Produkty

SANHA ? tradycja i nowoczesność

Dodano 01.04.2011

O jakości i trwałości każdej instalacji decyduje jej najsłabsze ogniowo –bardzo często są to miejsca połączeń. Dokonując zatem wyboru sposobu łączenia przewodów należy zwrócić szczególną uwagę na wybór właściwych złączek.

Ich jakość zadecyduje bowiem o bezawaryjności instalacji, jej szczelności oraz utrzymaniu wymaganej jakości wody.
Firma Sanha od wielu lat jest uznanym dostawcą wysokiej jakości złączek dla branży instalacyjnej i do przemysłu. Zróżnicowany asortyment zapewnia obsługę wszystkich typów instalacji: od gwintowanych poprzez lutowane, spawane, kołnierzowe, aż po nowoczesne systemy zaciskowe i wtykowe. W naszej ofercie instalator znajdzie tradycyjne żeliwne złączki gwintowane, które może użyć do łączenia rur instalacyjnych nagwintowanych. Do wyboru są złączki czarne lub ocynkowane ze sprawdzonego żeliwa ciągliwego czarnego. Ich zaletą, w porównaniu do złączek zaciskowych, są wysokie parametry pracy – temperatura do 300°C i ciśnienie do 25 bar (przy 120°C). Spośród innych dostępnych na rynku złączek z żeliwa wyróżnia je charakterystyczny, dobrze widoczny symbol +S+. Produkowane są zgodnie z symbolem projektowym A wg normy PN-EN 10242 dla żeliwa ciągliwego EN-GJMB-350-10 i normy PN-EN 1562. Łączniki posiadają gwint rurowy zgodny z normami PN-EN 10226 i ISO 7/1. Tam gdzie jest to wymagane złączki żeliwne wyposażone są w wysokotemperaturową uszczelkę z Centellenu i umożliwiają wykonanie instalacji wysokoparametrowych w rożnych gałęziach przemysłu.

Mając do wykonania instalacje z popularnych obecnie rur miedzianych można wykorzystać szeroką gamę złączek do lutowania z miedzi i brązu. Kapilarne łączniki do lutowania są wykonane z miedzi Cu-DHP i spełniają wymogi normy PN-EN 1254-1. Doskonale nadają się do instalacji grzewczych, sprężonego powietrza i wody pitnej oraz do systemów solarnych i układów chłodzenia. Technologię łączenia, tj. lutowanie twarde lub miękkie należy dobrać zgodnie z zastosowaniem łączników i przepisami prawa.

Do instalacji grzewczych, sprężonego powietrza, wody pitnej oraz systemów solarnych i wody lodowej, instalator może również użyć kompletnych systemów zaciskowych Sanha. Są to nowoczesne techniki połączeń stosowane z powodzeniem w naszym kraju i cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Stosowanie technik zaciskowych znacznie skraca czas pracy, zapewnia bezpieczeństwo i szczelność połączeń oraz daje nieporównany komfort pracy. Sanha dopuszcza ponadto stosowanie dowolnych szczęk i narzędzi zaciskowych, jeśli tylko spełniają one wymagania stawiane przy wykonywaniu połączeń zaciskowych. Nie narzucany jest tu producent narzędzi, liczy się natomiast profil szczęki oraz poprawność wykonania połączenia.

Aby zapewnić optymalny dobór instalacji systemy zaciskowe podzielone są w zależności od rodzaju materiału, tak aby zmaksymalizować obszar ich zastosowania. I tak, np. do instalacji c.w.u., i p.poż, można stosować systemy zaciskowe ze stali nierdzewnych, spełniające najwyższe wymagania jak np. NiroSan® Press. Do instalacji c.o. warto zastosować serie Sanha- Therm.

Od niedawna, również seria złączek zaciskowych Sanha-Press do rur miedzianych, została wzbogacona o serie Sanha-Press Gaz, seria 10 000 i 11 000. Złączki te mają zastosowane w instalacjach gazu ziemnego i LPG. Cała seria wyposażona jest w specjalistyczny o-ring, który zapewnia szczelność instalacji. Szereg zalet, jakie niesie ze sobą technika zaciskowa w jednej chwili staje się udziałem wszystkich, którzy zastosują ten sposób do łączenia przewodów w instalacjach gazowych wykonanych z miedzi

Dla polskich instalatorów jest to niezwykle korzystne rozwiązanie. Bezpośrednio pozwala bowiem skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań stosowanych, jak dotąd, tylko w instalacjach grzewczych, wodnych czy przemysłowych. W instalacjach c.w.u. z rur miedzianych i ze stali nierdzewnych można użyć złączek bezołowiowych PB-free serii PURAFIT i PURAPRESS, będących nowatorskim rozwiązaniem opartym na wymaganiach dyrektywy EU. Materiał ten został opracowany specjalnie pod kątem wymagań dla instalacji wody pitnej i uwzględnia istotne dla bezpieczeństwa aspekty higieniczne i zdrowotne. Nie występuje tu migracja jonów ołowiu do przepływającej wody, gdyż w składzie chemicznym nie występuje ten pierwiastek.

Ich stosowanie jest szczególnie korzystne w połączeniu z rurami ze stali nierdzewnej, gdzie stanowią alternatywę dla droższych złączek ze stali nierdzewnych.

Dostępne również w naszej ofercie rury typu PE-RT/Al/PE-HD mogą być również łączone poprzez zacisk, a także systemem wtykowy, który nie wymaga żadnych narzędzi z wyjątkiem nożyc i kalibrownika do rur.

Jako nowość w tym obszarze, od tego roku firma Sanha ma również w ofercie rurę MultiFit-PEX. Jest to wielowarstwowa rura typu PEX-c z usieciowanego  polietylenu.

Oba systemy rurowe mogą być instalowane łatwo i szybko. Są giętkie, łatwe w obróbce, trwałe i nadają się do łączenia złączkami serii Sanha 3fit-Press i 3fit-Push. Dzięki wkładce antydyfuzyjnej można je bezpiecznie wykorzystać w instalacjach grzewczych grzejnikowych i podłogowych.

Nasza oferta jest otwarta na zróżnicowane potrzeby rynku i nie ogranicza się do kilku popularnych rozwiązań. Każda instalacja ma spełniać określone wymagania, stąd też należy ją traktować w sposób indywidualny. Taki szeroki i różnorodny wybór złączek Sanha daje instalatorom nieograniczone możliwości pracy.

Nie sposób określić jednoznacznie, iż jeden rodzaj połączenia jest lepszy od innego bez analizy montowanego systemu. Technika wciąż idzie naprzód, co daje nowe możliwości. Znakomitym przykładem jest tu możliwość zastosowania techniki zaciskowej w instalacjach gazowych, jako alternatywy dla dostępnej do niedawna jedynie metody lutowania twardego i skręcania.

Każdy sposób łączenia przewodów instalacyjnych jest dobry, o ile jest on wykonany z zachowaniem prawidłowej techniki montażu, przeznaczeniem instalacji oraz zachowaniem bezpieczeństwa eksploatowanej instalacji i jej trwałości. Dobrze, aby był on również przemyślany pod względem ekonomicznym.

Złączki SANHA od zawsze są kojarzone z wysoką jakością i szeroką ofertą. Bierze się to stąd, iż większość naszej oferty pochodzi z produkcji polskiej i niemieckiej. Poza tym instalator może zawsze liczyć na profesjonalne doradztwo techniczne, wsparcie ze strony przedstawicieli i pakiet szkoleń.