Produkty

Wilo-Stratos PICO: Dynamic Adapt i 5-letnia gwarancja

Dodano 15.03.2013

Wilo już w 2009 r. wprowadziła na rynek polski pompę Wilo-Stratos PICO, która teraz została wyposażona w unikatowy system szybkiego odnalezienia punktu pracy Dynamic Adapt oraz jest objęta 5 letnią gwarancją!

Pompa Wilo-Stratos PICO spełnia wszelkie warunki, jakie nakłada na pompy grzewcze dyrektywa Unii Europejskiej zwana ErP, dotycząca efektywności energetycznej pomp bezdławnicowych. Dotyczy to warunków obowiązujących od 1 stycznia 2013 r., jak i tych bardziej rygorystycznych, które wejdą w życie 1 sierpnia 2015 r.

Pompy Wilo-Stratos PICO posiadają w standardzie w funkcję Dynamic Adapt. Na czym ona polega? Funkcja Dynamic Adapt to dynamiczna regulacja wysokości podnoszenia, pozwalająca na odnalezienie w ciągu kilkunastu minut optymalnego punktu pracy w systemie grzewczym, w którym pracuje pompa. Właściwy dobór punktu pracy jest kluczem do sukcesu. Dzięki Dynamic Adapt pompa pompuje tylko tyle, na ile właśnie jest zapotrzebowanie grzewcze w ramach regulacji ?p-v, z uniknięciem szumów na zaworach, a dla bardzo małych przepływów pompa przechodzi nawet w stan stand-by – czyli aktywnego uśpienia – powszechnie znany z domowego sprzętu elektronicznego.

Gdy wzrasta zapotrzebowanie na ciepło, automatycznie wzrasta także przepływ medium grzewczego w krótkim przedziale czasu. Funkcja Dynamic Adapt dostosowuje się do zapotrzebowania występującego w systemie grzewczym w danym zakresie regulacji i nie jest ograniczona do jednej krzywej charakterystyki ?p-v. Funkcja Dynamic Adapt jest też bardzo efektywna w przypadku starszych instalacji (gdzie parametry hydrauliczne instalacji często są nieznane), co pozwala nam optymalnie zrównoważyć instalację grzewczą.

Na rysunku 1 przedstawiono pole pracy systemu Dynamic Adapt w pompie Stratos PICO, które odpowiada czasowi pracy pompy przez większość sezonu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, iż zgodnie z normą PN-EN 12831:2006 instalacje grzewcze projektuje się w oparciu o skrajne temperatury występujące w danej strefie klimatycznej. Polska jest podzielona na pięć stref o skrajnych temperaturach od -16oC do -24oC, natomiast większość powierzchni kraju znajduje się w strefie 3 o temperaturze projektowej -20oC. Tak niskie temperatury występują około 5 dni w roku i wtedy parametry hydrauliczne instalacji odpowiadają skrajnej prawej stronie charakterystyki pompy, czyli przez znikoma część sezonu grzewczego.

Pompa Wilo-Stratos Pico, oprócz systemu szybkiego odnalezienia punktu pracy Dynamic Adapt, posiada dwa rodzaje regulacji, w których można z dokładnością do 0,1 m słupa wody ustawić graniczną wysokość podnoszenia:

  • ?p-v (regulacja wg zmiennej różnicy ciśnień),
  • ?p-c (regulacja wg stałej różnicy ciśnień).

Pompa Wilo-Stratos Pico jest wyposażona w unikatowy system automatycznego odpowietrzania, dzięki czemu w dziesięciominutowym cyklu tej funkcji wyrzuca zalegające w pompie powietrze, a następnie powraca do nastawionych parametrów pracy.

Funkcja obniżenia nocnego pozwala na dodatkowe oszczędności, a także umożliwia dostosowanie pompy do nocnego zapotrzebowania instalacji na ciepło – zazwyczaj jest ono mniejsze, dlatego wówczas pompa przełącza się na minimalną prędkość obrotową.

Wszystkie parametry pompy Wilo-Stratos ustawiane są przy pomocy funkcjonalnego czerwonego pokrętła zainstalowanego na czole pompy. Długie i bezpieczne użytkowanie gwarantuje nam 5-letnia gwarancja. Pompa posiada standardowo izolację termiczną korpusu pompy i ułatwiającą podłączenie elektryczną wtyczkę Wilo-Konector.

www.wilo.pl