Niezawodna instalacja grzewcza z kompaktową jednostką SHK200S – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja jesień 2021

Montaż powietrznej pompy ciepła jeszcze nigdy nie był tak prosty! Dążenie do obniżania kosztów ogrzewania budynków oraz cele klimatyczne i uwarunkowania prawne sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną i technologiczną, możliwość pozyskania dotacji oraz inne mechanizmy wsparcia coraz większą popularność zyskują pompy ciepła, zwłaszcza typu powietrze/woda.

Magda Turecka | www.nibe.pl | www.ik.pl/nibe

 

Pompy ciepła NIBE SPLIT cieszą się ogromną popularnością od wielu lat, ponieważ stanowią efektywne narzędzie grzewcze, które można zastosować w nowym, jak i starszym budownictwie. W pompach powietrza typu SPLIT mają rozdzielony układ chłodniczy na dwie jednostki – zewnętrzną NIBE AMS 10 oraz kompaktową jednostkę wewnętrzną SHK 200S.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. czym charakteryzuje się centrala SHK 200S
  2. jakie zalety ma centrala SHK 200S
  3. dlaczego pompa ciepła NIBE SPLIT to urządzenie wielofunkcyjne

Czym charakteryzuje się centrala SHK 200S?

Centrala SHK 200S to optymalne urządzenie, posiadające wbudowany sterownik, zintegrowane komponenty, ułatwiające instalację oraz takie, dzięki któremu można zaoszczędzić miejsce w kotłowni. Przeznaczona jest do współpracy z pompami ciepła typu split, posiada również w wężownicowy, emaliowany zasobnik c.w.u., o pojemności 180l. Oprócz tego jej wyposażenie obejmuje:

·      Elektryczny podgrzewacz pomocniczy o maksymalnej mocy 9kW,

·      Grupę bezpieczeństwa,

·      Naczynie przeponowe o pojemności 10l,

·      Skraplacz,

·      Nanometr.

Dzięki temu, że pompa obiegowa sterowana jest w sposób elektroniczny, praca systemu jest zoptymalizowana i minimalizuje to zużycie energii. Do centrali można podłączyć zewnętrzne źródło ciepła np. kocioł gazowy. Wbudowany sterownik pozwala na zarządzanie pracą centrali w sposób zdalny lub za pośrednictwem intuicyjnego, kolorowego wyświetlacza. Zdalna kontrola centrali to nie wszystko, ponieważ oprócz niej sterownik monitoruje pracę całego systemu grzewczego z pompą ciepła i rekuperatorem NIBE ERD. Dodatkowo może kontrolować współpracę z systemem fotowoltaicznym NIBE PV, umożliwia przegrzew okresowy, chłodzenie 2- i 4-rurowe, programowanie czasu pracy pompy ciepła, wygrzewanie posadzek.

 

Jakie zalety ma centrala SHK 200S?

 

·      Posiada klasę energetyczną A+++ w przypadku zakupu zestawu SHK200S z AMS 10,

·      Wyposażona jest w funkcjonalny sterownik z kolorowym wyświetlaczem,

·      Ma wbudowane gniazdo USB pozwalające na aktualizację oprogramowania,

·      Umożliwia zapisywanie ustawień i plików logo, dzięki czemu programowanie i diagnostyka podobnych instalacji staje się prostsza,

·      Można nią zarządzać zdalnie przed Internet dzięki witrynie myupway.com,

·      Jej system może być dodatkowo rozbudowany o rekuperację NIBE EPS oraz fotowoltaikę NIBE PV, co sprawia, że można zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy,

·      Może być montowana w nowych, jak i modernizowanych budynkach,

·      Posiada emaliowany zasobnik c.w.u. o pojemności 180l, wyposażony w anodę tytanową,

·      Ma funkcję zwalczania bakterii Legionella,

·      Wyposażona jest w elektryczny ogrzewacz pomocniczy o stopniowalnej mocy 9kW,

·      Pracę systemu optymalizuje elektronicznie sterowana pompa obiegowa,

·      Ma zawory przełączające do przygotowania i chodzenia c.w.u.

·      Wyposażona jest w manometr i naczynie przeponowe.

 

Dlaczego pompa ciepła NIBE SPLIT to urządzenie wielofunkcyjne?

W przypadku, gdy użytkownicy danego budynku chcą zachować istniejący już system grzejnikowy, w budynku, w którym ma być przeprowadzona termomodernizacja, pompa ciepła NIBE może zapewnić aż 58°C pracując na samej sprężarce, a podłączając dodatkowe źródło ciepła, aż 65 °C. Oprócz samego ogrzewania, pompa ciepła NIBE SPLIT zapewnia też możliwość chłodzenia w okresie letnim. Efektywność pracy pomp ciepła NIBE SPLIT jest o wiele wyższa niż w przypadku tradycyjnych pomp ciepła, ponieważ została w nich zastosowana technologia inwerterowa, sprawiająca, że moc pracy sprężarki dostosowuje się do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło. To z kolei zapewnia mniejsze zużycie prądu, wysoki komfort, większą trwałość i wyższy współczynnik sprawności. Współczynnik sprawności COP pompy SPLIT 6 kW wynosi 5,32 przy A7/W35 wg EN14511.

 

Pompa ciepła NIBE SPLIT jest niezwykle prosta w instalacji i elastyczna, jeśli chodzi o wybór jej lokalizacji. Jednostka zewnętrzna może być powieszona na ścianie budynku, dzięki uchwytom ściennym lub może być postawiona na stelażu naziemnym przy ścianie budynku. Dodatkowo NIBE SPLIT pracuje niezwykle cicho, może pracować w szerokim zakresie temperatur (od -20 do +43 stopni), nie potrzebuje kolektora gruntowego, można ją szybko zainstalować, wykazuje niską awaryjność i łatwo się ją obsługuje.

Wykorzystując dodatkowe akcesoria do systemu grzewczego z pompą NIBE SPLIT, można obsługiwać kilka obiegów grzewczych posiadających różną temperaturę zasilania, zliczyć wyprodukowaną energię cieplną i sterować systemem dzięki sterownikowi pokojowemu z funkcjonalnym wyświetlaczem.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska