Produkty

CALEFFI - Jak skutecznie zabezpieczyć kotły na biomasę? - NEWS

Dodano 19.11.2024

Poznaj rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions do zabezpieczania kotłów na biomasę!

Modernizacja instalacji grzewczej

Wymiana systemu na bazujący na kotłach spalających biomasę często wymaga jedynie modernizacji kotłowni, o ile reszta instalacji jest w dobrym stanie technicznym. Kluczowym elementem przygotowania instalacji jest oczyszczenie jej z osadów oraz odpowiednie zabezpieczenie nowych elementów przed zanieczyszczeniami. Rozwiązania, takie jak separator Dirtmag® lub urządzenie Caleffi XF, skutecznie chronią instalację przed problemami wynikającymi z obecności zanieczyszczeń.

Zabezpieczenie przed niską temperaturą powrotu

Kotły spalające biomasę wymagają także dodatkowej ochrony przed zbyt niską temperaturą wody powracającej z instalacji, aby uniknąć wykraplania wilgoci ze spalin. Zjawisko to wynika z obecności wilgoci w biomasie – jej ilość zależy od rodzaju paliwa, na przykład pelletu czy zrębków, oraz czasu ich przechowywania. W czasie spalania uwalniana para wodna może kondensować w „zimnych strefach” kotła, gdy temperatura spalin spada poniżej punktu rosy.

Konsekwencje kondensacji

Skraplanie się pary wodnej w kotle powoduje tworzenie osadów z sadzy, smoły i innych zanieczyszczeń zawartych w spalinach. Te trudne do usunięcia substancje przylegające do ścian wewnętrznych są łatwopalne, mogą prowadzić do korozji oraz zmniejszać efektywność wymiany ciepła. Dlatego zapobieganie temu zjawisku jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania kotła.

Jak zapobiec kondensacji?

Najważniejsze jest utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury wody powracającej do kotła, co eliminuje „zimne strefy”. Osiągnąć to można np. poprzez zastosowanie termostatycznych zaworów antykondensacyjnych z serii 280 lub pompowych grup mieszających z serii 281.

Działanie zaworu termostatycznego

Termostatyczny wkład zaworu reguluje przepływ wody w obejściu, zapewniając szybkie osiągnięcie wymaganej temperatury podczas uruchamiania kotła. Początkowo obieg wody odbywa się jedynie pomiędzy zaworem a kotłem, a dopiero po uzyskaniu odpowiedniej temperatury woda z instalacji zaczyna się mieszać z wodą zasilającą. Dzięki temu kocioł jest chroniony przed kondensacją, a instalacja pracuje optymalnie.

Grupa pompowa z serii 281 oferuje wszystkie zalety zaworów z serii 280, ale w jednym, kompaktowym urządzeniu. Posiada mosiężny korpus z pojedynczego odlewu, termometry na każdym z przyłączy, wkład termostatyczny, oraz izolację, która minimalizuje straty energii. Dodatkowym atutem jest zawór klapowy, który umożliwia grawitacyjny przepływ w przypadku braku zasilania, oraz zawory odcinające, które ułatwiają montaż.

Dodatkowe elementy instalacji

Aby zapewnić prawidłowe działanie systemu, konieczne jest uwzględnienie takich elementów jak:

  • pompa obiegowa kotła (przy zaworach z serii 280),
  • bufor ciepła lub sprzęgło hydrauliczne.

Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu kotłów na biomasę, zarówno instalacja, jak i sam kocioł będą działać efektywnie i bezawaryjnie przez długie lata. Rozwiązania Caleffi to gwarancja jakości i bezpieczeństwa dla każdego nowoczesnego systemu grzewczego.