Produkty

Instalacje grzewcze wiosną

Dodano 26.01.2012

Choć sezon grzewczy trwa w najlepsze, warto już dziś pomyśleć o tym, jak zadbać o system grzewczy w naszym domu wiosną i latem. Po zakończonym sezonie należy dokonać przeglądu instalacji grzewczej.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że w trakcie zimowego grzania może dojść do usterek, które nie od razu będą widoczne, a które wpływają zarówno na nasze zdrowie, jak i wydatki związane z ogrzewaniem. W każdym systemie grzewczym są bowiem elementy mniej wytrzymałe, które po intensywnym sezonie mogą okazać się zbyt wyeksploatowane, by dalej służyć bez zarzutu. Aby uniknąć zagrożeń i utraty ciepła, należy dokonać przeglądu systemu grzewczego.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić instalacje z kotłami gazowymi. Nieprawidłowo zamontowana, naruszona czy po prostu nieszczelna instalacja może grozić nie tylko wyciekiem gazu, ale w skrajnych wypadkach nawet wybuchem. W przypadku systemów grzewczych opartych na kotłach gazowych wymagana jest szczególna ostrożność i czujność – częste przeglądy są szczególnie wskazane w takich przypadkach.

Kotły nie są jednak jedynymi elementami, które warto sprawdzić po sezonie grzewczym. Przeglądu wymagają również grzejniki, które podczas przerwy w ogrzewaniu mogą ulec uszkodzeniu. Częstymi usterkami są wycieki wody bądź zapowietrzenie grzejników. Tylko w przypadku uważnego sprawdzania instalacji grzewczej jesteśmy w stanie zapobiec poważniejszym awariom, a co za tym idzie – utracie ciepła i pieniędzy.

Warto pamiętać o tym, że odpowiednia kontrola i konserwacja systemu grzewczego jest warunkiem posiadania gwarancji producenta. Firmy wytwarzające elementy instalacji grzewczych zastrzegają, że tylko w wypadku właściwej eksploatacji gwarancja na ich produkty pozostaje w mocy. Trzeba o tym pamiętać już na etapie zakupu i montażu urządzeń wchodzących w skład układu grzewczego.

Im wcześniej zaczniemy przegląd, tym więcej uda nam się zrobić przed jesienią i tym mniej przygotowań pozostanie do wykonania tuż przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego. Warto sprawdzić instalację jak najszybciej, gdyż w przypadku ewentualnej usterki daje nam to znacznie więcej czasu na naprawę czy wymianę elementów instalacji. Konieczne jest przeprowadzenie wszelkich odczytów, takich jak stan ciśnienia wody w systemie grzewczym, tak, aby wszelkie parametry pozwoliły na optymalne jego działanie.

Na koniec powód najbardziej prozaiczny – poza sezonem grzewczym dużo szybciej (i taniej!) można skorzystać z usług firm serwisowych. Wiosną i latem możemy przebierać w wolnych terminach, gdyż wciąż niewiele osób myśli o serwisowaniu systemu ogrzewania w tym czasie. Wraz ze zbliżającym się sezonem grzewczym, maleje liczba wolnych terminów serwisantów, a rosną ceny. Najrozsądniej zatem dokonać przeglądu w trakcie przerwy w ogrzewaniu.

Sezon grzewczy, nieważne jak intensywny, eksploatuje system ogrzewania w znacznym stopniu. Jak każdy mechanizm, instalacja ta potrzebuje właściwej konserwacji i kontroli, szczególnie, że w grę wchodzi bezpieczeństwo i komfort ludzi. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy system grzewczy jest niewykorzystywany.