Produkty

Czy pompa ciepła pracuje cały czas?

Dodano 27.05.2022

Pompa ciepła jest ekologicznym i oszczędnym w eksploatacji źródłem ciepła. Warto jednak mieć na uwadze, że nie należy do najtańszych urządzeń grzewczych. Dlatego wielu potencjalnych użytkowników zastanawia się nad tym, czy jest opłacalnym rozwiązaniem (czy poniesione na jej zakup nakłady zwrócą się dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie). Warto w tym wypadku pamiętać, że na ekonomikę stosowania pompy ciepła w dużej mierze wpływ ma nie tylko żywotność urządzenia, ale także, czy pompa ciepła pracuje cały czas. Jasne jest to, że im dłużej wybrane rozwiązanie będzie pracować bez zarzutu, tym więcej będzie można zaoszczędzić w stosunku do tradycyjnych urządzeń grzewczych. 
 

Producenci pomp ciepła podkreślają, że oferowane produkty mogą działać bez zarzutu (bez konieczności wymiany najdroższych i jednocześnie najważniejszych elementów) nawet 25 lat (niektórzy mówią nawet o 50 latach). Jak najbardziej jest to prawda, jednak trzeba spełnić jeden warunek — właściwe zadbać o urządzenie grzewcze. 

pompa ciepła Vaillant na zewnątrz budynku 

Dlaczego żywotność pompy ciepła jest tak istotna dla jej prawidłowej pracy? 

Kupując pompę ciepła pamiętaj o tym, że już na etapie jej doboru możesz popełnić pierwszy błąd. Mowa tutaj o żywotności produktu, a dokładniej o żywotności sprężarki. To, jak długo będzie pracować bez zarzutu, zależy od ustalonych godzin pracy urządzenia. Jeżeli moc pompy ciepła będzie za mała, wówczas sprężarka zmuszona będzie pracować znacznie więcej godzin w ciągu doby, przez co w rezultacie zużyje się znacznie szybciej. Prawidłowo dobrany produkt powinien pracować między 1800 a 2500 godzin w ciągu roku (takie wytyczne daje większość producentów). Jeśli zatem zastanawiałeś się nad tym, czy pompa ciepła może pracować cały czas, mamy nadzieję, że teraz wiesz, że absolutnie nie! 

pompa ciepła Vaillant w ogrodzie przy elewacji 

Jaki wpływ na prawidłowe działanie pompy ciepła ma dolne i górne źródło? 

Zakładając, że dobrze wybrałeś moc urządzenia, bezawaryjna praca pompy ciepła będzie w dużej mierze zależała od instalacji dolnego i górnego źródła. Dolne źródło ciepła jest niezwykle ważnym elementem instalacji grzewczej. Decydując się na powietrzne pompy ciepła typu powietrze/woda można mieć pewność, że nie będzie tutaj większego niebezpieczeństwa (w tym wypadku dużą uwagę należy poświęcić drożności kanałów powietrznych przy urządzeniach, które ustawiane są wewnątrz budynku). Pozostałe rodzaje pomp ciepła, np. gruntowe pompy ciepła wymagają znacznie więcej uwagi. 

Wodne pompy ciepła pobierają energię cieplną z wód gruntowych, które — patrząc na polskie warunki hydrologiczne — posiadają za dużo zanieczyszczeń. Dlatego też bardzo często producenci proponują wymiennik pośredni separujący parownik pompy ciepła od wody, która ma nieodpowiednią jakość. Na wymienniku gromadzi się osad, który odpowiedzialny jest za nieprawidłowy przepływ. Dlatego też konieczne jest regularne płukanie i czyszczenie dolnego źródła. Pompy glikolowe czerpią ciepło z zamkniętego układu dolnego źródła, co oznacza, że użytkownik nie powinien mieć żadnych problemów z pracą pompy, chyba że pętle dolnego źródła napełniono medium o niewłaściwej temperaturze zamarzania (bezpieczny poziom temperatury cieczy to około -15°C). Istotne w tym wypadku jest to, aby nie zmieniać własności medium podczas eksploatacji urządzenia. Jeżeli dojdzie do nieszczelności i ubytku płynu, instalację należy dopełnić właściwą mieszanką, a także odpowietrzyć układ. Absolutnie nie można dopełnić jej wodą, ponieważ przy niskich temperaturach może dojść do zamarznięcia parownika pompy ciepła

Decydując się na wodną pompę ciepła warto w pierwszym roku pracy na wejściu z dolnego źródła zamontować filtr. Dzięki niemu parownik będzie chroniony przed niepożądanym zabrudzeniem. 

Kolejnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest górne źródło ciepła, czyli montowana instalacja c.o. Odpowietrzona i szczelna instalacja centralnego ogrzewania to podstawa sukcesu. Jeżeli użytkownik chce efektywnie i ekonomicznie ogrzewać dom, powinien dopasować urządzenie do krzywych grzewczych, które z kolei powinny być zgrane ze zwyczajami i upodobaniami domowników. 

pompa ciepła Vaillant 

Co ile włącza się pompa ciepła? 

Zastanawiasz się, co ile włącza się pompa ciepła? Otóż każde nowoczesne urządzenie posiada regulator, który pozwala ustawić kilka przedziałów czasowych dla trybu grzania. Dzięki temu w zadanym czasie pompa ciepła będzie wytwarzać na zasilaniu wyższą temperaturę. Poza nim będzie jedynie utrzymywać ciepło w budynku. Jeżeli instalację wyposażono w bufor wody grzewczej lub oparto na ogrzewaniu powierzchniowym (np. ściennym lub podłogowym), które charakteryzuje się większą bezwładnością, doskonałym rozwiązaniem będzie zasilanie jej energią, która pobierana jest w trakcie trwania taryfy nocnej.  Wytworzone ciepło będzie można natomiast wykorzystać w ciągu dnia. 

Warto pamiętać, że nawet największa dbałość o dobry wybór i późniejsze użytkowanie pompy ciepła nie gwarantuje, że w trakcie pracy nie dojdzie do żadnej awarii. Jeśli tak się stanie, naprawę urządzenia należy powierzyć fachowcowi. Co więcej — powinno się go wybrać w zależności od rodzaju awarii: 

  • jeśli dojdzie do uszkodzenia dolnego źródła — jego wykonawcę; 
  • kiedy awarii ulegnie centralne ogrzewanie — także jego wykonawcę; 
  • serwisowi pomp ciepła. 

Szybka reakcja na zaistniałą sytuację jest niezwykle ważna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, która pozwoli połączyć się z urządzeniem przez Internet (jeżeli producent udostępnia taką opcję). 

Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł sprawił, iż nie zastanawiasz się, czy pompa ciepła pracuje cały czas. Jeśli urządzenie obsługujące Twój dom działa nieustannie, należy zgłosić się do fachowca. Sprawdź, która hurtownia instalacyjna należąca do GIK ma swoją siedzibę w pobliżu Twojego domu i zamów konsultację. Pamiętaj także o regularnych przeglądach, które zapewnią użytkownikom większe bezpieczeństwo użytkowania. 

pompa ciepła Vaillant w ogrodzie 

Przeczytaj także: 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

 Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!