Ekobudownictwo, czyli panele fotowoltaiczne przy dużych inwestycjach
Dodano 19.07.2022
Ekobudownictwo – termin ten odnosi się zarówno do nowoczesnych biurowców, prywatnych domów jednorodzinnych, jak i dużych projektów deweloperskich na rynku mieszkań.
Dostęp do naturalnego światła poprzez duże okna, podlewanie ogrodu wodą deszczową, rozlokowanie terenów zielonych wokół budynków, pojemniki ułatwiające segregację śmieci, odpowiednia izolacja termiczna – wszystko to sprowadza się do ekologii.
Szukanie nowego lokum wymaga od nas szczególnej uwagi i dbałości o szczegóły. Liczy się nie tylko metraż, lokalizacja czy cena, ale coraz częściej także kwestie ekologiczne, takie jak ogrzewanie, ilość zieleni i pozyskiwanie energii. W ostatnim przypadku głównym rozwiązaniem stosowanym na nowoczesnych osiedlach są panele słoneczne.
Instalacja fotowoltaiczna przekłada się na niższe rachunki i jest też skutecznym rozwiązaniem w walce ze smogiem. “zielona energia” może być wykorzystywana do oświetlania klatek schodowych, garażów, piwnic, a nawet zasilania latarni.
Przykłady tego osiedli utrzymanych w duchu ekobudownictwa można odnaleźć chociażby w Warszawie. Powstają one we współpracy deweloperów ze sprzedawcą energii E.ON Polska.
Realizowana przez Dom Development inwestycja Metro Zachód (dzielnica mieszkaniowa przy ulicy Lazurowej na Bemowie) to jedno z tych osiedli, którego części wspólne zasilane będą właśnie energią z paneli fotowoltaicznych. Poza tym, pojawią się tam również stacje ładowania aut elektrycznych i przestrzenie do parkowania rowerów.
W całej Polsce powstaje coraz więcej ekoosiedli z zastosowaniem technologii fotowoltaicznej.
Oczywiście, instalację paneli fotowoltaicznych najlepiej jest powierzyć ekspertom, zarówno w przypadku domu jednorodzinnego, jak i dużego projektu deweloperskiego.
Źródło: Business Insider
Autor: Sylwia Wilczyńska
Zapraszamy także do obejrzenia filmu: "Webinarium z systemów fotowoltaicznych Viteco część I"