Produkty

System instalacyjny QIK (cz. 3)

Dodano 01.04.2010

W poprzednim numerze Biuletynu przedstawiliśmy w skrócie nowość marki QIK, którą jest system instalacyjny oparty na rurze wielowarstwowej PE-RT/AL/PE-RT.

W tej edycji prezentujemy szczegółowo obydwa systemy instalacyjne QIK oraz kolejne nowe produkty, jakimi są mosiężne kształtki  zaprasowywane wyposażone w trzy o-ringi.

Systemy instalacyjne QIK bazują na dwóch rodzajach rur wielowarstwowych:

  • rury wielowarstwowe QIK PE-Xc/AL/PE-Xc,
  • rury wielowarstwowe QIK PE-RT/AL/PE-RT.

 

 

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że obie warstwy rury QIK wykonane są z najwyższej jakości materiału PE-Xc lub PE-RT (w przeciwieństwie do dostępnych na rynku polskim rur wielowarstwowych, w których stosowane są dwie różne warstwy tworzywa) i produkowane są w jednych z najlepszych zakładów produkcyjnych w Europie.

QIK PE-Xc/AL/PE-Xc wykonana jest z rury wewnętrznej i zewnętrznej z PE-Xc, a więc usieciowanego wiązkami elektronów polietylenu. Sieciowanie to zapewnia bardzo wysoką odporność rury na ciśnienie i temperaturę, a także spełnia wymogi najostrzejszych norm dla instalacji do wody pitnej. Jest to najlepszy i najczystszy sposób sieciowania polietylenu. Wkładka aluminiowa gwarantuje 100% szczelność na wnikanie tlenu do medium grzewczego. Warstwa aluminium jest spawana plazmowo doczołowo.

QIK PE-RT/AL/PE-RT wykonana jest z polietylenu uszlachetnianego charakteryzującego się zwiększoną wytrzymałością na wysoką temperaturę PE-RT (polietylen kopolimer octanowy polietylenu) w odniesieniu do polietylenu PE. Materiał ten ma dłuższe wiązania boczne nadające mu wyjątkową stabilność cieplną i ciśnieniową. Pod względem właściwości PE-RT stanowi połączenie cech polietylenu sieciowanego z polietylenem niskiej gęstości PE-LD: z jednej strony wysoką wytrzymałość, a z drugiej wyjątkową elastyczność ułatwiającą układanie. Warstwa aluminium jest zgrzewana ultradźwiękowo na zakładkę.

W ofercie marki QIK dostępne są dwa rodzaje łączników zaprasowywanych:

  • kształtki wykonane z tworzywa sztucznego PVDF,
  • kształtki wykonane z mosiądzu cynowanego

Złączki QIK występują w rozmiarach od 16 mm do 75 mm (kształtka z PVDF do 63 mm) i figurach pozwalających na wykonanie instalacji we wszystkich rodzajach budynków wymagających zaopatrzenia ich w zimną, jak i ciepłą wodę użytkową oraz c.o. Kształtki z polifluorku winidylenu (PVDF) cechuje znakomita elastyczność umożliwiająca zginanie do 10° od pierwotnego stanu. Kolejną właściwością PVDF jest brak reakcji chemicznych materiału z różnego rodzaju zaprawami betonowymi. Nie ma potrzeby wykonywania specjalnych izolacji w miejscach styku kształtki z zaprawą betonową, jak w przypadku kształtek mosiężnych nie poddanych specjalnej obróbce.

Kształtki mosiężne są cynowane wewnętrznie i zewnętrznie, posiadają solidną tuleję ze stali nierdzewnej, która posiada okienko w celu kontroli prawidłowej głębokości wprowadzenia rury wielowarstwowej i ewentualnej kontroli wycieku przy niezaciśniętej tulei. Złączka zawiera trzy o-ringi i dzięki specjalnemu profilowi oraz stabilnej tulei można do zaprasowania użyć trzech różnych konturów szczęk U (Uponor), H (Urlich, Prandeli) oraz TH (Herz, Purmo, Comap, Sanha, Henco). Ze względu na specjalną obróbkę kształtek mosiężnych QIK (cynowanie), niewątpliwą zaletą tych kształtek jest brak konieczności izolowania ich w miejscach styku z zaprawą betonową. Zamieszczone zdjęcie prezentuje kształtkę bez tulei zaprasowywanych.

Miło nam poinformować, że Instal-Konsorcjum otrzymało Europejską Aprobatę Techniczną ETA na system instalacyjny złożony z rury wielowarstwowej PE-RT/AL/PE-RT oraz kształtek mosiężnych.