Produkty

8 mitów nt. pompy ciepła

Dodano 09.07.2022

Pompy ciepła to ekologiczne źródła ciepła, które są coraz chętniej wykorzystywane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach wielorodzinnych oraz obiektach użyteczności publicznej. Choć zainteresowanie tym rozwiązaniem cały czas rośnie, nadal można usłyszeć wiele mitów i nieprawdziwych teorii, które skutecznie odstraszają potencjalnego kupca. Abyś miał pewność, że pompa ciepła jest jednym z najlepszych rozwiązań, obalamy najczęściej powtarzane mity. 


Z artykułu dowiesz się: 

  1. Czy pompa ciepła jest naprawdę drogą inwestycją? 
  2. Czy pompa ciepła hałasuje podczas pracy? 
  3. Czy powietrzna pompa ciepła pozwoli ogrzać dom? 
  4. Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami? 
  5. Czy pompę ciepła można stosować w modernizowanych budynkach? 
  6. Czy pompa ciepła jest naprawdę ekologicznym źródłem ciepła? 
  7. Czy wykorzystując pompę ciepła można ogrzać zarówno pomieszczenia, jak i ciepłą wodę użytkową? 
  8. Czy montując pompę ciepła narażasz się na kłopoty i wysokie koszty? 

Bezobsługowe, zautomatyzowane, ekologiczne i gwarantujące spore oszczędności — to tylko niektóre z zalet, jakie można wymienić, jeśli mowa o pompach ciepła. Nic zatem dziwnego, że ich popularność rośnie z dnia na dzień. Jednak wraz z popularnością, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, wyrastają także mity i nieprawdziwe informacje na ich temat. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie przedstawimy najczęściej wymieniane. 

pompa ciepła umieszczona na zewnątrz budynku 

Czy pompa ciepła jest naprawdę drogą inwestycją? 

Wiele osób decydując się na kupno pompy ciepła myśli, że jest to droga inwestycja. Prawda jest jednak taka, że koszt zakupu i montażu pompy ciepła nie przewyższa wybudowania kotłowni gazowej i zakupu pieca. Porównując cenę projektu instalacji gazowej, wykonanie wszystkich przyłączy oraz budowę komina dostosowanego do ogrzewania gazowego oraz kotłowni (których w rzeczywistości pompa ciepła nie potrzebuje) okazuje się, że cena pompy ciepła może być znacznie niższa. 

Warto również mieć na uwadze, że koszty pompy ciepła są obecnie korzystne dla inwestorów. Jeśli dodatkowo zdecydują się na skorzystanie z dodatkowego wsparcia w postaci odpowiedniej dotacji (np. Programu Czyste Powietrze lub Mój Prąd 5.0, gdzie można otrzymać do 28 000 zł dofinansowania) na zakup i montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, może okazać się, że inwestycja w nowoczesną pompę ciepła będzie niewielkim obciążeniem dla domowego budżetu. 

powietrzna pompa ciepła umieszczona na zewnątrz 

Czy pompa ciepła hałasuje podczas pracy? 

Zanim jakakolwiek pompa ciepła zostanie wprowadzona na rynek, przechodzi szereg testów i badań. Każde urządzenie musi bowiem spełniać szereg wytycznych, które dotyczą maksymalnego, dopuszczonego poziomu hałasu. Wielu producentów projektuje powietrzne i gruntowe pompy ciepła w taki sposób, aby poziom generowanego przez nie hałasu był znacznie niższy, niż ten zakładany przez normy. Pompy ciepła, które obecnie są dostępne na rynku generują hałas porównywalny (a często nawet mniejszy) do tego, który wytwarzają lodówki lub kotły gazowe. 

Ośnieżony dom wyposażony w pompę ciepła 

Czy powietrzna pompa ciepła pozwoli ogrzać dom? 

Decydując się na wykorzystanie w swoim domu pompy ciepła, wiele osób zastanawia się, nad najlepszym rozwiązaniem. Wielu twierdzi, że tylko pompa ciepła gruntowa jest w stanie zarówno ogrzać pomieszczenia, jak i przygotować ciepłą wodę użytkową. Jaka jest prawda? Czy powietrzna pompa ciepła nie jest w stanie tego zrobić? Okazuje się, że jest to mit. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła typu powietrze/woda są w stanie być głównym i jedynym źródłem ciepła w budynku. Stwierdzenie zatem, że tego typu urządzenie nie jest w stanie ogrzać domu i wody, jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 0°C, jest kolejnym mitem! 

Przyglądając się modelom dostępnym na rynku, można stwierdzić, że powietrzne pompy ciepła są w stanie pobrać energię nawet z mroźnego powietrza, zamieniając ją w użyteczne ciepło, które można wykorzystać do ogrzania domu oraz ciepłej wody użytkowej. 

Jeżeli konstrukcja pompy ciepła nie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na ciepło budynku, wówczas w wyjątkowo mroźne dni można wykorzystać okresowe wsparcie w postaci wbudowanej grzałki elektrycznej. Obecnie takich dni w sezonie grzewczym jest naprawdę niewiele lub nie występują w ogóle. Pomimo takiej sytuacji i silnych mrozów, pompa ciepła typu powietrze/woda nadal będzie ogrzewać pomieszczenia. 

powietrzna pompa ciepła umieszczona w ogrodzie 

Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami? 

Choć pompa ciepła jest urządzeniem, które najefektywniej współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym lub ściennym), nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować ją w domu, w którym w instalacji grzewczej wykorzystano grzejniki. Dostępne na rynku pompy ciepła pozwalają osiągnąć temperaturę zasilania, która wynosi do 65°C, dzięki czemu są w stanie bez problemu współpracować z grzejnikami niskotemperaturowymi. Warto jednak mieć na uwadze, że sprawność tego typu urządzeń grzewczych będzie wyższa, jeśli temperatura zasilania instalacji wewnętrznej będzie niższa (do 40°C). 

pompa ciepła zainstalowana w domu jednorodzinnym 

Czy pompę ciepła można stosować w modernizowanych budynkach? 

Decydując się na pompę ciepła, możesz usłyszeć, że wspomniane urządzenie grzewcze można wykorzystać jedynie w nowopowstałych budynkach mieszkalnych. Jest to kolejny mit, który musimy obalić! Dostępne na rynku pompy ciepła można zastosować zarówno w nowych, jak i dopiero modernizowanych obiektach. W zależności od potrzeb użytkowników urządzenia te mogą całkowicie zastąpić lub wspomagać w pracy dotychczas stosowany kocioł. 

Jeśli ma dojść do montażu pompy ciepła w modernizowanym budynku, warto pamiętać, że w tym wypadku najlepiej sprawdzają się powietrzne pompy ciepła typu split. Do ich instalacji nie jest konieczna duża ingerencja w budynek oraz zagospodarowanej wcześniej działki. 

pompa ciepła zainstalowana pod murem na zewnątrz 

Czy pompa ciepła jest naprawdę ekologicznym źródłem ciepła? 

Kolejnym mitem, który należy obalić jest to, że pompa ciepła z racji tego, iż do zasilenia sprężarki potrzebny jest prąd, nie jest urządzeniem ekologicznym. Jest to oczywiście bzdura.  

Pompy ciepła do ogrzewania (a często także chłodzenia budynków) wykorzystują energię, która skumulowana jest w gruncie, powietrzu lub wodzie. Jak można się spodziewać, są to odnawialne źródła energii, co pozwala stwierdzić, że pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła. 

Jak wspomnieliśmy — pompa ciepła do prawidłowej pracy potrzebuje sprężarki, która zasilana jest prądem. W stosunku do ilości wytwarzanego przez urządzenie energii cieplnej, jego ilość jest naprawdę niewielka (nowoczesne urządzenia dostępne na rynku są w stanie z 1 kW energii elektrycznej przekazać do budynku nawet do 5 kW ciepła). Jeśli do wytworzenia prądu wykorzysta się panele fotowoltaiczne (czyli odnawialną energię słoneczną), całość instalacji będzie w 100% ekologiczna

pompa ciepła w pralni 

Czy wykorzystując pompę ciepła można ogrzać zarówno pomieszczenia, jak i ciepłą wodę użytkową? 

"Pompy ciepła obsługują jedynie centralne ogrzewanie" — jest to kolejny mit, w który absolutnie nie należy wierzyć. Pompy są urządzeniami, które odpowiadają zarówno za ogrzanie pomieszczeń, jak i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W zależności od tego, jakie potrzeby mają użytkownicy, ogrzewanie wody użytkowej może odbywać się na dwa sposoby: 

  • z wykorzystaniem urządzenia, które służy także do ogrzewania domu — w tym wypadku pompa ogrzewa zarówno wodę, która krąży w instalacji c.o., jak również wodę użytkową zgromadzoną w podłączonym do pompy zasobniku; 
  • używając pompy ciepła, która dedykowana jest wyłączenie do przygotowywanie ciepłej wody użytkowej — jest to rozwiązanie polecane osobom, które ogrzewają dom, wykorzystując w tym celu kocioł lub chcą zastąpić dotychczas wykorzystywany bojler elektryczny i tym samym obniżyć rachunki. 

pompa ciepła umieszczona w przedpokoju 

Czy montując pompę ciepła narażasz się na kłopoty i wysokie koszty? 

Koszty i prace, które należy wykonać podczas montażu pompy ciepła, zależą od rodzaju urządzenia, jakie wybierze inwestor. Większość pomp ciepła, na które decydują się właściciele domów jednorodzinnych to urządzenia typu powietrze/woda. Ogromną zaletą tych urządzeń jest bezproblemowy montaż. Nie wymaga bowiem wykonywania rozległych wykopów i głębokich odwiertów, jak to się dzieje w przypadku gruntowych pomp ciepła. Nowoczesny system grzewczy może zatem powstać bez dewastacji działki oraz konieczności montażu drogich instalacji. 

Podsumowanie 

Jak widać powyżej, choć coraz chętniej stosowane, pompy ciepła nadal budzą wiele kontrowersji i nieścisłości. Większość z nich wynika jednak z braku wiedzy na ich temat. Dostępne na rynku pompy ciepła są bardzo efektywne, bezpieczne i ekologiczne. Doskonale współpracują nie tylko z fotowoltaiką, ale także innymi źródłami ciepła. Warto pamiętać o tym, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby móc stosować je w polskim klimacie. Wybierając odpowiednie komponenty, można liczyć na to, że cała inwestycja zwróci się nawet w ciągu 5 lat. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania? Każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum zatrudnia fachowców, którzy chętnie opowiedzą o tym rozwiązaniu. 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

sterowanie pompą ciepła z poziomu telefonu 

 
 

Przeczytaj także: 

 
 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK  

 
 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!