Produkty

Obejmy do chłodu Niczuk

Dodano 07.08.2015

W dobie stale rosnących kosztów wytwarzania energii oraz negatywnych skutków jakie jej produkcja wywiera na środowisko naturalne, niezwykle istotne jest jej racjonalne wykorzystanie. Dbałość o to, by straty energii były jak najmniejsze rozpoczyna się już na etapie projektowania budynków. Następnie to, co zostało prawidłowo zaprojektowane należy poprawnie zrealizować w trakcie wznoszenia obiektów budowlanych, by w efekcie końcowym mieć możliwość w sposób racjonalny eksploatować powstały budynek.

Jednym z wielu miejsc narażonych na możliwość niekontrolowanych strat ciepła w   budynku są trasy rurociągów. Do tego, jak istotną rolę w ograniczaniu tych strat oraz prawidłowym działaniu instalacji pełni odpowiednia izolacja, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Izolacja tylko wtedy spełni swe zadanie, gdy będzie zapewniała równomierną  ochronę przed utratą energii na całej długości rurociągu. Poprawne założenie otuliny na rury przy ogromnej dziś podaży różnego rodzaju materiałów izolacyjnych nie stanowi problemu. Newralgicznym miejscem, wymagającym szczególnej dbałości wykonania są punkty mocowania rurociągów.

Jeżeli  bezpośrednio na rurę, w której znajduje się czynnik o temperaturze znacznie wyższej (ogrzewanie, ciepło technologiczne) lub niższej (klimatyzacja, woda lodowa, chłód przemysłowy) niż temperatura otoczenia założymy obejmę to przerwiemy ciągłość izolacji, powodując powstanie miejsca nadmiernego odpływu ciepła zwane mostkiem termicznym. Dodatkowo obejma na rurociągu uniemożliwia prawidłowe zaizolowanie całości rurociągu. Umieszczenie obejmy na warstwie izolującej również nie rozwiąże problemu, ponieważ zgnieciona pod wpływam zamykania obejmy izolacja utraci swe właściwości ciepło- lub  zimnochronne.

Na instalacjach chłodniczych, tam gdzie powstały mostki termiczne może dojść do zjawiska kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. Efektem tego są zacieki powstałe na ścianach czy sufitach, na których rozwija się grzyb czy pleśń. Dodatkowo pojawiająca się wilgoć przyspiesza korozję rur. W wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia instalacji zwiększają się również straty energii potrzebnej do wyprodukowania czynnika chłodzącego. W ten sposób miejsca mocowania rurociągów mogą stać się „najsłabszym ogniwem” łańcucha instalacji. Rozwiązaniem tych problemów to zastosowanie obejm systemowych Armafix AF oraz Armafix X w połączeniu z obejmą NICZUK EXPERT.

Mocowania Armafix AF mają wypełnienie z materiału izolacyjnego AF/Armaflex, którego zamkniętokomórkowa struktura tworzy skuteczną barierę dyfuzyjną zapobiegającą skraplaniu się pary wodnej i zawilgoceniu izolacji. W wypełnieniu osadzone zostały dwie wkładki wykonane z twardego poliuretanu PUR/PIR – pozwalają one na przeniesienie obciążenia podwieszonego rurociągu pozostawiając rurę zawsze centralnie w środku warstwy izolacji. Dzięki temu materiał izolacyjny ma taką samą grubość na całym obwodzie rury, co zapewnia zachowanie jego właściwości izolacyjnych.  Dodatkowo całość chroniona jest płaszczem z blachy aluminiowej, który umożliwia wygodne i pewne zamocowanie obejmy. Warto  wspomnieć, że materiał izolacyjny AF Armaflex został  wzbogacony o technologię Microban, która stanowi stałą barierę dla rozwoju grzybów, pleśni, drobnoustrojów na elementach instalacji co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku klimatyzacji czy wentylacji, których zadaniem jest przecież dostarczenie do pomieszczeń świeżego i oczyszczonego powietrza.


Mocowania Armafix X można natomiast zaproponować dla poszukujących nieco tańszych rozwiązań. Bardzo lekka konstrukcja uchwytów Armafix X składa się z tworzywowych elementów nośnych zapobiegających nadmiernemu ściskaniu otuliny przez obejmę od strony zewnętrznej, by jednocześnie przechodząc przez warstwę izolacyjną podpierać mocowaną rurę i utrzymywać ją centralnie wewnątrz izolacji wykonanej z pianki kauczukowej Armaflex XG. Na całość nakładamy obejmę typu NICZUK EXPERT.

Oba rodzaje przedstawionych obejm charakteryzują się wyjątkową prostotą montażu. Dzięki zastosowaniu warstwy samoprzylepnej, instalacja uchwytu na rurze jest szybka i bezproblemowa – pozwala to na znaczne skrócenie prac instalacyjnych. Połączenia czołowe uchwytów łączymy z izolacją na rurociągu za pomocą kleju Armaflex 520, który poprzez wulkanizację na zimno pozwoli uzyskać szczelne i trwałe połączenie.

Uchwyty Armafix AF oraz Armafix X oferowane są w wielu wersjach dla rur o różnych średnicach oraz różnej grubości warstwy izolacyjnej.

 

 

 

 

 

 

 

Jak widać zapewnienie odpowiedniego mocowania rurociągów nie musi być wyjątkowo skomplikowane. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań da nam pewność, że zrobiliśmy wszystko, by nasza instalacja działała w sposób optymalny, zapewniając nam komfort jej użytkowania przez długie lata.