Produkty

PURMO - Jak rozwiązać problem nowej pompy oraz wysokich rachunków za ogrzewanie? - NEWS

Dodano 28.02.2024

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz więcej Polaków szuka energooszczędnych rozwiązań. Świadczą o tym liczby – szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat na zakup i instalację pompy ciepła zdecydowało się ponad 200 000 inwestorów. Okazuje się jednak, że nie zawsze daje to pożądane rezultaty. Na forach internetowych poświęconych budownictwu i instalacjom inwestorzy coraz częściej pytają, dlaczego koszty ogrzewania mimo inwestycji pozostają zaskakująco wysokie, a komfort cieplny przynajmniej odbiega od oczekiwań. O przyczyny i możliwe rozwiązania zapytani zostali eksperci firmy Purmo, lidera energooszczędnych rozwiązań grzewczych na polskim rynku.

Jak się okazuje, inwestycja w pompę ciepła nie zawsze przynosi oczekiwane oszczędności i komfort cieplny. Dlatego użytkownicy coraz częściej szukają odpowiedzi, co zrobić, gdy modernizacja lub instalacja pompy ciepła pociągnęła za sobą znaczne koszty, a koszty ogrzewania są zaskakująco wysokie. „Możliwych powodów może być wiele i każda sytuacja wymaga indywidualnego przeanalizowania. Począwszy od tego, że dom może być źle ocieplony lub z niewystarczającą izolacją, co niestety powoduje bardzo duże straty ciepła poprzez źle dobraną moc pompowania, aż po sytuację, w której stara instalacja grzewcza nie współpracuje prawidłowo z nowym źródłem ciepła. Jeśli w pierwszym przypadku nie da się zrobić nic innego jak tylko zaizolować dom (problem leży w „nieszczelnym” domu, a nie w źródle ciepła), to w drugim W niektórych przypadkach istnieją rozwiązania, które są pomocne w rozwiązaniu problemu i zwiększeniu komfortu cieplnego lub obniżeniu kosztów ogrzewania – mówi Piotr Krzemiński, manager technicznego wsparcia sprzedaży w Purmo.

Rozwiązania na rzecz oszczędności i komfortu cieplnego użytkowników

„Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której zamontowaliśmy pompę ciepła i mamy nieoczekiwanie wysokie rachunki za ogrzewanie i/lub niewystarczający komfort cieplny, musimy znaleźć przyczynę, a może być kilka. Głowna kwestia to ocena sytuacji przez doświadczonego instalatora np. takiego, który jest polecany przez niezależnego producenta rozwiązań branży grzewczej. Jednakże, nie będzie on w stanie rozwiązać problemu, gdy urządzenie okaże się niezdatne do użytku - np. zastosowanego klimatyzatora przerobionego na pompę ciepła, czy zbyt małego urządzenia. Instalator okaże się pomocny w przypadku, kiedy wina leży po stronie instalacji grzewczej czy sposobu regulacji urządzeń." - twierdzi Piotr Krzemiński

Zdaniem ekspertów firmy Purmo mamy do wyboru kilka rozwiązań w zależności od sytuacji:

  • Najważniejsze są podstawy – eksperci Purmo podkreślają, że w każdym przypadku najważniejsze jest prawidłowe ustawienie urządzenia i parametrów współpracy instalacji grzewczej. Jest to zadanie czasochłonne, ale nie warto na nim oszczędzać. Tylko odpowiednia regulacja zapewnia optymalną i energooszczędną pracę całego systemu, a jest to z pewnością najtańsze rozwiązanie. Wymaga to co najmniej kilku wizyt doświadczonego eksperta, który sprawdza różne sytuacje i funkcjonalność instalacji w różnych warunkach. Ale inwestycja może się bardzo szybko zwrócić, gdyż mając dobrze wyregulowaną pompę ciepła dostosowaną do instalacji, osiągamy nawet o 20-30% niższe koszty ogrzewania!

  • Źle ocieplony dom z dużymi stratami ciepła – problemem nie jest źródło ciepła. Jedynym skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest docieplenie domu w celu wyeliminowania strat ciepła, a następnie dostosowanie systemu grzewczego do potrzeb modernizowanego budynku.

  • Dom jest dobrze ocieplony, ale zainstalowano pompę o zbyt małej mocy – „Niestety taka sytuacja nie jest rzadkością. W rezultacie pompa pracuje na „dużych obrotach”, czyli bardzo często i przez długi czas przy pomocy grzałki elektrycznej, co automatycznie powoduje znaczny wzrost kosztów. Na szczęście mamy kilka możliwości rozwiązania problemu. Pierwsza - oczywista - to wymiana pompy na model o odpowiedniej wydajności, dostosowanej do potrzeb budynku, jednak... może to być trudne do zaakceptowania dla inwestora, który właśnie wydał kilkadziesiąt tysięcy na nowe źródło ciepła. Dlatego stosunkowo prostym rozwiązaniem może być ulepszenie istniejącego systemu grzewczego - obniżenie temperatury instalacji, jeśli w domu znajdują się... grzejniki. Wystarczy przedyskutować sytuację z doświadczonym instalatorem, a potem wymienić grzejniki na wydajniejsze (np. typ 11 x 22 lub 33) lub większe, a nawet lepsze i nowoczesne urządzenia wentylacyjne. Niestety w sytuacji, gdy na całej powierzchni mamy ogrzewanie podłogowe, możemy jedynie... zmienić źródło ciepła lub zamontować w domu nowe lub dodatkowe grzejniki – radzi Piotr Krzemiński.

  • Dom jest dobrze ocieplony, ale zainstalowano w nim zbyt mocną pompę – „Niestety, takie sytuacje też się zdarzają. Co w takiej sytuacji? Oczywiście wymiana pompy na pompę dostosowaną do potrzeb jest mało prawdopodobna. Innym możliwym rozwiązaniem jest montaż dużego bufora ciepła, co wydłuża cykle pracy pompy ciepła. Należy pamiętać jednak, że wtedy trzeba przeznaczyć więcej miejsca na kotłownię. Trzecim i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wymiana grzejników lub montaż modelu o większej objętości (i wydajności), które obniżają temperaturę i poprawiają wydajność pompy” – mówi Piotr Krzemiński.

Optymalne urządzenia grzewcze do pomp ciepła

Według ekspertów Purmo na rynku panuje powszechne przekonanie, że pompa ciepła może wydajnie pracować zwłaszcza z ogrzewaniem podłogowym. Natomiast prawdą jest tylko to, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, do których zalicza się np. ogrzewanie powierzchniowe. W takiej sytuacji śmiało można zastosować także niskotemperaturowe grzejniki płytowe i klimakonwektory (np. innowacyjny i wydajny model Vido S2 firmy Purmo). Przykładów takich inwestycji jest wiele. Ma to znaczenie również przy podejmowaniu decyzji o modernizacji instalacji, gdyż większość nowych pomp ciepła dostarczana jest do domów z istniejącymi grzejnikami, a w ofercie marki Purmo z łatwością można znaleźć niestandardowe rozwiązania dla modernizowanych budynków.

Autor: Zespół Instal-Konsorcjum
Źródło: Purmo


Zapraszamy do obejrzenia filmu:

"NOWOŚĆ od PURMO! -Klimakonwektor nowej generacji Vido S2"

 

Chcesz uzyskać więcej informacji – zapraszamy do kontaktu z ogólnopolską siecią naszych hurtowni, adresy dostępne są pod linkiem: https://ik.pl/hurtownie.