Produkty

Termet coraz bardziej ekologicznie

Dodano 09.06.2014

Do swojej oferty firma Termet wprowadziła pompy ciepła powietrze/woda typu KP-38HS o pojemności zasobnika 200, 250, 300 l i mocy grzewczej do 2700 W, przeznaczone do przygotowania ciepłej wody. Zasada działania urządzenia jest prosta – przy pomocy energii dodatkowej pompa podnosi temperaturę czynnika roboczego z niskiego na wysoki poziom temperaturowy, umożliwiając tym samym wygodne i praktyczne wykorzystanie ciepła zawartego w czynniku roboczym, którym jest nietoksyczny i niepalny freon R 410A.

W pompach ciepła firmy Termet zastosowane są nowoczesne, hermetyczne sprężarki rotacyjne. Filozofia pracy urządzenia  jest identyczna jak w zwykłej chłodziarce domowej – zmieniony został tylko cel pracy (grzanie zamiast chłodzenia). Czynnik roboczy jest kolejno sprężany i rozprężany, czego efektem jest pobieranie i oddawanie ciepła.

Pompy ciepła KP-38HS mają napęd elektryczny, ale ok. 75% ciepła potrzebnego do ogrzania wody użytkowej uzyskują z otoczenia. Pozostała niewielka część pobierana jest jako energia elektryczna do napędu sprężarki. Ostatecznie energia elektryczna również zostaje przekształcona w ciepło i wykorzystana do celów grzewczych.

Ze stosunku całkowitego oddanego ciepła grzewczego (ciepło z otoczenia oraz ciepło powstałe w sprężarce z energii elektrycznej) do użytej energii elektrycznej wynika współczynnik efektywności pompy ciepła – COP. W pompach ciepła KP-38HS współczynnik wydajności wynosi od 3,0 do 4,3.

Pompy ciepła firmy Termet w prosty sposób pobierają powietrze z zewnątrz. Zasysane jest ono za pośrednictwem elastycznych przewodów wentylacyjnych. Dzięki temu pompy tego typu nie wymagają zbyt wielkiego nakładu na ujęcie źródła ciepła. Dzisiejsze pompy są w stanie wytworzyć ciepło nawet w chłodne dni, jednakże przy niskiej temperaturze powietrza zewnętrznego osiągnięcie zadanej temperatury wody może wymagać dodatkowego dogrzania. Dlatego też pompy ciepła firmy Termet wyposażone są w grzałki elektryczne.

Pompy KP-38HS mogą być doskonałym rozwiązaniem grzewczym, przede wszystkim w miejscach, gdzie nie ma możliwości korzystania z tradycyjnego ogrzewania gazowego, a w okresie letnim ciepła woda  pozyskiwana jest z bojlera elektrycznego.  Dodatkowa wężownica grzewcza do źródła zewnętrznego, będąca elementem wyposażenia pompy, pozwala na współpracę urządzenia z kotłem na paliwo stałe. Latem, kiedy nie ma konieczności ogrzewania domu, pompa ciepła jest doskonałym, ekonomicznym źródłem energii cieplnej potrzebnej do przygotowania c.w.u. Przy letnich temperaturach powietrza COP może osiągnąć poziom 4,3. Natomiast zimą, gdy do ogrzewania wykorzystujemy kocioł, pompa ciepła może posłużyć jako zasobnik c.w.u z wężownicą grzewczą, w którym woda ogrzewana jest właśnie przy pomocy kotła na paliwo stałe.

Pompy ciepła KP-38HS mają wiele innych zalet, m.in. bezpieczny skraplacz, który chroni wodę użytkową przed zanieczyszczeniem. Skraplacz obiega zewnętrzną część zasobnika i nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą.  Zasobnik zastosowany w tych pompach wykonany jest ze stali nierdzewnej, co dodatkowo świadczy o wysokiej jakości urządzenia. Pompy posiadają również automatyczną ochronę przed zeszronieniem parownika.

Istotną rolę antyskażeniową pełni tzw. funkcja antylegionella, która załącza się kiedy pompa jest wyłączona bądź pozostaje w trybie oczekiwania. Grzałka elektryczna podgrzewa wtedy wodę w zbiorniku do temp. 60°C i taką temperaturę utrzymuje przez 60 minut.

Filozofia działania pomp pozwala na wykorzystanie tych urządzeń do różnych celów. Mogą one pracować również jako dmuchawa, osuszacz, klimatyzator czy też narzędzie do odzysku energii. Funkcja, jaką mają spełniać, zależy jedynie od sposobu ich instalacji.

Pompy ciepła firmy Termet charakteryzują się łatwością montażu, funkcjonalnością, niewielkimi gabarytami, niskimi kosztami eksploatacji, a przede wszystkim umożliwiają korzystanie z „zielonej” ekologicznej energii.

Żaneta Lisowska

www.termet.com.pl