Czy oczyszczacze powietrza są skuteczne?
Dodano 04.03.2023
Oczyszczacze powietrz, szczególnie w okresie grzania, stają się popularnym rozwiązaniem, które chętnie stosuje się w domach i mieszkaniach. Wielu właścicieli przez kupnem tego urządzenia zastanawia się, czy wysoka skuteczność oczyszczacza powietrza jest mitem, czy prawdą. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie chcemy skupić się na tym temacie i odpowiedzieć na tytułowe pytanie.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy oczyszczacz powietrza do użytku domowego to dobry pomysł?
- Jaki wpływ na walkę z pleśnią mają oczyszczacze powietrza?
- Jak wygląda skuteczność oczyszczacza powietrza, jeśli chodzi o kurz i zapachy?
Czy oczyszczacz powietrza do użytku domowego to dobry pomysł?
Głównym powodem, dla którego wielu właścicieli domów decyduje się na kupno oczyszczacza powietrza, są korzyści zdrowotne. Czy jednak należy mówić tylko o jego korzyściach prozdrowotnych? Czy istnieją także przeciwwskazania do ich stosowania?
Opowiemy najpierw o korzyściach. Przebywanie ciągle w tych samych pomieszczeniach sprawia, że oddychamy ciągle tym samym powietrzem, w którym znajduje się kurz, alergeny i zanieczyszczenia. Taka sytuacja może mieć wpływ na samopoczucie każdej osoby, powodując np. bóle głowy, ciągłe zmęczenie czy problemy ze skórą. Słaba jakość powietrza może pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie. Oczyszczacz powietrza może zniwelować te wszystkie dolegliwości.
Skuteczność oczyszczacza powietrza potwierdzono również, jeśli chodzi o pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się grypy i przeziębiania wśród osób, które przebywają w jednym pomieszczeniu. Urządzenia, które wyposażono w filtr HEPA wychwytują bakterie oraz wirusy, które znajdują się w powietrzu. Dzięki temu nie wdychają ich inne osoby. Filtrując powietrze i wychwytując zanieczyszczenia, oczyszczacz powietrza może okazać się rozwiązaniem korzystnym dla domowników, poprawiając ich ogólne samopoczucie i jakość snu.
Czy zatem oczyszczacze mogą być szkodliwe dla zdrowia, skoro robią tyle dobrego? Zależy to od wybranego urządzenia. W niektórych modelach może pojawić się ozon, który będzie produktem ubocznym oczyszczacza. Warto tutaj wspomnieć o Zarządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 roku, w którym podano informację o dopuszczalnym stężeniu ozonu w pomieszczeniach, które wynosi 100 µg/m3. Niektóre osoby po kontakcie z ozonem mogą mieć problemy z podrażnieniem gardła, kaszlem, a nawet kłopoty z oddychaniem. Dlatego też szczególnie osoby, które cierpią na astmę oraz choroby układu oddechowego, powinny uważnie wybrać oczyszczacz powietrza.
Jaki wpływ na walkę z pleśnią mają oczyszczacze powietrza?
Zastanawiasz się, czy oczyszczacze powietrza są skuteczne, jeśli chodzi o walkę z pleśnią? Okazuje się, że tak. Należy jednak pamiętać, że nie usunie on pleśni, która już znajduje się na powierzchni. Może jedynie pomóc w pozbyciu się zarodników, które znajdują się w powietrzu. Dzięki filtrowi HEPA jest w stanie wyłapywać pleśń unoszącą się w powietrzu, dzięki czemu nie dojdzie do jej rozprzestrzenienia się i rozwoju w innych częściach domu.
Jak wygląda skuteczność oczyszczacza powietrza, jeśli chodzi o kurz i zapachy?
Dobrze dobrana klimatyzacja i wentylacja jest bardzo ważna w każdym domu. Chcąc ją wspomóc w walce z kurzem i zapachami, warto wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza, który sprawi, że w domu zawsze będzie panowała komfortowe warunki.
Chcąc mieć pewność, że skuteczność oczyszczacza powietrza, jeśli chodzi o usuwanie brzydkich zapachów będzie potwierdzona, warto wybrać odpowiednią technologię. Aby urządzenie usuwało brzydki zapach, powinno być wyposażone w filtr z węglem aktywnym. Można także zdecydować się na oczyszczacz powietrza, który posiada filtr tytanowo-apatytowy, który będzie wychwytywał zapachy zwierząt domowych, aromaty gotowanych potraw oraz dym papierosowy.
Wiele osób decyduje się na oczyszczacz powietrza, mając nadzieję, że usuną z domowego powietrza spaliny pochodzące z ruchu ulicznego, które często wpadają przez okno. Warto mieć na uwadze, że lotne związki organiczne (LZO) znajdują się także w wielu artykułach gospodarstwa domowego. LZO to grupa chemikaliów, które mogą uwalniać bezwonne gazy. Można je znaleźć np. w dywanach, drewnie kompozytowym, farbach, czy środkach czyszczących, a nawet kosmetykach. Choć lotne związki są bezwonne, mogą powodować nudności duszności, a czasami także niezdolność do normalnego funkcjonowania i apatię.
Czy oczyszczacz powietrza może usunąć je z pomieszczenia? Podobnie, jak przy zapachach, należy wybrać urządzenie, które wyposażono w filtr z węglem aktywnym
A co z kurzem? Czy oczyszczacz powietrza będzie skuteczny także pod tym względem? Okazuje się, że tak. Większość dostępnych na rynku urządzeń skonstruowano w taki sposób, aby skutecznie oczyszczały powietrze z kurzu (dzięki filtrowi HEPA). Niektóre z nich mają także system wstępnej filtracji, dzięki któremu wychwytywane są większe cząstki. Takie rozwiązanie zapobiegać zatkaniu się filtra HEPA.
Mówiąc o kurzu, oczyszczacze są w stanie wychwycić jego cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Jeśli zdążą osiąść na powierzchni, urządzenie nie będzie w stanie się go pozbyć.
Oczyszczacze powietrza — skuteczność — podsumowanie
Czy oczyszczacze powietrza są skuteczne? Mając powyższe na uwadze, można z całą pewnością stwierdzić, że tak, jeśli zostaną prawidłowo dobrane. Aby urządzenie spełniało swoje zadanie, należy wybrać rozwiązanie dopasowane do kubatury wnętrza, w którym ma pracować. Należy także pamiętać o jego regularnej konserwacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej o oczyszczaczach powietrza, wentylatorach oraz innych urządzeniach związanych z klimatyzacją i wentylacją? Skontaktuj się ze specjalistami zatrudnionymi przez hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK