Nowy układ mieszania Grundfos MIXIT – kompaktowy system ALL IN ONE – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Jesień 2021

Układy mieszające stosowane są w systemach HVAC do regulacji temperatury zasilania w poszczególnych strefach w za- leżności od zapotrzebowania na ciepło. Optymalne planowanie i konfiguracja ma znaczący wpływ na koszty inwestycji, komfort, efektywność energetyczną i koszty eksploatacji systemu. Tradycyjne układy mieszające, zbudowane z pojedyn- czych komponentów, mają szereg wad. Alternatywnie, układy mieszające można wdrożyć z kompletnym rozwiązaniem MIXIT.

Ryszard Gawronek | www.grundfos.pl | www.ik.pl/grundfos

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. czym jest Grundfos MIXIT
  2. co sprawia, że warto zainwestować w Grundfos MIXIT

Czym jest Grundfos MIXIT?

Układy mieszania potrzebne do regulacji temperatury zostały na nowo zdefiniowane, a Grundfos MIXIT jest tego najlepszym przykładem. To właśnie on łączy wszelkie części należące do układu zmieszania pompowego, tworząc rozwiązanie, gdzie wszystko co potrzebne, zawarte jest w jednym urządzeniu. Dzięki temu projektowanie mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne jest ułatwione a czas montażu i uruchamiania skraca się nawet do 50%. Aby wykonać optymalną pętlę mieszającą warto zastosować właśnie Grundfos MIXIT, ponieważ jest to najprostszy i najszybszy sposób. Wystarczy tylko, że wyposażysz się w jednostkę Grundfos MAGNA3 i Grundfos MIXIT. Układ mieszania Grundfos MIXIT łączy siłownik, zawór równoważący czujniki, sterownik temperatury i zawór 2- lub 3-drogowy w plug-and-play, czyli jeden element, dzięki czemu montaż, wybór i uruchomienie są znacznie ułatwione. Jak widać MIXIT jest elastycznym urządzeniem, które może obsługiwać wiele zastosowań grzewczych. Może być stosowany w przypadku zaworów bezciśnieniowych 3-drogowych, ale i ciśnieniowych, 2-drogowych. Dzięki wbudowanym portom komunikacyjnym Fieldbus, możliwe jest podłączenie do systemów zarządzania budynkiem BMS lub do Grundfos BUILDING CONNECT.

Grundfos MIXIT obsługuje takie aplikacje jak:

- ogrzewanie podłogowe,

- ogrzewanie grzejnikowe,

- instalacje chłodnicze,

- nagrzewnice powietrza.

Co sprawia, że warto zainwestować w Grundfos MIXIT?

·      Posiada przyjazny interfejs, na którym można odczytać podstawowe informacje np. temperaturę, ostrzeżenia, otwarcia zaworów czy alarmy.

·      Aplikacja Grundfos GO REMOTE może być połączona z Bluetoothem.

·      Aplikacja Grundfos GO REMOTE oferuje wszelkie dane i zaawansowane funkcje.

·      Obsługa kreatorów konfiguracji i uruchomienia w aplikacji Grundfos GO REMOTE jest intuicyjna.

Grundfos MIXIT wyposażony jest w:

·      Zawory 2- i 3-drogowe,

·      Sterownik temperatury z kompensacją pogodową,

·      Wyłączanie i programowanie ruchu podczas ciepłej pogody,

·      Monitorowanie energii,

·      4 ograniczniki równoważenia.

W ramach Grundfos BUILDINGCONNECT FREE, można skorzystać z bezpłatnego rozwiązania w zakresie monitoringu, a jeśli będzie taka potrzeba, istnieje możliwość rozbudowy tej wersji do profesjonalnej. Jako rozszerzenie dostępna jest magistrala Fieldbus (BAC- NET MS/TP i IP + MODBUS RTU i TCP).

 

Autor: Małgorzata Buchkovska