Produkty

Grzanie w pełni innowacyjne

Dodano 05.12.2013

Jak wynika z analiz BRG, firmy prowadzącej ranking sprzedaży pomp ciepła, co dziewiąta pompa ciepła kupiona w 2012 r. w Polsce była marki NIBE.

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła NIBE typu powietrze-woda, które w latach 2011-2012 przeszły całkowity „lifting” w Departamencie Innowacyjności NIBE. Urządzenia te jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz spada do -25°C. Powietrzne pompy ciepła są więc znakomitą alternatywą i nierzadko jedynym rozsądnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy działka jest mała i nie ma możliwości wykonania wymiennika gruntowego lub przy modernizacji kotłowni opalanych olejem bądź propanem-butanem.

Do bogatej oferty gruntowych pomp ciepła NIBE, w 2013 r. dołączyły nowe pompy powietrze/woda typu monoblok: NIBE F2030 o mocy 7 i 9kW oraz pompa z modulowaną mocą grzewczą i wbudowaną funkcją chłodzenia F2040 o mocy do 8, do 12 i do 16 kW (polecane przede wszystkim do mniejszych budynków jednorodzinnych). Nowością są także nowe monobloki o większej mocy grzewczej NIBE F2300-14,20 kW oraz NIBE AP-AW 30 o mocy 27 i 35 kW, osiągające w kaskadzie do 160 kW, polecane do obiektów o dużym zapotrzebowaniu na ciepło. Urządzenia zapewniają aż 65°C na zasilaniu systemu grzewczego, co czyni je idealnym rozwiązaniem do termomodernizacji budynków, w których użytkownicy chcą zachować istniejący system grzejnikowy. Pompy ciepła NIBE instalowane są na zewnątrz budynku i dzięki nowej wysokowydajnej sprężarce spiralnej, pracującej w oparciu o technologię EVI, zapewniają temperaturę 63°C nawet przy temperaturze -25°C!

Wyższa efektywność w stosunku do poprzednich modeli (przykładowo COP pompy ciepła NIBE F2030-7kW wynosi aż 4,81 dla A7/W35 wg EN14511) i niski poziom hałasu (37/45 dB w odległości 2 m odpowiednio przy wysokiej/niskiej prędkości wentylatora) stawia pompy ciepła NIBE monoblok na najwyższej półce pośród najlepszych pomp ciepła dostępnych na świecie. Systemy NIBE są skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić prostą instalację i przyjemną obsługę urządzenia. Przykładem są elastyczne złącza antywibracyjne, w które wyposażone są jednostki zewnętrzne NIBE, oraz bogata gama akcesoriów podnosząca komfort użytkowania pompy ciepła. Wartościami dodanymi pomp ciepła NIBE są również wbudowana taca ociekowa czy automatyczna regulacja wydajności pracy wentylatora.

Potwierdzeniem wysokiej sprawności i jakości tego typoszeregu jest przyznany przez niezależne laboratoria badawcze znak jakości EHPA (Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła).

Doskonałym rozwiązaniem do nowych budynków są pompy ciepła typu split. Jest to urządzenie typu powietrze/woda, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które utrzymuje komfort cieplny w budynku przez cały rok, zapewniając jednocześnie ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę użytkową nawet przy temperaturze -20°C. NIBE split oparta jest na technologii inwerterowej, dzięki czemu posiada modulowaną moc grzewczą w zakresie 3-8 kW, 3-12 kW i 4-16 kW (zgodnie z EN14511 dla A7/W45) w zależności od typu jednostki zewnętrznej AMS 10.

Cicha praca, szeroki zakres temperatury pracy (od -20°C do 43°C), szeroki wybór jednostek wewnętrznych ze zintegrowanym sterownikiem oraz modułem elektrycznym, dobieranych w zależności od zapotrzebowania na c.w.u., oraz łatwość obsługi to dodatkowe zalety pompy ciepła NIBE  typu split, dzięki którym określenia „all inclusive” i „plug and play” idealnie do niej pasują. NIBE split spośród innych pomp ciepła wyróżnia elastyczność w kwestii doboru lokalizacji dla urządzenia, prostota instalacji (pompa napełniona jest fabrycznie czynnikiem chłodniczym), a także „kompletność” urządzenia, które może stanowić samodzielne źródło energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania budynku i produkcji ciepłej wody użytkowej.

Małgorzata Smuczyńska

www.biawar.com.pl