 kWh

 • Lodówka - 330 kWh

 • Zmywarka do naczyń - 245 kWh

 • Pralka - 200 kWh.

Jak na powyższym tle wypada pompa nowej generacji Concept by Xylem? Można by rzec, że doskonale. Urządzenie zużywa między 60 a 150 kWh, co daje roczny koszt na poziomie 41 - 102 zł. Widać zatem, że roczna oszczędność na energii elektrycznej będzie spora — między 313 a 442 zł. 

Wartości, które przemawiają za instalacją pomp Concept by Xylem

Klienci, którzy będą zastanawiać się nad instalacją nowej pompy, powinni wiedzieć, że decydując się na produkty z serii Concept by Xylem mogą:

 • Zaoszczędzić — mowa tutaj przede wszystkim o niższym zużyciu prądu, a tym samym sporych oszczędnościach. Wszystko za sprawą wprowadzeniu trybu nocnego;

 • Liczyć na niezawodność urządzenia — na wyświetlaczu można zawsze dostrzec ostrzeżenia i alarmy, a jeśli dojdzie do awarii, wyświetlacz pokazuje błędy, jakie wystąpiły;

 • Cieszyć się najlepszą wydajnością energetyczną spośród pomp dostępnych na rynku — wspomniany parametr kształtuje się na poziomie EEI level ≤ 0,16 - 0.18. Warto także zwrócić uwagę na silnik ECM, który zapewnia urządzeniu inteligentną kontrolę prędkości;

 • Prostotę użytkowania — począwszy od bezproblemowej instalacji urządzenia, poprzez bezproblemową konfigurację, a skończywszy na dobrej czytelności na wyświetlaczu oraz bezproblemowych naprawach (aby zdjąć silnik, wystarczy odkręcić 4 śrubki).

Marka Concept — co warto o niej wiedzieć?

Marka Concept, której właścicielem jest Grupa EDT GmbH (do której należy także Instal-Konsorcjum) to znak najwyższej jakości i fachowości. Od blisko 50 lat marka funkcjonuje na rynku niemieckim, jednak dzięki powiązaniu jej w 2002 roku ze wspomnianym Europejskim Stowarzyszeniem Specjalistycznych Hurtowni Instalacyjnych, także na pozostałych rynkach europejskich, m.in.: francuskim, hiszpańskim, czeskim, czy słowackim. Od 2012 roku produkty marki Concept dostępne są także w Polsce. 

 

Osoby, które chcą dowiedzieć się jeszcze więcej na temat nowych rozwiązań, jakimi są pompy cyrkulacyjne Concept by Xylem, zachęcamy do zapoznania się z webinarium, które dostępne jest na stronie ik.pl w Strefie Partnera w zakładce Szkolenia – Akademia IK.

Autor: Aneta Wojtczak