Produkty

System solarny Viteco

Dodano 02.04.2010

Systemy solarne Viteco przeznaczone są do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz podgrzewu wody basenowej. Mogą występować w zestawach solarnych stanowiąc komplet dobranych optymalnie urządzeń lub samodzielnie, jako rozwiązania o indywidualnych cechach i przeznaczeniu. Systemy solarne mogą, wraz z innymi urządzeniami z oferty Viteco, stanowić kompletny system grzewczy zarówno do podgrzewu ciepłej wody użytkowej, jak i centralnego ogrzewania.

Główne składniki systemu solarnego Viteco:

Kolektory słoneczne

Obudowę kolektora stanowi sztywna rama, gięta ze specjalnego profilu aluminiowego. Od spodu kolektor zamknięty jest blachą aluminiową, zaś od szczytu przykryty jest szybą solarną pryzmatyczną. Mocowanie szyby w ramie kolektora zapewnia szczelność obudowy oraz minimalizuje naprężenia powstałe wskutek rozszerzalności cieplnej. Głównym elementem kolektora jest absorber. Wykonany jest on z blachy miedzianej pokrytej wysokoselektywną powłoką Sunsect, co zapewnia wysoką sprawność procesu pochłaniania promieniowania cieplnego. Płyta absorbera połączona jest metodą zgrzewania ultradźwiękowego z systemem rurek miedzianych, w których krąży czynnik roboczy. Rurki w absorberze, w połączeniu z rurą zbiorczą, tworzą układ dwuharfowy. Straty ciepła w kolektorze są minimalizowanie przez zastosowanie izolacji dolnej i bocznej wykonanej z wełny mineralnej o niskim przewodnictwie ciepła. Kolektory występują w dwóch kolorach z ramą w kolorze srebrnym lub anodowane w kolorze brązowym.

Podgrzewacz solarny

Podgrzewacz solarny zbudowany jest ze zbiornika stalowego emaliowanego wewnętrznie, wyposażonego w dwie wężownice: górną do podłączenia źródła ciepła oraz wężownicę dolną do przyłączenia kolektorów 

słonecznych. Zbiornik izolowany jest pianką PU oraz osłonięty powłoką z tworzywa sztucznego, odpornego na wgięcia i uderzenia, które mogą towarzyszyć wprowadzaniu podgrzewacza do pomieszczenia technicznego. Mała średnica podgrzewacza pozwala bez problemu przemieszczać go przez standardowe futryny drzwiowe.

Grupa pompowa jednodrożna

Grupa solarna wyposażona jest w regulator przepływu 2-12 l/min. z zaworami spustowymi, trzystopniową pompę cyrkulacyjną Grundfos Solar 15-65 130, grupę bezpieczeństwa z wbudowanym manometrem 0-10 bar i zaworem bezpieczeństwa 6 bar, zawór kulowy z wbudowanym zaworem zwrotnym i termometrem wody zasilającej kolektor (niebieska rączka), uchwyty naścienne i izolację termiczną. Grupa pompowa wymusza przepływ czynnika roboczego pomiędzy kolektorami słonecznymi a wymiennikiem w podgrzewaczu.

Regulator solarny

Regulator solarny jest nowoczesnym regulatorem elektronicznym służącym do płynnej regulacji obiegów panelu solarnego. Do zadań regulatora należy: pomiar temperatury w kolektorach słonecznych i zasobniku (zasobnikach) ciepłej wody użytkowej, sterowanie układami obiegu solarnego w zależności od danych uzyskanych z czujników temperatur, sygnalizacja stanów awaryjnych. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny prezentuje graficznie wybrany schemat solarny oraz parametry 

pomiarowe i stan urządzeń wykonawczych. W regulatorze menu podzielone zostało na strefę użytkownika i serwisu, co ułatwia obsługę i zapewnia ochronę wprowadzonych nastaw.

Konstrukcja wsporcza i profile maskujące

Elementy konstrukcyjne tworzą kompletny system do montażu kolektorów słonecznych Viteco, zarówno na dachu skośnym, jak i na dachu płaskim. Szyny montażowe wykonane są z profilu aluminiowego. Pozostałe elementy takie jak: śruby, kotwy, uchwyty mocujące kolektorów wykonane są ze stali nierdzewnej.Przestrzeń pomiędzy kolektorami słonecznymi osłaniana jest przez profile maskujące w kolorze ramy kolektorów w baterii.

Zestawy solarne Viteco

Dla gospodarstw domowych o typowym zapotrzebowaniu na ciepła wodę użytkową, proponujemy zestawy solarne składające się z kolektorów słonecznych, kompletu przyłączeniowego kolektorów, grupy pompowej solarnej jednodrożnej, podgrzewacza solarnego, regulatora solarnego, zestawu naczynia wzbiorczego, płynu solarnego.

Krzysztof Wysokiński

Instal-Konsorcjum sp. z o.o.

www.viteco.pl