CALEFFI - Poznaj nasz sposób na usuwanie zanieczyszczeń z instalacji ogrzewania podłogowego - NOWOŚĆ
Dodano 15.11.2024
Usuwanie zanieczyszczeń z instalacji ogrzewania podłogowego
Instalacje ogrzewania płaszczyznowego to bezsprzecznie jeden z najlepszych wyborów, gdy mowa o ogrzewaniu budynków. Aby całkowicie zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji eksploatacyjnych i w pełni cieszyć się zaletami, jakie gwarantuje to rozwiązanie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wskazane w artykule problemy.
W instalacjach, zarówno nowych, jak i działających od dłuższego czasu, znaleźć można różnego rodzaju zanieczyszczenia, których źródłem może być sieć wodociągowa lub mogły dostać się do układu podczas instalacji lub konserwacji. Zaliczają się do nich również produkty korozji tlenowej oraz szlamy. W instalacjach ogrzewania płaszczyznowego zanieczyszczenia te mogą między innymi wpływać na niewłaściwe działanie wkładek termostatycznych w rozdzielaczach. Nagromadzone wokół elementu zamykającego zaworu, mogą powoli doprowadzić do jego rozszczelnienia lub „zacinania się”.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat całego procesu usuwania zanieczyszczeń z instalacji ogrzewania podłogowego, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu. Do innych sposobów zapobiegania zanieczyszczeń odnosiliśmy się również w artykule - "Jak dobrać elementy do usuwania zanieczyszczeń w instalacji co?".
Źródła zanieczyszczeń w instalacji płaszczyznowej
Obecność zanieczyszczeń w wodzie instalacyjnej jest pierwszym, ważnym czynnikiem ryzyka. Takie zanieczyszczenia mogą pojawić się, jeśli instalacja nie jest wyposażona we właściwe elementy odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń lub jeśli układ nie został dokładnie wyczyszczony, co powoduje konieczność jego konserwacji. Ich obecność może skutkować zatykaniem się pomp obiegowych, zmniejszoną wydajnością wymienników ciepła, nieprawidłowym działaniem zaworów i zmniejszoną wydajnością wymiany ciepła
W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego, która jest układem niskotemperaturowym, poważnym zagrożeniem są substancje tworzące się w jej wnętrzu. Z tego powodu w instalacjach niskotemperaturowych i płaszczyznowych, niezwykle ważne jest dodatkowe zabezpieczenie układu przed rozwojem zanieczyszczeń mikrobiologicznych, które tworzą na powierzchni rur warstwę, tzw. „biofilm”. Skutkuje to obniżeniem wydajności wymiany ciepła i zmniejszeniem powierzchni przekroju przewodów, co może doprowadzić do ich całkowitego zatkania.
Jakie są skutki gromadzenia się zanieczyszczeń w "podłogówce"?
Zanieczyszczona instalacja ogrzewania podłogowego nie tylko obniża jej wydajność, ale także zwiększa ryzyko awarii oraz dodatkowych kosztów konserwacji i napraw. Systematyczne usuwanie zanieczyszczeń i profilaktyczna konserwacja mają pozytywny wpływ na działanie instalacji grzewczej. Zanieczyszczona „podłogówka” może przejawiać się na kilka różnych sposobów, które mają wpływ na komfort i wydajność. Zobacz, jakie mogą być skutki gromadzenia się zanieczyszczeń.
- Zmniejszanie przekroju poprzecznego. Zanieczyszczenia, które osadzają się w przewodach i złączkach o małych średnicach stanowią duży problemem, ponieważ mogą znacząco obniżać ich przepustowość. W skrajnych przypadkach “biofilm” może doprowadzić do całkowitego zablokowania przepływu.
- Nierównomierne grzanie oraz wydłużony czas nagrzewania. Zanieczyszczenia, takie jak szlamy i tzw. "biofilm" utrudniają transfer ciepła z wody, przez co instalacja wolniej się nagrzewa i trudniej osiąga pożądaną temperaturę. Podłoga może być zimniejsza w niektórych obszarach z powodu zmniejszonego przepływu w zanieczyszczonych rurach lub kolektorach.
Poznaj nasz sposób na usuwanie zanieczyszczeń z instalacji ogrzewania podłogowego
Aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów, warto - poza urządzeniami przeznaczonymi do usuwania zanieczyszczeń - stosować specjalny preparat kontrolujący ich rozwój. Do tego celu polecamy dodatek chemiczny Caleffi C7 Biocide. Jest to wysoce skuteczny środek opracowany specjalnie w celu kontrolowania rozwoju drobnoustrojów w szerokim spektrum bakterii i innych mikroorganizmów, zwłaszcza tych obecnych w wodzie niskotemperaturowych instalacji grzewczych, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe. Może być stosowany zarówno do przeciwdziałania rozwojowi bakterii, jak i do czyszczenia i dezynfekcji instalacji.
W naszej ofercie posiadamy szereg produktów przeznaczonych do kompleksowego usuwania zanieczyszczeń z innych części instalacji centralnego ogrzewania. Wraz z dodatkiem chemicznym Caleffi C7 Biocide, wyróżniamy 3 unikalne produkty, które mogą znaleźć zastosowanie w konserwacji instalacji grzewczych i chłodniczych.
- C3 Cleaner - można go zastosować zarówno w starych, jak i nowych instalacjach. Usuwa zanieczyszczenia, takie jak np. kamień kotłowy.
- C1 Inhibitor - pozwala na ochronę nowych i istniejących instalacji przed kamieniem i korozją. Przeznaczony do instalacji wysoko i niskotemperaturowych.
- C4 Leak Sealer - stosowany do uszczelniania mikropęknięć, nieszczelnych połączeń, bardzo skuteczny przeciw wyciekom kapilarnym.