Czy rekuperacja jest obowiązkowa od 2021 roku? – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Wiosna 2021
Dodano 01.11.2021
Dziś coraz więcej osób stara się dbać o środowisko naturalne. Zmierza to m.in. do zmniejszenia zapotrzebowania na zużycie energii. Stawiamy na coraz lepsze rozwiązania technologiczne, a wszelkie normy i wytyczne są oparte na unijnych dyrektywach. Chodzi tu m.in. również o wentylację mechaniczną, która powinna być instalowana w każdym nowoczesnym domu jednorodzinnym.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie rodzaje wentylacji można zastosować w domu i dlaczego warto stawiać na mechaniczną
- czym jest wskaźnik EP
- od kiedy powinny być stosowane przepisy WT 2021
- czy montaż rekuperacji jest więc obowiązkiem
Jakie rodzaje wentylacji można zastosować w domu i dlaczego warto stawiać na mechaniczną?
Jeszcze kilkanaście lat temu w prawie wszystkich domach dostępna była wentylacja grawitacyjna, która pozwala na usunięcie z pomieszczeń ogrzanego powietrza, a co za tym idzie, energia cieplna jest bezpowrotnie utracona. Stawiając na wentylację mechaniczną, sytuacja ma się zgoła inaczej, ponieważ powietrze usuwane pozostawia swoją energię w pomieszczeniu, ogrzewając powietrze nawiewane, bez mieszania się z nim. Dzięki temu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest zaliczana do OZE – Odnawialnych Źródeł Energii, ponieważ pozwala wykorzystywać energię cieplną, nieustannie a co za tym idzie, jest to rozwiązanie energooszczędne.
Dodatkowo zastosowanie w budynku wentylacji mechanicznej, chroni go przed pleśnią i grzybami, ponieważ zapewnia ruch powietrza, a jakość strumienia jest wciąż kontrolowana dzięki specjalistycznym filtrom. Dzięki nim nie musimy martwić się, że z zewnątrz do pomieszczeń będzie napływać zanieczyszczone powietrze.
To wszystko sprawia, że na rekuperację decyduje się coraz szersze grono klientów. Wielu z nich zastanawia się jednak czy instalowanie rekuperacji w domu jest obowiązkowe. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, mówiącym o warunkach technicznych, które powinny posiadać budynki.
Czym jest wskaźnik EP?
Wskaźnikiem EP nazywa się roczne, obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną nieodnawialną, do chłodzenia, wentylacji, ogrzewania, oświetlenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Maksymalne wielkości tego wskaźnika zostały podane w dziale 10.
Dzięki temu wskaźnikowi możliwe jest kontrolowanie jakości nowoczesnych budynków m.in. pod kątem klasy zamontowanych okien, grubości izolacji czy sposobu ogrzewania budynku. Z powyższej tabeli wynika, że docelowa wartość tego wskaźnika została podzielona na 3 progi, które obowiązywały od 1 stycznia 2014, 2017 i 2021 roku. A największe zmiany miały nastąpić właśnie w tym roku. Od 2021 roku maksymalna wartość EP potrzebne do przygotowania ciepłej wody, wentylacji i ogrzewania, ma wynosić tylko 70 kWh/m3 na rok, co oznacza, że aby w ogóle osiągnąć tak niski wskaźnik, trzeba sięgnąć po nowe rozwiązania. Biorąc pod uwagę wentylację mechaniczną lub grawitacyjną, trzeba również uwzględnić sposób ogrzewania wody czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Technologia musi być więc tak dobrana, aby faktycznie spełniać normy nałożone na wskaźnik EP w 2021 roku.
Na wentylację grawitacyjną wciąż można się zdecydować, jednak jedynym rozwiązaniem, na które wówczas trzeba postawić, jest kupno kotła na biomasę. A przecież rynek tego surowca jest bardzo niestabilny, dlatego nie cieszy się zbyt dużym uznaniem na polskim rynku.
Powyższy wykres jasno pokazuje, że nie warto decydować się na wentylację grawitacyjną, ponieważ nie daje ona zbyt dużego pola do popisu, blokując możliwość uzyskania niskiego wskaźnika EP. Zresztą sam wybór wentylacji nie wystarcza. Pod uwagę należy wziąć jeszcze źródło ciepła i sposób przygotowania c.w.u. Dlatego też wiele osób decyduje się właśnie na wentylację mechaniczną.
Od kiedy powinny być stosowane przepisy WT 2021?
Istnieją dwie interpretacje przepisu dotyczącego obniżonego wskaźnika EP. Przepisy te mają bowiem obowiązywać tylko te budynki jednorodzinne, których właściciele złożyli wniosek o budowę przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Jedna z interpretacji mówi więc o tym, że wymagania te muszą spełniać budynki odbierane w 2021 roku z wyłączeniem przypadków, kiedy to wniosek o pozwolenie na budowę został złożony przed upływem 6 miesięcy od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Nie ma tu znaczenia data otrzymania pozwolenia na budowę i kiedy został złożony wniosek o pozwolenie na budowę.
Istnieje jednak jeszcze jedna interpretacja mówiąca o tym, że za datę przed wejściem w życie rozporządzenia uznaje się 31 grudnia 2020 roku. Przez dwie interpretacje zaistniało wiele aspektów spornych, zwłaszcza jeśli chodzi o budynki, które otrzymały pozwolenia na budowę przed rokiem 2021. Mówi się, że w teorii budynek taki powinien być traktowany zgodnie z WT2021, ponieważ każdy otrzymał pozwolenie na budowę przed 2021 rokiem, z pewnością mógł zapoznać się z nowymi przepisami i dostosować projekt do zaistniałych wymogów. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej.
Czy montaż rekuperacji jest więc obowiązkiem?
Cały czas nie istnieje żadnej dokument, który zmuszałby ludzi do instalacji rekuperacji w domach jednorodzinnych. Jednakże patrząc na niski wskaźnik EP, z pewnością łatwiej byłoby go uzyskać montując mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła. Dodatkowo rezygnując z wentylacji mechanicznej, aby uzyskać niski wskaźnik EP musimy nastawiać się właściwie tylko na jego źródło ogrzewania, a wybierając rekuperację, mamy ich do wyboru naprawdę sporo. Jednak nie chodzi tylko o sam wskaźnik energetyczny, ale warto wziąć pod uwagę również fakt, że wybór wentylacji mechanicznej pozwala na oddychanie wysokojakościowym powietrzem, co ma wpływ na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie, i przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne.
Autor: Małgorzata Buchkovska