Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku?
Dodano 12.05.2022
Rozpoczęcie 2019 roku to czas, kiedy pojawiła się ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona odliczyć od podstawy opodatkowania koszty, które inwestor poniósł na zakup i montaż pompy ciepła. Z ulgi można skorzystać, składając zeznanie podatkowe do 30 kwietnia 2022 roku. Co warto wziąć pod uwagę? Jak skorzystać z ulgi? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!
Rozwiązania, które do prawidłowego działania wykorzystują energię pozyskaną z OZE, są popularyzowane przez różnego rodzaju programy finansowego wsparcia. Dzięki nim możliwe jest obniżenie kosztów całej inwestycji. Właściciele budynków jednorodzinnych, którym zależy na montażu pompy ciepła muszą wiedzieć, że poniesione koszty mogą odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Czy kupno i montaż pompy ciepła jest przedsięwzięciem termomodernizacyjnym?
Inwestorzy, którzy zastanawiają się, czy można odliczyć pompę ciepła od podatku muszą wiedzieć, że istnieje taka opcja. Przewidziano ją w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Zapisy w uldze jasno określają, że możliwe jest odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów, które pojawiły się w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Chcąc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, warto zastanowić się, czym jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Przyglądając się przepisom prawa, a dokładnie art. 2 pkt 2 Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która pochodzi z 21 listopada 2008 roku, za przedsięwzięcie termomodernizacyjne uznaje się te, które mają na celu:
- ulepszenie, które pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na energię, która generowana jest na potrzeby ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także ogrzewania obiektów mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania, a także tych, które stanowią własność jednostek samorządu terytorialnego i służą im do wykonywania zadań publicznych;
- ulepszenie, które pozwala na zmniejszenie strat energii pierwotnej, jakie pojawiają się w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeśli budynki wymieniono w lit. (do których dostarczana jest energia ze wspomnianych sieci) spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii, jakie jasno określono w przepisach budowlanych albo zostały już podjęte działania, które mają na celu zniwelowanie zużycia energii, jaka jest dostarczana do tych budynków;
- wykonanie przyłącza technicznego, jakie będzie dochodziło do scentralizowanego źródła ciepła, a które powstaje z powodu likwidacji lokalnego źródła ciepła. W wyniku pojawienia się nowego przyłącza dochodzi do zmniejszenia kosztów pozyskania ciepła, jakie ma być dostarczane do budynków, jakie wymieniono w lit. a,
- całkowitą lub częściową wymianę źródeł energii na źródła, które zasilane są przez OZE albo zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Od podatku będzie można odliczyć wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych oraz urządzeń i usług, które będą ściśle związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Przepisy jasno określają, kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Najważniejszą zasadą, o której bezwzględnie należy pamiętać, jest rozliczanie się podatnika wg skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjonowanego.
Aby móc odliczyć pompę ciepła od podatku konieczne jest również bycie właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego najpóźniej w dniu, w którym będzie dokonywane rozliczenie.
Z odliczenia nie będą mogły zatem skorzystać osoby, które wynajmują domy oraz właściciele budynków wielorodzinnych, czy inwestorzy, którzy dopiero budują dom.
Czy można odliczyć od podatku pompę ciepła?
Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest odliczenie od podatku dochodowego wydatków, jakie inwestor poniósł z racji zakupu i montażu pompy ciepła. Rozwiązanie to znacznie obniża koszty inwestycji w nowoczesny i ekologiczny system grzewczy, co oznacza, że znacznie podnosi jego opłacalność.
Istotne jest także to, że osoby, które skorzystają dodatkowo z finansowej pomocy, jaka dostępna jest w Programie Czyste Powietrze, będą mogły odliczyć tylko tę część kosztów, jaką sfinansowały ze środków własnych. Odliczeniu nie będzie podlegała kwota, jaką uzyskały w ramach dotacji.
Jaką kwotę można odliczyć?
Kwota, jaką można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 tysiące złotych. Warto mieć na uwadze, że kwota ta dotyczy wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, jakie wykonywane są w poszczególnych budynkach, których inwestor jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Jak odliczyć ulgę od podatku?
Odliczenia można dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym inwestor poniósł wydatek. Kwota odliczenia, której nie można odliczyć w danym roku podatkowym, podlega odliczeniu w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez sześć kolejnych lat, licząc je od końca roku podatkowego, w którym inwestor poniósł pierwszy wydatek.
Podsumowanie
Nasz artykuł pokazał, czy pompę ciepła można odliczyć od podatku. Skoro upewniłeś się już, że tak, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, których zatrudniają hurtownie instalacyjne współpracujące z Grupą Instal-Konsorcjum, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie.
Przeczytaj także:
- Gruntowa pompa ciepła — wymiennik poziomy czy pionowy?
- Jaka pompa będzie najlepszym wyborem: pompa ciepła gruntowa czy pompa ciepła powietrzna?
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Autor: Aneta Wojtczak
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!