Produkty

ESBE: sterownik serii CRC110

Dodano 20.08.2013

Produkt ESBE serii CRC110 to połączenie siłownika i regulatora pogodowego, którego instalacja jest szybka i prosta. Regulacji dokonywać można za pomocą łatwego w użyciu joysticka oraz wyświetlacza zamontowanego na obudowie zewnętrznej. CRC110 jest przeznaczony do montażu na zaworach mieszających w rozmiarze do DN 50, a w szczególności do zaworów ESBE serii VRG oraz VRB.

Zastosowanie

Sterownik CRC110 jest wersją podstawową sterownika według temperatury zewnętrznej w asortymencie regulatorów ESBE. Urządzenie CRC110 znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest regulacja temperatury wewnętrznej według temperatury zewnętrznej, np.:

  • Budynki jedno- i wielorodzinne,
  • Rozbudowa budynku lub instalacji,
  • Instalacje ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego.

Każdy ze sposobów regulacji (regulacja wg temp. wewnętrznej i zewnętrznej) ma zarówno wady jak i zalety. Głównym atutem sterownika wg temp. zewnętrznej jest możliwość pomiaru zmiany temp. zewnętrznej oraz dostosowanie parametru wewnątrz pomieszczenia względem tej temperatury.  Wadą jest to, że brakuje informacji o temperaturze wewnętrznej, która może się zmienić w dużym stopniu bez względu na temperaturę zewnętrzną. Przykładem jest sytuacja, gdy pogoda jest wietrzna, ale słoneczna, a w pomieszczeniu są duże zyski ciepła, np. włączono kuchenkę do gotowania.

Zaletą sterownika wewnętrznego jest możliwość pomiaru aktualnej temperatury wewnętrznej i regulacja według tego parametru. Wadą jest brak informacji o temperaturze zewnętrznej i w razie jej nagłej zmiany nie ma możliwości dostosowania parametrów wewnętrznych z wyprzedzeniem. Skutkiem jest przegrzanie lub niedogrzanie pomieszczenia. Natomiast w przypadku ciężkich budynków lub systemów grzewczych występuje ryzyko nadmiernej reakcji ze względu na ich bezwładność.  

Więcej na stronie www.esbe.pl lub w hurtowniach Instal-Konsorcjum.