Produkty

Kotły kondensacyjne w ofercie Vaillant

Dodano 02.09.2011

Kotły kondensacyjne w ofercie Vaillant są obecne już od wielu lat i dziś stanowią jej największą część. Cechami szczególnymi programu kotłów kondensacyjnych Vaillant są łatwość doboru odpowiedniego rozwiązania do potrzeb inwestora oraz połączenie maksymalnej sprawności  i wysokiego komfortu.

Pierwszym przykładem tego połączenia są wiszące kotły kondensacyjne ecoTEC. Produkowane w szerokim zakresie mocy (już od 12 przez 19,26, 32, 40, 47, aż do 69 kW) w zależności od izolacyjności budynku pozwalają ogrzać powierzchnie od 100 do prawie 1000 m2. Jednocześnie z uwagi na kompaktową budowę i niewielkie wymiary pozwalają zaoszczędzić tak drogą dziś powierzchnię budynku. W przypadku kotłów o mniejszej mocy istnieje możliwość ich zabudowy w ciągu szafek kuchennych. Pomimo niewielkich wymiarów (tylko 44x33,5x72 cm) wyposażenie kotłów jest bogate. Zawierają one: pompę obiegową, zawór trójdrogowy, zawór nadmiarowo-upustowy, naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa, czujnik ciśnienia, czujniki temperatur, płytę elektroniczną, wymiennik ciepła, automatykę gazową, wentylator, tłumik hałasu i syfon odpływu kondensatuOprócz szerokiego wyboru mocy oraz kompaktowych wymiarów kotły ecoTEC cechują się wysoką sprawnością zarówno na potrzeby instalacji c.o. jak i ciepłej wody. Jest to możliwe między innymi dzięki funkcji AKS Aqua Kondens System. Kocioł nie wyposażony w tę funkcję na potrzeby ogrzewania ciepłej wody pracuje z temperaturą 80 czy 87 C. Przez to nie jest w stanie schłodzić spalin poniżej temperatury punktu rosy i sprawność kotła jest niższa od 100 %. Funkcja AKS pozwala ograniczyć temperaturę pracy do niezbędnego minimum zachowując jednocześnie wysoką wydajność. Temperatura kotła jest tylko o 15 oC wyższa od zadanej temperatury ciepłej wody. Przez to możliwe jest intensywne schłodzenie spalin i uzyskanie średniej sprawności dla ogrzewania wody użytkowej nawet do 104 %.
Podsumowując można powiedzieć, że kotły ecoTEC to szeroki wybór modeli, niewielkie wymiary, bogate wyposażenie oraz wydajna i bardzo cicha praca. System uzupełniają akcesoria pozwalające ułatwić montaż urzadzeń i maksymalnie wykorzystać ich możliwości. W ofercie akcesoriów znajdują się między innymi: przewody powietrzno-spalinowe, regulatory pokojowe i pogodowe, zasobniki ciepłej wody do współpracy z kotłami jednofunkcyjnymi oraz wiszący zestaw zasobników warstwowych do współpracy z kotłami dwufunkcyjnymi. Pozwala on uzyskać nawet do 199 l ciepłej wody w ciągu pierwszych 10 minut poboru.

Jeśli jednak inwestor jest zainteresowany kotłem stojącym i również zależy mu na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, a jednocześnie uzyskaniu wysokiej wydajności wówczas może skorzystać z kompaktowych kotłów serii ecoCOMPACT. Stanowią one połączenie wiszącego kotła kondensacyjnego i zasobnika ciepłej wody ładowanego warstwowo. Główny celem ich stworzenia było uzyskanie wysokiej wydajności i sprawności przy zachowaniu zwartej budowy pozwalającej zaoszczędzić powierzchnię kotłowni. Na podstawie tych założeń opracowano kotły, które przy niewielkich wymiarach (tylko 135 cm wysokości i 60 x 57 cm w rzucie) zapewniają bardzo wysoki komfort ciepłej wody i możliwość ogrzania budynków o znacznej powierzchni. Dużą ilość ciepłej wody zapewniają zasobniki ładowane warstwowo o pojemnościach 100 i 150 L. Natomiast możliwość ogrzania znacznych powierzchni wynika z faktu wbudowania do kotłów ecoCOMPACT wymienników ciepła o mocach 15, 20, 27 i 32 kW. Ponadto dla ułatwienia montażu podobnie jak w przypadku kotłów wiszących wyposażenie kotłów ecoCOMPACT jest bardzo bogate i obejmuje: pompę obiegową, pompę ładującą ze zmienną prędkością obrotową, naczynie wzbiorcze, zawór trójdrogowy, zasobnik c.w.u. z anodą magnezową, zawór nadmiarowo-upustowy, czujnik ciśnienia, płytę elektroniczną, wymienniki ciepła, automatykę gazową, wentylator, tłumik hałasu i syfon odpływu kondensatu.

Jeśli odpowiada nam kocioł ecoCOMACT, ale dodatkowo chcemy wykorzystać energię odnawialną wówczas możemy skorzystać z kotła auroCOMPACT. Jest to połączenie kompaktowego kotła stojącego z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 150 L. Zasobnik ten może być podgrzewany przez dwa płaskie kolektory słoneczne, a w przypadku niewystarczającej ilości energii słonecznej jest on wspomagany przez kocioł.
Dzięki zastosowaniu kotła auroCOMPACT użytkownik może racjonalnie wykorzystać przestrzeń kotłowni (wymiary kotła to 167 cm wysokości, 60 cm szerokości i 57 głębokości), uzyskać dużą wydajność ciepłej wody (do 180 L/10 min i do 462 L/h) oraz ograniczyć zużycie gazu na potrzeby ciepłej wody. Trzy korzyści w jednym urządzeniu.

Dla najbardziej wymagających użytkowników stworzono serię kotłów VKK/2 ecoVIT. Są to kondensacyjne kotły stojące o bardzo wysokiej sprawności i nowatorskiej technice kontroli procesu spalania. Wysoką sprawność udało się w nich uzyskać poprzez zastosowanie odmiennej budowy wymiennika ciepła. Głównym elementem kotła jest zbiornik wody grzewczej o pojemności 80 lub 90 L, w którym umieszczono komorę spalania i wężownicę wykonaną ze stali kwasoodpornej . Podczas pracy kotła z komory spalania przez wężownicę płyną gorące spaliny i oddają ciepło do wody znajdującej się w zbiorniku. Powierzchnia wymiany ciepła między spalinami i wodą jest bardzo duża, dzięki czemu spaliny zostają maksymalnie schłodzone.
Jednocześnie dla zoptymalizowania procesu spalania kocioł, który wyposażono w czujnik tlenku węgla. Na podstawie jego wskazań dobierane są parametry mieszanki gazu i powietrza. Pozwala to uzyskać najwyższą jakość procesu spalania i w bardzo prosty sposób dostosować kocioł do rodzaju gazu. W przypadku przezbrojenia kotła np. na gaz płynny wystarczy w menu instalatora wprowadzić rodzaj gazu i na tej podstawie kocioł dokona dostosowania parametrów spalania.

Jeśli spośród wymienionych rozwiązań inwestor nie znalazł interesującej go propozycji to może jeszcze skorzystać z kotła VKS ecoVIT. Jest to również stojący kocioł kondensacyjny. Jego główną zaletą są niewielkie rozmiary oraz możliwość umieszczenia wewnątrz kotła zestawów pompowych do współpracy, np. z ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym. Dzięki temu większość elementów instalacji jest ukryta w obudowie urządzenia. Kocioł VKS ecoVIT jest idealnym rozwiązaniem w przypadku wymiany starego kotła żeliwnego na nowoczesną jednostkę kondensacyjną. Zajmuje tyle samo lub mniej miejsca, nie wymaga całkowitej przebudowy kotłowni i pozwala estetycznie zabudować elementy instalacji wewnątrz kotła.

Duża moc i wysoka sprawność
W przypadku, gdy musimy ogrzać budynek o dużej powierzchni możemy zastosować kaskadę do 6 kotłów wiszących lub stojących albo też skorzystać z jednego lub również kaskady kotłów większej mocy z serii ecoCRAFT (o mocy nawet do 280 kW). Jest to już druga generacja tych urządzeń, które cechują się przede wszystkim bardzo wysoką sprawnością i szerokim zakresem modulacji. Bardzo wysoka sprawność (nawet do 110%) wynika z zastosowania wymiennika ciepła o rozbudowanej powierzchni cechującego się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Ponadto do uzyskania takiego wyniku przyczynia się palnik o szerokim zakresie modulacji (od 17 do 100%) oraz sposób sterowania kotła. W miarę możliwości kocioł pracuje w dłuższych cyklach z niższą mocą. Ponadto płyta elektroniczna na podstawie pomiaru temperatury zasilania i powrotu tak steruje wydajnością pompy kotłowej, by do kotła powracała woda o jak najniższej temperaturze. Dzięki temu można odebrać maksymalną ilość ciepła od spalin.

Podsumowując można powiedzieć, że w obecnej ofercie kotłów kondensacyjnych każdy może znaleźć coś co będzie odpowiadało jego potrzebom::
- kotły wiszące – ecoTEC małe wymiary, duża wydajność, wysoka sprawność;
- stojące kotły kompaktowe ecoCOMPACT – zwarta budowa, duża wydajność, wysoka sprawność i bogate wyposażenie;
- stojące kotły kompaktowe z wbudowanym zasobnikiem solarnym auroCOMPACT
zwarta budowa, duża wydajność, wysoka sprawność, bogate wyposażenie i redukcja kosztów eksploatacji;
- stojące kotły jednofunkcyjne VKK ecoVIT – maksymalna sprawność i nowatorska technika kontroli procesu spalania oraz proste dostosowanie kotła do innego rodzaju gazu;
- stojące kotły jednofunkcyjne VKS ecoVIT - zwarta budowa, łatwość rozbudowy instalacji.
- stojące kotły jednofunkcyjne VKK ecoCRAFT – najwyższa sprawność, wysoka moc, szeroki zakres modulacji