Produkty

Standard WT 2021 - co warto o nim wiedzieć? – w kontekście pomp ciepła, rekuperacji (rekuperatorów)?

Dodano 19.09.2021

Rok 2021 to czas zmian dla osób, które planowały budowę domu. Mamy tutaj na myśli zaostrzenie przepisów (Warunków technicznych), które muszą spełnić inwestorzy wraz z otrzymaniem pozwolenia na budowę. Zmiany te podyktowane są nie tylko skutkiem rozwoju technologicznego w branży budowlanej, ale także dbałością o środowisko naturalne. Jesteś właśnie na etapie załatwiania pozwoleń i zastanawiasz się jak spełnić założenia standardu WT 2021 (bo o nim mowa)? Czy rekuperacja i wykorzystanie pompy ciepła są w w stanie pomóc? Jakich wymagań powinieneś się spodziewać? Po zapoznaniu się z artykułem temat na pewno nie będzie Ci obcy. 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Kogo dotyczą nowe regulacje standardu WT 2021?

  2. Na jakie wymagania trzeba zwrócić uwagę budując dom po 2021 roku?

  3. Jak sprostać wymaganiom standardu WT 2021?

  4. Dlaczego rekuperacja jest istotna w przypadku standardu WT 2021?

 


Warunki Techniczne 2021, choć weszły w życie dopiero z początkiem roku, zdążyły już wprowadzić wiele zamieszania. Osoby, które planowały rozpoczęcie budowy domu w 2021 roku, już wcześniej interesowały się wspomnianymi wyżej regulacjami. Wprowadzają bowiem wiele obostrzeń, które mają ogromny wpływ na energooszczędność nowopowstałych lub modernizowanych budynków. Podejmujesz właśnie decyzje związane z budową? Koniecznie zapoznaj się z poniższym wpisem, w którym wyjaśniamy kogo dotyczą wymagania i jak im sprostać.

Kogo dotyczą nowe regulacje standardu WT 2021?

Masz zamiar rozpocząć budowę domu i zastanawiasz się, czy nowe regulacje będą dotyczyły także Ciebie? Otóż wymagania WT 2021 dotyczą:

  • każdej osoby, która będzie chciała wybudować dom i uzyska pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 roku;

  • każdej osoby, która będzie chciała rozbudować i zmodernizować dom po 1 stycznia 2021 roku.

 

Na jakie wymagania trzeba zwrócić uwagę budując dom po 2021 roku?

Nowe Warunki Techniczne, jakie weszły w życie z początkiem roku 2021 obejmują:

  1. Izolację ścian zewnętrznych, podłóg, a przede wszystkim dachu, dzięki czemu zmniejszy się współczynnik przewodzenia ciepła na elementach konstrukcyjnych, a tym samym ciepło wewnątrz budynku będzie skutecznie utrzymane.

  2. Znaczne zmniejszenie współczynnika Ep, który określa maksymalne roczne zapotrzebowanie każdego budynku na nieodnawialną energię pierwotną, która będzie wykorzystana do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, a także pozyskania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Od 2021 roku standardy Ep wynosić będą 70 kWh/m2/rok.

Nowe standardy, jakie zostały wprowadzone od 1 stycznia 2021 roku mają rozpowszechniać wykorzystanie ekologicznych źródeł ciepła. 

Jak sprostać wymaganiom standardu WT 2021?

Właśnie budujesz dom i zastanawiasz się nad tym, czy ocieplenie budynku bardzo dobrymi i nowoczesnymi materiałami budowlanymi wystarczy, aby sprostać wymaganiom standardu WT 2021? Okazuje się, że nie. Okazuje się, że konieczne będzie wykorzystanie urządzeń, które zasilane są odnawialnymi źródłami energii. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że obniżenie zużycia energii pierwotnej o 25 kWh/m2/rok nie będzie możliwe, jeśli będziesz korzystał z kotła na paliwo stałe. Co więcej, będzie także trudne do osiągnięcia przy użytkowaniu kotłów gazowych i olejowych. Mówiąc wprost — chcąc szybko osiągnąć standardy WT 2021 należy w naszych domach w dużym stopniu wykorzystywać odnawialne źródła energii.

Analizując powyższy temat trzeba jasno powiedzieć, że jedynie wykorzystanie pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) pozwoli inwestorom bez problemu osiągnąć Ep < EPmax, a tym samym spełnić wymagania standardu WT 2021. Jeżeli dodatkowo właściciele domów chcą wyeliminować niekorzystne zasilanie pompy ciepła za pomocą energii elektrycznej z sieci, mogą wykorzystać panele fotowoltaiczne. Wówczas bez problemu osiągną wymagany poziom EP. Jak zatem widać — im większy udział odnawialnych źródeł energii, tym szybciej jesteśmy w stanie sprostać obowiązującym obecnie przepisom.

Dlaczego rekuperacja jest istotna w przypadku standardu WT 2021?

Jeżeli zdecydujesz się na pompę ciepła, która będzie zasilana fotowoltaiką lub kocioł na pellet, możesz mieć pewność, że spełnisz założenia Warunków Technicznych WT 2021. Nie bez znaczenia jest tutaj także jedno z rozwiązań, bez którego domy budowane po roku 2021 roku nie mają racji bytu. O czym mowa? Oczywiście o rekuperacji, czyli najskuteczniejszej obecnie formie odzysku ciepła z wody i powietrza.

Pamiętaj!

Wyposażając dom w system rekuperacji oszczędności na ogrzewaniu sięgają nawet 40%!

Odzysk ciepła z "wody szarej" - rekuperacja wody

Woda, którą zużywasz w łazience lub kuchni jest wprawdzie uważana za ścieki, jednak nazywa się ją "szarą wodą", z której można pozyskać energię cieplną. Aby nie spłynęła ona do kanalizacji, do jej pozyskania wykorzystuje się specjalne systemy odzysku ciepła, czyli rekuperację, które dzięki specjalnemu wymiennikowi ciepła pozwalają ogrzać wodę użytkową.

Odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej — rekuperacja powietrza

Decydując się na rekuperację powietrza możesz liczyć na to, że wywiewane z wnętrza zużyte ciepłe powietrza trafi do specjalnego wymiennika ciepła. Dzięki temu zasysane z zewnątrz czyste powietrze zostanie ogrzane.

Choć rekuperatory mogą być różne, zasada ich działania jest taka sam — zamiast wykorzystywać dodatkową energię na ogrzanie wody lub powietrza, prawie w całości można wykorzystać istniejącą już energię. Mniej spalonego paliwa oznacza mniejszą emisję spalin do powietrza oraz poprawę bilansu energetycznego budynku, a tym samym spełnienie surowych standardów WT 2021.

 

Autor: Aneta Wojtczak