Produkty

Ile kosztuje pompa ciepła?

Dodano 14.09.2021

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu i wody staje się coraz popularniejsze. Pompa ciepła, która wykorzystuje naturalne zasoby staje się zatem powszechnie wykorzystywanym urządzeniem. Zazwyczaj rozwiązanie to stosuje się w nowopowstałych domach, jednak istnieje możliwość zastosowania go także w starszych, remontowanych budynkach. Opinie użytkowników pokazują, że pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu. Czy aby na pewno? Ile kosztuje pompa ciepła i jej użytkowanie? Chcąc dać Ci rzetelną wiedzę na ten temat, sprawdziliśmy to. 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego ogrzewanie domu pompą ciepła to dobry pomysł?

  2. Czy instalacja pompy ciepła jest droga?

  3. Jakich kosztów spodziewać się po eksploatacji pompy ciepła?

 


Dlaczego ogrzewanie domu pompą ciepła to dobry pomysł?

Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, dzięki czemu jej właściciel może zaoszczędzić sporo czasu. Kolejną jej zaletą jest fakt, że jest ekologiczna, nie wymaga oddzielnego pomieszczenia, a także nie generuje odpadów. Dla użytkowników istotne będzie także to, że urządzenie  jest niezwykle ciche.

Decydując się na pompę ciepła należy mieć na uwadze, że dla wielu osób może to być spory wydatek. Ceny tych urządzeń są zróżnicowane i uzależnione są od zapotrzebowania i mocy cieplnej. Warto jednak mieć na uwadze, że pompa ciepła jest konkretną inwestycją, która z biegiem lat może zwrócić się z nawiązką (pomimo sporej ceny zakupu i instalacji). Choć zwrot kosztów nie będzie natychmiastowy, bo może potrwać od kilku nawet do kilkunastu lat, z biegiem lat zauważysz, że była to opłacalna inwestycja.

Czy instalacja pompy ciepła jest droga?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ cena pompy ciepła uzależniona jest w dużej mierze od jej rodzaju. Droższą opcją będzie z pewnością gruntowa pompa ciepła, która do prawidłowego działania potrzebuje wykonania odwiertów. Tańszym rozwiązaniem jest z pewnością pompa ciepła powietrzna, jednak nie będzie ona tak efektywna, jak pierwsza z wymienionych. Dobrze jest zatem przed kupnem określonego rozwiązania zastanowić się nad tym, co będzie dla nas lepsze.

 

 

Decydując się na gruntową pompę ciepła pamiętaj, że energia pobierana jest z ogrzewanej cieczy, która krąży w zamontowanym w gruncie kolektorze. Wytworzone w ten sposób ciepło dociera do pompy i rozprowadzane jest po budynku. Takie rozwiązanie jest wydajne oraz trwałe, a co za tym idzie, również opłacalne. Nic zatem dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej inwestorów indywidualnych. Nie przerażają ich nawet koszty z tym związane, a dla wielu nie należą one do najmniejszych. Wykonanie samego dolnego źródła ciepła wynosi około 15 tys. zł. Do tego należy kupić pompę ciepła. Urządzenie wysokiej klasy i jego montaż może kosztować nawet 30 tys. zł. Warto także pamiętać o tym, że sama instalacja rozwiązania wiąże się z określonymi formalnościami, które także mogą generować dodatkowy koszt. Będzie on niewielki w porównaniu z inwestycją, jednak nie można o nim zapominać.

Powietrzna pompa ciepła to kolejne rozwiązanie, które chętnie wykorzystywane jest w domach. Urządzenie to do ogrzania wykorzystuje energię pobraną z powietrza. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze jest to wydajny produkt. Kiedy za oknem pojawią się większe mrozy może dość do sytuacji, w której będziesz musiał dogrzać dom za pomocą dodatkowego ogrzewania. Decydując się na powietrzną pompę ciepła musisz liczyć się z kosztem od 15 do 35 tysięcy za centralne urządzenie. Jeżeli natomiast chodzi o montaż, jest on dość tani, co kusi inwestorów. Całkowity koszt to około 30 tysięcy złotych za instalację i urządzenie.

 

Jakich kosztów spodziewać się po eksploatacji pompy ciepła?

Zastanawiasz się, jakich kosztów eksploatacyjnych spodziewać się po pompie ciepła? Otóż użytkowanie urządzenia jest niezwykle korzystna. Urządzenie pozwala na ogrzanie całego domu oraz na podgrzane wody użytkowej przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii. Jeżeli wybierzesz pompę ciepła możesz mieć pewność, że rachunki za ogrzewanie będą znacznie niższe, niż te generowane przez inne źródła ciepła, jak np. kotły gazowe, na pellet, czy ekogroszek.

Pompa ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jeżeli zależy Ci na prawie bezkosztowej eksploatacji, połącz ją z panelami fotowoltaicznymi, które wytworzą prąd potrzebny do jej pracy. 

Czy posiadanie pompy ciepła jest opłacalne?

Choć spore koszty zakupu i instalacji pompy ciepła mogą przestraszyć wielu inwestorów, warto zainwestować w to urządzenie. Decydując się na nie możesz mieć pewność, że nie tylko zyskasz najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domu. Co więcej, koszt jego instalacji zwróci się w ciągu 10 do 15 lat od montażu. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które wprowadzają się do nowego domu. Jeśli dodatkowo właściciel domu będzie sprytnie użytkował urządzenie, można mieć pewność, że uzyska znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

Podsumowując — pompy ciepła nie bez powodu stają się coraz popularniejsze. Choć koszty ich zakupu i instalacji nie należą do najmniejszych, warto je posiadać w swoich domach. Aby obniżyć cenę produktu, można skorzystać z rozmaitych programów dofinansowania ich instalacji, np. Programu Czyste Powietrze.

 

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl



Autor: Aneta Wojtczak