Produkty

concept by Giacomini – kompaktowy magnetyczny separator zanieczyszczeń z efektem cyklonu

Dodano 03.09.2018

Giacomini, jeden z największych producentów armatury w Europie, prezentuje kompaktowy separator zanieczyszczeń R146C, który dostępny jest teraz pod marką concept. Jest to rozwiązanie, które wyróżnia się na rynku  ze względu na łatwość instalacji i uniwersalność montażu, prostotę konserwacji, a przede wszystkim trójstopniowy proces usuwania zanieczyszczeń. 

Z uwagi na coraz bardziej precyzyjne, a przez to wrażliwsze na zanieczyszczenia, podzespoły aktualnie produkowanych urządzeń takich jak: pompy ciepła, kotły, grupy pompowe, zdecydowanie większą uwagę należy zwracać na jakość i czystość czynników grzewczych. Wielu producentów określa też wymogi w tym zakresie wprost w kartach gwarancyjnych. Z wielu powodów zatem bardzo ważne jest, aby chronić elementy, jak również całą instalację przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w czynnikach systemów grzewczych. 

Separator zanieczyszczeń Giacomini R146C łączy w sobie funkcje, które do tej pory trudno było spotkać w jednym urządzeniu: separację i filtrację z efektem cyklonu połączoną z magnesem bezpośrednio oddziałującym w strumieniu cieczy.

Wyposażenie separatora w silny, odporny na wysokie temperatury magnes (do 130°C) i umiejscowienie go w górnej części osadnika odpowiednio w strumieniu przepływu gwarantuje przechwycenie rozproszonych cząstek żelaza i zatrzymanie ich do czasu okresowego czyszczenia. Odpowiednia wewnętrzna geometria separatora wprowadza przepływający czynnik w ruch wirowy, który na skutek siły odśrodkowej pozwala na oddzielenie pozostałych zanieczyszczeń i osadzenie ich na dnie urządzenia oraz filtrującej siatce ze stali nierdzewnej o niespotykanej na rynku gęstości 300 mikronów.

Dzięki opatentowanemu rozwiązaniu korpusu przyłącza, separator Giacomini przystosowany jest do uniwersalnego montażu: 

• osiowego – na pionowych i poziomych  odcinkach rurociągów, 

• kątowego – np. bezpośrednio pod kotłem wiszącym z instalacją podtynkową. 

Pozwala to na zastosowanie i umiejscowienie urządzenia praktycznie w dowolnie oczekiwanym miejscu wszystkich instalacji systemów grzewczych. Produkt wykonany jest z niklowanego mosiądzu, który oprócz estetycznego wyglądu łączy zalety wytrzymałości i trwałości materiału, zapewniając niezmienną odporność nawet w ekstremalnych warunkach pracy (wysokie temperatury do 130°C i ciśnienia – do 10 bar). W dolnej części osadnika umiejscowiono zawór spustowy umożliwiający okresowe czyszczenie. Dodatkowym atutem jest możliwość całkowitego demontażu poszczególnych elementów separatora. Co ważne, posiadając powyższe zalety techniczne, separator R146C powoduje znikome straty ciśnienia i zmniejszenie przepływu wody w instalacji (dzięki dużej powierzchni filtra współczynnik kV pozostaje na więcej niż zadowalającym poziomie nawet przy silnym zanieczyszczeniu). Proces czyszczenia jest bardzo prosty: wystarczy usunąć magnes, odczekać chwilę, aby zanieczyszczenia opadły na dno, a następnie, otwierając zawór spustowy, usunąć wszystkie zanieczyszczenia. W przypadku silnych zabrudzeń okresowo konieczne jest również oczyszczenie filtra. 

Magnetyczny separator zanieczyszczeń z cyklonem R146 jest niewątpliwie produktem wpisującym się w wysokie standardy wykonywania instalacji i niezbędnym elementem każdej z nich. Jego zastosowanie gwarantuje przedłużenie żywotności i bezawaryjnej pracy instalacji i urządzeń grzewczych.