Produkty

Kotły EG PELLET MINI oraz MINI COMPACT – po liftingu jeszcze bardziej nowoczesne, ekonomiczne i niezawodne

Dodano 04.05.2020

Jak zapowiadaliśmy w grudniu ubiegłego roku, przyszedł czas na odświeżenie najbardziej popularnych kotłów pelletowych Viteco, tj. kotłów serii EG PELLET MINI oraz EG PELLET MINI COMPACT. Te modele urządzeń to jedne z najbardziej rozpoznawalnych kotłów marki Viteco. Robert Słotwiński z końcem 2019 r. uchylił już rąbka tajemnicy, jakie zmiany zostaną wprowadzone. „W związku z faktem, że kotły Viteco są rozpoznawalne w branży m.in. dzięki swojej estetyce, chcieliśmy nadać im atrakcyjniejszy wygląd” – pisał wówczas. W konsekwencji projektanci wprowadzili kilka nowości, które spodobają się zarówno klientom, jak i instalatorom oraz firmom handlowym.

 

Nowa odsłona popularnych modeli kotłów Viteco. Nowy design widoczny na pierwszy rzut oka

Jako pierwszy na warsztat został wzięty kocioł EG PELLET MINI. Zaprojektowano całkowicie nową obudowę urządzenia, przy konstruowaniu której zrezygnowano z kanciastej obudowy zaprojektowanej wiele lat temu, na korzyść nowej, której nadano bardziej przyjazną i nowoczesną formę (znaną już notabene z modeli urządzeń MICRO oraz EVO). Na froncie zamontowano dotykowy panel sterowania, a moduł wykonawczy umieszczono na bocznej obudowie urządzenia. Ułatwia to przede wszystkim codzienną obsługę kotła, jak i umożliwia łatwiejszy dostęp montażowo-serwisowy do modułu wykonawczego, umieszczonego z boku. 

Druga zasadnicza zmiana w tym urządzeniu dotyczy miejsca montażu palnika. Z uwagi na małopowierzchniowe pomieszczenia kotłowni oraz uniwersalność produkcyjną, palnik został zamontowany z przodu urządzenia w drzwiach popielnikowych. Co za tym idzie, obsługa, eksploatacja i serwis stały się dużo prostsze. 

Trzecia zmiana to uniwersalność montażowa drzwi popielnikowych / palnikowych dolnych, a także dużych drzwi obudowy urządzenia. Dzięki temu możliwa jest szybka zmiana zawiasów na stronę przeciwną, a tym samym możliwość otwierania obu drzwi w wybranym kierunku, co jest nie bez znaczenia w każdym indywidualnym przypadku kotłowni użytkownika.

W przypadku kotła EG PELLET MINI COMPACT, zastosowano te same zabiegi wizualne, jakie poczyniono w omawianym powyżej modelu EG PELLET MINI. Obudowie urządzenia nadano nowoczesną, lekką formę, zastosowano w standardzie pojemnościowy panel dotykowy sterowania. Przy okazji zabiegów upiększających, ukryto dźwignię czyszczenia wymiennika pod drzwiami obudowy urządzenia. Wyjścia elektryczne modułu wykonawczego zostały przeniesione z tyłu urządzenia na boczną ścianę, odpowiadającą lokalizacji zasobnika paliwa. Znacznie łatwiej również o dostęp serwisowy do palnika i podajnika pelletu. Frontowy panel obudowy zbiornika, będący jednocześnie elementem obudowy kotła, jest łatwo demontowany, co skutkuje dostępem inspekcyjnym zarówno z przodu, jak i z boku urządzenia. Jednocześnie zachowano zewnętrzne wymiary urządzenia, co jest dość cenne z powodu coraz mniejszych powierzchni kotłowni w nowoczesnym budownictwie.

 

Co jeszcze zmieniono? Nowe sterowanie

W obu urządzeniach zastosowano nowoczesne sterowanie, stosowane w pozostałych modelach kotłów pelletowych EG, tj. sterownik IGNEO TOUCH firmy Estyma. W związku z tym faktem, pojemnościowy panel dotykowy sterownika jest już w standardzie bez dodatkowej dopłaty, a tym samym wszystkiego kotły Viteco serii EG posiadają sterowanie jednego producenta, co jest wielkim ułatwieniem dla instalatorów i serwisantów. Sterownik w standardzie obsługuje pogodowo jeden obieg grzewczy z mieszaczem, ładowanie zasobnika CWU oraz ochronę kotła, realizowaną poprzez obsługę pompy kotłowej. W standardzie kupujący otrzymuje pakiet czujników (co, cwu, powrotu, zewnętrzny), opcjonalnie można wyposażyć urządzenie w moduły rozszerzające, moduł internetowy czy też jeden z regulatorów pokojowych, dostępnych w ofercie producenta.


Nowy palnik

Zdecydowano także o zamianie palników typu H (Hybrid) oraz R (Revo) na palnik typu B (PELETIX II MC), z automatycznym systemem czyszczenia. W budowie palnika zastosowano siłownik renomowanej firmy BELIMO, sprzężony ze zgarniaczem szlaki i popiołu. Posuwisto-zwrotna praca zgarniacza odbywa się podczas każdego wygaszania urządzenia. Dzięki zastosowanej technologii możliwe jest stosowanie różnej jakości pelletu drzewnego, zaś obsługa eksploatacyjna urządzenia ograniczona jest do minimum. Nowy palnik z efektywnym systemem samooczyszczenia posiada również zapalarkę pelletu o podwyższonej żywotności. Zmiana sterowania i palnika nie będzie skutkowała wzrostem cen kotłów, które pozostaną na tym samym poziomie, co przed-liftowe modele z palnikami typu R (Revo).

 

Podsumowanie

Zdecydowanie jeszcze lepszy, ładniejszy, nowocześniejszy kocioł EG PELLET MINI w wersji front oraz w wersji COMPACT przypadnie wszystkim do gustu. Zastosowany lifting i zmiany czynią obsługę urządzenia prostszą, a zmiany konstrukcyjne ułatwią jego montaż, konfigurację i uruchomienie instalatorom. Dostępne już w stałej ofercie Viteco.