Produkty

Podkład Lafarge dla systemu QIK

Dodano 19.03.2014

Klient decydujący się na ogrzewanie podłogowe ocenia efektywność działania i parametry użytkowe całego rozwiązania. Na końcową efektywność i trwałość systemu składają się: warstwa izolacji termicznej, instalacja ogrzewania podłogowego oraz pokrywający ją podkład podłogowy.

Podkład podłogowy Agilia Sols A firmy Lafarge i system ogrzewania podłogowego marki QIK to zgrany duet

Zapewnienie klientowi optymalnego i trwałego rozwiązania jest możliwe dzięki połączeniu wysokiej jakości produktów marek QIK i Lafarge dedykowanych do systemów ogrzewania podłogowego.

W listopadzie 2013 r. firma Lafarge zaprezentowała instalatorom takie rozwiązanie w praktyce. Okazją do tego była budowa nowej siedziby firmy Heating-Instgaz w Rzeszowie. W nowo powstającym budynku zastosowano rozwiązanie ogrzewania płaszczyznowego marki QIK, a warstwę pokrywającą rurki wykonano z podkładu podłogowego Agilia Sols A firmy Lafarge.

Agilia™ Sols A to innowacyjny produkt przeznaczony do podkładów podłogowych, idealnie współpracujących z systemem grzewczym QIK. Ten nowoczesny materiał powstały na bazie jastrychu anhydrytowego ma wiele zalet ułatwiających pracę zarówno w fazie projektowania, jak

i w fazie wykonawczej. Stosując wylewki Agilia™ Sols A można uzyskać również wiele korzyści funkcjonalnych i estetycznych wykonywanej posadzki.

Współpracujący z produktami QIK podkład Agilia™ Sols A doskonale spisuje się na podłogach z systemem ogrzewania podłogowego. Dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi przewodności cieplnej zdecydowanie wpływa na zwiększenie wydajności ogrzewania. Jest ona dwukrotnie większa niż w przypadku tradycyjnych jastrychów cementowych. Ponadto, bardzo niska porowatość i zwarta struktura wylewki jeszcze bardziej optymalizują stopień przewodzenia ciepła i oddawania go pomieszczeniu. Płynna konsystencja wylewki anhydrytowej Agilia™ Sols A gwarantuje doskonałe przykrycie rur ogrzewania podłogowego QIK oraz ich otulenie. To sprawia, że ciepło jest szybciej oddawane do wnętrza materiału, a następnie do pomieszczenia. Wysokie parametry wytrzymałościowe produktu pozwalają na wylanie cieńszej warstwy na instalację grzewczą w porównaniu do standardowo wylewanej warstwy jastrychu cementowego – grubość wylewki z zatopionymi rurkami ogrzewania wynosi 5 cm.

Wykorzystanie produktu firmy Lafarge bardzo ułatwia prace wykonawcze. Dzięki wysokiej płynności i właściwościom samopoziomującym podkład jest łatwy w aplikacji i pozwala uzyskać równą i gładką powierzchnię. Agilia™ Sols A ma bardzo mały współczynnik rozszerzalności cieplnej, co pozwala znacznie zredukować ilość poprzecznych szczelin dylatacyjnych. Z powodzeniem może być stosowany bez dylatacji na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym do 300 m2.

Wylewka daje możliwość chodzenia po powierzchni po ok. 2 dniach, a rozpoczęcie prac budowlanych jest możliwe po ok. 2-4 dniach. System ogrzewania podłogowego QIK może zostać uruchomiony po ok. 7 dniach.

Szczegółowe informacje na temat wylewki anhydrytowej Agilia Sols A znajdują się na stronach internetowych: www.solidnydom.lafarge.pl i www.lafarge.pl.

Technolodzy Lafarge położyli duży nacisk na praktyczne i funkcjonalne aspekty produktu, czyli oszczędność czasu przy maksymalnym ograniczeniu dodatkowych kosztów. Zastosowanie mieszanki Agilia™ Sols A – w przypadku 3-osobowej ekipy wykonawczej – pozwala wylać nawet 1300 m2 powierzchni dziennie. Gotowy jastrych, zamówiony w wytwórni betonu Lafarge, dostarczany jest na plac budowy betonomieszarką i od razu pompowany na wylewane powierzchnie. Dzięki temu unikamy problemów ze składowaniem surowców, nadmiarem materiału po zakończeniu robót czy utrzymywaniem dodatkowych kosztownych urządzeń na budowie.

Bartosz Obidziński
www.lafarge.pl