Produkty

Czy pompa ciepła ogrzeje dom?

Dodano 24.05.2022

Pompy ciepła są nowoczesnymi i komfortowymi urządzeniami grzewczymi, które z powodzeniem można zastosować w każdym domu — zarówno nowopowstałym, jak i modernizowanym. Aby pompa ciepła mogła ogrzać cały dom, należy nie tylko dobrać odpowiednie urządzenie, ale także parametry. Tylko wtedy można mieć pewność, że urządzenie będzie w stanie sprostać zapotrzebowaniu budynku na ciepło. 

Zastanawiasz się, czy pompa ciepła ogrzeje cały dom? Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które jeśli są dobrze dobrane sprawią, że możliwe będzie zaspokojenie potrzeb budynku na ciepło, nawet gdy na zewnątrz będzie panował silny mróz. Jeżeli budynek jest sporych rozmiarów, może okazać się, że moc grzewcza jednego urządzenia będzie za mała. Jednak gdy połączy się kilka pomp ze sobą lub pompę z innym źródłem ciepła, sumaryczna moc wszystkich urządzeń powinna odpowiadać zapotrzebowaniu budynku na energię cieplną. 

kobieta czytająca książkę w ogrodzie w pobliżu pompy ciepła 

Czy powietrzna pompa ciepła ogrzeje dom? 

Powietrzne pompy ciepła to rozwiązania najchętniej wybierane przez inwestorów. Nic w tym dziwnego, ponieważ wykorzystanie ciepła pochodzącego z powietrza atmosferycznego pozwala ogrzać zarówno pomieszczenia, jak i ciepłą wodę użytkową. Co więcej — powietrzna pompa ciepła jest najtańszym rozwiązaniem tego typu, jeśli chodzi o zakup i montaż. 

Choć jest to popularne rozwiązanie to czy powietrzna pompa ciepła ogrzeje dom, szczególnie jeśli na zewnątrz będą panowały silne mrozy? Czy koszty eksploatacji urządzenia nadal będą niskie? Wszystko zależy do warunków, w jakich będzie wykorzystywał ją inwestor oraz parametrów, którymi będzie charakteryzowało się urządzenie. 

Kiedy na zewnątrz panują mrozy, ubieramy się cieplej, ponieważ nie chcemy się przeziębić. Aby niska temperatura nie przeszkadzała nam na zewnątrz, na ulicach miast pojawiają się koksowniki, które pozwalają ogrzać się przechodniom. W naszych domach wygląda to zgoła inaczej — im jest zimniej, tym więcej ciepła trzeba dostarczyć, aby w pomieszczeniach panowała komfortowa temperatura. 

Choć dla niektórych osób jest to nieprawdopodobne, nawet przy temperaturze -20°C powietrze posiada dużo ciepła, które powietrzna pompa ciepła może z powodzeniem wykorzystać do ogrzania wnętrz i ciepłej wody użytkowej. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybrać urządzenie, które jest w stanie poradzić sobie w tak trudnych warunkach.  

pompa ciepła w ogrodzie z zielonym superbohaterem w tle 

Dlaczego temperatura pracy pompy ciepła ma znaczenie? 

Zastanawiając się nad tym czy pompa ciepła ogrzeje dom, warto wziąć pod uwagę temperaturę jej pracy. Szukając odpowiednich rozwiązań, warto mieć na uwadze, że pompy ciepła to jedne z najbardziej wydajnych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Warto przy tym skupić się na efektywności wykorzystania ciepła z powietrza, która ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o cenę pompy. Co więcej, niektóre modele są wydajne, jeśli temperatura powietrza nie przekracza -15°C. Jeżeli temperatura spadnie poniżej tej wartości, pompa wyłączy się, a ciepło będzie musiało dostarczyć inne urządzenie, np. gruntowe pompy ciepła lub kocioł gazowy. 

Na rynku dostępne są pompy ciepła, które pracują wydajnie nawet przy temperaturach sięgających -25°C. Decydując się na taki model, warto sprawdzić, czy ich praca będzie opłacalna pod względem ekonomicznym. Aby płacić jak najmniejsze rachunki za prąd, warto zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę pracy urządzenia, ale także na współczynnik COP. Im będzie wyższy, tym pompa ciepła będzie wydajniejsza, a rachunki niższe. Doskonałym rozwiązaniem może także okazać się montaż systemu fotowoltaicznego, dzięki któremu możliwe będą jeszcze większe oszczędności. 

pompa ciepła montowana w ogrodzie 

Dlaczego moc ciepła ma wpływ na efektywność pracy pompy ciepła? 

Moc pompy ciepła to parametr, który uzależniony jest przede wszystkim od temperatury powietrza (jeśli mowa o powietrznej pompie ciepła) oraz wymaganej temperatury wody zasilającej ogrzewanie w domu. Producenci proponują Klientom pompy ciepła, których moc grzewcza będzie spadać wraz z obniżeniem się temperatury powietrza atmosferycznego. Istnieją także takie urządzenia, w których moc grzewcza będzie zmniejszać się i zwiększać ze względu na obniżenie temperatury powietrza. Dla przykładu: 

  • jeśli temperatura wody grzewczej wynosi 35°C, a powietrza 0°C - moc grzewcza pompy ciepła wynosi 8 kW; 
  • kiedy temperatura powietrza będzie wynosiła -15°C - moc grzewcza nadal będzie wynosić 8 kW; 
  • jeżeli jednak temperatura powietrza spadnie do -20°C - moc grzewcza obniży się do 7kW. 

Jak widać powyżej, COP pompy ciepła będzie zmniejszał się wraz z obniżaniem temperatury powietrza atmosferycznego. 

Podsumowanie 

Zastanawiając się, czy pompa ciepła powietrze woda lub inna ogrzeje cały dom, warto pamiętać, że na rynku dostępne są różne urządzenia. Dlatego też trzeba wybrać takie, które będzie w stanie ogrzać dom przy temperaturze zewnętrznej sięgającej między -5 a -10°C, czyli takiej, jakiej można spodziewać się obecnie w naszym klimacie w czasie zimy. Jeżeli spadnie ona poniżej wspomnianych wartości, odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła ogrzeje dom może stać się trudniejsza. Może bowiem okazać się, że wybrane urządzenie będzie potrzebowało wspomagania w postaci dodatkowego źródła ciepła (np. kotła gazowego, olejowego, elektrycznej grzałki lub drugiej pompy ciepła). 

Jeżeli nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać, skontaktuj się ze specjalistami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum. Fachowcy nie tylko doradzą odpowiednie rozwiązanie, ale także rozwieją wszelkie wątpliwości związane z tym tematem, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wybrane urządzenie w 100% spełni oczekiwania wszystkich użytkowników.  

pompa ciepła umieszczona na zewnątrz budynku 

Przeczytaj także: 

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:

 

 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!