Po co sterować ogrzewaniem? - Salus Controls

Sterowanie ogrzewaniem to wygoda, troska o środowisko naturalne i domowy budżet. Na koszt ogrzewania w dużym stopniu wpływa system sterowania instalacją grzewczą. Dlaczego? To on utrzymuje optymalną temperaturę w domu, nie dopuszczając do przegrzania lub wychłodzenia pomieszczeń.

Inteligentne sterowanie zapewnia efektywne i ekologiczne zarządzanie ciepłem. Dodatkowo, dzięki czujnikom otwarcia montowanym na drzwiach i oknach, ogrzewanie może się wyłączyć na czas wietrzenia.

Sterowanie ogrzewaniem jest eko

Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Wariantów jest wiele:

  • wymiana kotła węglowego na ekologiczny
  • poprawa izolacji cieplnej domu
  • ograniczenie zużycia energii
  • sterować ogrzewaniem w sezonie grzewczym

Żadna ekologiczna technologia nie będzie skuteczna, jeżeli ciepło będzie uciekało z budynku przez nieszczelne okna. Spowoduje to zużywanie energii poprzez dogrzewanie pomieszczeń, wychładzanych wskutek złej izolacji.

O czym pamiętać, aby zatrzymać ciepło w domu?

  • Nie należy zasłaniać kaloryferów (zasłonami, meblami, dekoracjami)
  • Należy uszczelnić stolarkę okienną – tamtędy najszybciej ciepło nam „ucieka”
  • Warto też uszczelnić drzwi oraz przemyśleć uszczelnienie ścian, dachu
  • Dobrze jest zainwestować w automatykę sterującą ogrzewaniem, która pozwoli w każdym pomieszczeniu utrzymać odrębną temperaturę – właściwą dla jego funkcji. Inwestycja w system sterujący to też sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Jak kontrolować zużycie energii?

Codzienne marnowanie energii to plaga: nie wyłączmy świateł, nie wyjmujemy z gniazdek ładowarek, śpimy przy zapalonych lampach. Nie zwracamy uwagi na to, jakiej klasy energetycznej urządzenia kupujemy. W ten sposób powodujemy wzrost kosztów eksploatacji domów.

Automatyka budynkowa marki SALUS Controls – wyposażone w serię Smart Home – to rozwiązanie, które pomoże usprawnić pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim dzięki odpowiednim scenariuszom pracy, regulatory temperatury, smart plugi czy i przekaźniki mogą sterować nie tylko ogrzewaniem, ale oświetleniem i urządzeniami typu ON/OFF.

Ponadto, bezpłatna aplikacja SALUS Smart Home rejestruje zużycie energii przez urządzenia sterowane za pomocą inteligentnych wtyczek, wskazując, które nie pracują wydajnie. Historia poboru pozwala ustalić, którym urządzeniom warto zmienić tryb pracy.

Jak unikać przesterowań?

Przy eksploatacji domu największą część energii pochłania ogrzewanie – to ponad 70% zapotrzebowania budynku. Dlatego ważne jest robienie tego z głową, poprzez dostosowanie ciepła pokoi do ich funkcji. Dobrze jest utrzymywać w domu temperaturę ekonomiczną w czasie naszej nieobecności. To podnosi komfort i sprzyja budżetowi, ale też odciąża przyrodę. Cykle przegrzań i wychłodzeń nie sprzyjają dobremu funkcjonowaniu instalacji grzewczej.

Regulatory temperatury marki SALUS Controls ograniczają zbędne grzanie, utrzymując w pomieszczeniach ustaloną temperaturę. Dostarczają tyle ciepła, ile potrzeba, eliminując efekt przesterowania. Sterowanie temperaturą zmniejsza straty energii.

Dlaczego warto sterować ogrzewaniem?

Po pierwsze unikamy opłat za ciepło, którego nie potrzebujemy. Po drugie regulatory SALUS Controls dotrzymują Ci kroku. Pracują według harmonogramów. Dzięki serii SALUS Smart Home, z biura, z hotelu – możesz zmieniać ustawienia. Po trzecie sterowanie ogrzewaniem ogranicza straty energii podczas eksploatacji budynku, co przekłada się na ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza.