Produkty

Odkurzacze centralne to już standard.

Dodano 02.09.2011

Statystyki mówią, że w Polsce co czwarty nowobudowany dom wyposażony jest w instalacje centralnego odkurzania. Wykonuje się ją z klejonych elementów PVC, które dostępne są w większości hurtowni instalacyjnych.

Ponieważ instalację odkurzacza wykonuje się przy okazji montażu innych systemów, coraz częściej jest ona oferowana przez ekipy wykonujące w domu właśnie instalacje grzewcze. W takim przypadku jej montaż zajmuje nie więcej niż jeden dzień.

Odkurzacz centralny wykonuje się w dwóch etapach. Na początku w ścianach i wylewkach podłóg montuje się system rur i kształtek PVC, które łączą jednostkę centralną w garażu z gniazdami ssawnymi zamontowanymi w ścianach pomieszczeń mieszkalnych (najczęściej jedno lub dwa na kondygnację). W drugim etapie, po zakończeniu prac wykończeniowych montuje się jednostkę centralną oraz gniazda ssawne.

Ponieważ materiały instalacyjne niezbędne do wykonania systemu odkurzania centralnego są relatywnie tanie, a największy udział w cenie montażu tworzy robocizna, klienci zazwyczaj decydują się na zamontowanie systemu, gdy zostaną do tego namówieni przez instalatora. Nawet inwestorów niezdecydowanych przekonuje argument, że instalacje można wykonać tylko na etapie stanu surowego domu, później będzie to praktycznie niemożliwe.

Doradzając klientom odkurzacz centralny, warto uwzględnić kilka wskazówek, dzięki którym zamontowany system będzie funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Oto one:

1.      Jednostki centralne.
Różnią się między sobą głównie metodą filtracji powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz domu. Wszystkie działają podobnie skutecznie, ale w zależności od konstrukcji niektóre wymagają częstszego czyszczenia filtrów. W jednostkach typu Split filtry czyści się najrzadziej i najłatwiej.

2.      Trasa przewodów.

Zazwyczaj wystarczą dwa gniazda na kondygnacje. Dzięki czemu instalacja jest zwarta i krótka. Niektórzy myślą, że gniazdko ssawne powinno być w każdym pokoju. Nieprawda. Koniecznie namówmy klienta na gniazdko przy kominku oraz automatyczną szufelkę. Najlepiej dwie. Jedną w przedsionku, drugą w kuchni.

3.      Czas montażu.
O ile instalacje należy zamontować jak najwcześniej na etapie budowy domu, o tyle montaż jednostki i obsadzenie gniazd ssawnych nie wcześniej niż po wprowadzeniu się klienta do domu. Dzięki temu unikniemy zniszczenia odkurzacza przez inne ekipy budowlane.

 

Trudne pytania ...

Klienci często zadają ciekawe pytania, na pozór łatwe w odpowiedzi np.

1. Czy system się nie zapcha ?

 Najczęstsze i uzasadnione pytanie. Odpowiedź: System jest zabezpieczony przed zapchaniem poprzez zastosowanie specjalnych podejść do gniazd które zatrzymuję w gnieździe ssawnym wszystkie elementy które potencjalnie mogłyby utknąć w instalacji.

2. Czy istnieje niebezpieczeństwo, że w rurach w ścianach będą gromadzić się roztocza i inne mikroorganizmy ?

Nie, nie ma takiego niebezpieczeństwa, gdyż prędkość przepływu powietrza w rurach w prawidłowo zaprojektowanej instalacji przekracza 100 km/h, co oznacza, że siła porywania jest tak duża, iż żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy nie będą w stanie przykleić się do ścian przewodów instalacyjnych. Ponadto, gniazda ssawne są szczelne i stanowią barierę między pomieszczeniami mieszkalnymi, a instalacją odkurzacza centralnego.

 

W Polsce zamontowanych jest już ponad 100 tyś działających instalacji centralnego odkurzania w domach jednorodzinnych. To najlepsza z możliwych rekomendacji.