Produkty

Pompy ciepła — na co co zwrócić uwagę przy wyborze mocy urządzenia?

Dodano 04.01.2023

Pompy ciepła to ekologiczne źródła ciepła, na które stawia coraz więcej inwestorów — zarówno w miastach, jak i na terenach podmiejskich i wsiach. Nic w tym dziwnego, ponieważ mogą liczyć nie tylko na spore oszczędności, ale także na możliwość hamowania degradacji środowiska. Szeroka oferta rynkowa oraz odmienne potrzeby każdego domostwa sprawiają, że wybór najlepszego rozwiązania nie należy do najłatwiejszych. W poniższym tekście podpowiemy, jakie kwestie wziąć pod uwagę w czasie zakupu pompy ciepła. Odpowiemy także na pytanie, dlaczego pompy ciepła Saunier Duval będą dobrym rozwiązaniem.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego pompa ciepła to dobry wybór?
  2. Czego spodziewać się od źle dobranej pompy ciepła?
  3. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Opłaty za ogrzewanie to ta część budżetu, która szczególnie w okresie jesienno-zimowym spędza sen z powiek właścicieli domów. Wysokość rachunków uzależniona jest od wielu czynników, do których można zaliczyć m.in.: rodzaj wykorzystanego systemu grzewczego. Aby znacznie obniżyć koszt ogrzewania, warto zdecydować się na montaż pompy ciepła. Nie wiesz, jaka pompa ciepła sprawdzi się w Twoim domu? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, a dowiesz się, które rozwiązanie wybrać.

jednostka zewnętrzna pompy ciepła Saunier Duval

Dlaczego pompa ciepła Saunier Duval to dobry wybór?

Zastanawiasz się, dlaczego pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o ogrzewanie domu? Zalet tego rozwiązania jest co najmniej kilka. Po pierwsze projektując dom i uwzględniając w nim montaż pompy ciepła, inwestor może znacznie obniżyć koszty budowy. Nie musi bowiem ponosić wydatków związanych z budową kotłowni i komina,  czy magazynowaniem opału. 
Mówiąc o atutach rozwiązań, należy także wspomnieć o dużej efektywności energetycznej pomp ciepła Saunier Duval. Dobrze dobrane urządzenie jest w stanie wyprodukować nawet do 5 razy więcej energii, niż pracuje do pracy. Oznacza to spore oszczędności, które pozwalają na to, aby inwestycja zwróciła się ciągu kilku lat. 
Dla osób, którym zależy na bezproblemowej obsłudze instalacji grzewczej, pompa ciepła Saunier Duval będzie najlepszym wyborem. Porównując ich pracę do tradycyjnych kotłów grzewczych, można powiedzieć, że pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna.

pompy ciepła Saunier Duval

Czego spodziewać się od źle dobranej pompy ciepła?

Dobierając pompę ciepła, warto prawidłowo oszacować jej moc. Musisz wiedzieć, że zarówno niedoszacowanie, jak i przeszacowanie może nieść za sobą konsekwencje. Jeśli w budynku zostanie zamontowana pompa ciepła o zbyt małej mocy, nie będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowania mieszkańców na ciepło i ciepłą wodę użytkową. W konsekwencji trzeba będzie dobrać dodatkowe źródło ciepła, co oznacza dodatkowe koszty.
Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać w kontekście nieprawidłowego doboru mocy pompy ciepła, są wyższe koszty eksploatacyjne lub intensywniejsza praca sprężarki, co może skutkować jej szybszym zużyciem i koniecznością wymiany.
Jeśli myślisz, że wybór pompy ciepła o wyższej mocy niż potrzebna będzie dobrym pomysłem, jesteś w błędzie. Okazuje się, że już sam zakup pompy ciepła o wyższej mocy wiąże się z większym wydatkiem, a co za tym idzie — dłuższym czasem zwrotu inwestycji. Pompa o wyższej mocy pracuje w krótszych, jednak częstszych cyklach, co również przekłada się na szybsze zużycie sprężarki. Takie rozwiązanie wymusza także większe zużycie energii elektrycznej, a także konieczność wykorzystania w domu większego zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Jeżeli zależy Ci na prawidłowym doborze pompy ciepła, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Wówczas możesz mieć pewność, że zarówno pompa ciepła Saunier Duval, jak i inna będzie w 100% spełniać zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową. Do najważniejszych aspektów należą:

  • średnioroczne temperatury, jakie panują w regionie — Polska podzielona jest na 5 stref, w których można zaobserwować różne temperatury minimalne, a co za tym idzie — punkty biwalentne, które są ważne z punktu widzenia określenia temperatury, przy której zacznie działać grzałka. To właśnie do nich musi zostać dostosowana pompa ciepła;
  • powierzchnia budynku, który ma ma być ogrzewany za pomocą pompy ciepła — tutaj należy wziąć pod uwagę nie tylko pomieszczenia ogrzewane, ale również nieogrzewane do określonej temperatury, czyli piwnice, poddasza, garaże, czy pomieszczenia gospodarcze;
  • zapotrzebowanie budynku na ciepło — należy określić, jaki wpływ na ogrzanie 1 m2 powierzchni budynku ma zastosowana izolacja cieplna oraz technologia, w jakiej ją wykonano. Przyglądając się istniejącym już domom, można tę wartość wyliczyć na podstawie rocznego zużycia paliwa, które do tej pory było źródłem ciepła;
  • roczne zużycie c.w.u. — jeśli użytkownikowi zależy nie tylko na ogrzewaniu pomieszczeń, ale również na podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, moc pompy ciepła powinna być stosunkowo wyższa. Wartość mocy pompy ciepła oblicza się w tym wypadku biorąc pod uwagę ilość osób zamieszkujących budynek oraz założony poziom zużycia wody przez jedną osobę;
  • rodzaj instalacji, która odbiera i rozprowadza ciepło — pompy ciepła pracują najlepiej, jeśli połączy się je z systemem, którego praca oparta jest na niskiej temperaturze czynnika grzewczego — ok. 35°C i który ma dużą powierzchnię (np. ogrzewanie podłogowe lub sufitowe). Takie rozwiązanie nie oznacza jednak, że właściciel domu nie może stosować tradycyjnych grzejników, które potrzebują czynnika grzewczego o wyższej temperaturze (ok. 60°C). Do każdego z systemów należy dobrać odpowiednią moc pompy ciepła Saunier Duval oraz rodzaj dolnego źródła (powietrze, grunt lub wody gruntowe).

pompa ciepła Saunier Duval zainstalowana w garażu

Podsumowanie

Aby wybrać prawidłową moc pompy ciepła, warto zaangażować ekspertów, którzy bez problemu oszacuje wszystkie parametry, na podstawie których wybierze odpowiednie urządzenie marki Saunier Duval.
Podkreślamy, że wybór pompy ciepła oraz jej instalacja i serwisowanie nie należy do prostych zadań, dlatego tylko wykwalifikowani specjaliści są w stanie zrobić to dobrze. Jeśli zależy Ci na niskich rachunkach oraz prawidłowej pracy urządzenia, skontaktuj się z fachowcami, którzy pracują w hurtowniach instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum. Jako autoryzowany dystrybutor rozwiązań oferowanych przez Saunier Duval w Polsce z pewnością będziemy w stanie Ci pomóc.

Autor: Aneta Wojtczak

pompa ciepła Saunier Duval zamontowana na tarasie

Przeczytaj także:


Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!