Produkty

Czym są klimakonwektory i jak działają w połączeniu z pompą ciepła?

Dodano 13.03.2023

Planujesz modernizację instalacji grzewczej? Chcesz stworzyć nowoczesny system, który odpowie na wszystkie potrzeby mieszkańców? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się klimakonwektor, którego głównym zadaniem jest utrzymywanie zadanej temperatury w danym pomieszczeniu. Z powodzeniem może zastępować zarówno tradycyjne grzejniki, jak i zewnętrzną klimatyzację. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy klimakonwektor może działać z pompą ciepła.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym są klimakonwektory?
  2. Jak działają klimakonwektory?
  3. Czy klimakonwektory mogą współpracować z pompą ciepła?
  4. Jakie są zalety klimakonwektorów?
  5. Jakie klimakonwektor wybrać?

Zobacz inne nasze PORADY 

Klimakonwektor – co to?

Klimakonwektor jest urządzeniem umożliwiającym utrzymanie pożądanej temperatury w danym pomieszczeniu. W razie konieczności może wymusić także obieg powietrza. W domach spełnia tym samym dwojaką rolę. W okresie grzewczym pracuje jak klasyczny grzejnik o podwyższonej efektywności, latem natomiast zapewnia chłodzenie, zastępując tym samym klimatyzację zewnętrzną. Urządzenia te wcześniej były powszechnie stosowane w punktach handlowo-usługowych. Obecnie coraz częściej montuje się je także w domkach jednorodzinnych razem z pompami ciepła.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli, które z powodzeniem możesz zastosować we własnym mieszkaniu. Jeśli posiadasz wolną przestrzeń na ścianie, wybierz klasyczny klimakonwektor ścienny, który swoim wyglądem przypomina wewnętrzną jednostkę klimatyzatora. Dzięki minimalistycznej i prostej obudowie z łatwością skomponuje się z każdą aranżacją. Alternatywnym wyborem są modele podłogowe, które odznaczają się wyjątkowo cichym działaniem. Z tego powodu mogą być montowane także w sypialniach i innych pomieszczeniach o wysokich wymaganiach akustycznych. Liczni producenci oferują przy tym klimakonwektory kasetonowe, kanałowe oraz uniwersalne.

Klimakonwektor – jak działa?

Każdy klimakonwektor zbudowany jest z:

·      wymiennika z czynnikiem chłodząco-grzewczym,

·      wentylatora,

·      sterownika,

·      zaworu regulującego.

Głównymi częściami klimakonwektora jest wymiennik ciepła, zasilany wodą oraz wentylator odpowiedzialny za cyrkulację powietrza i wypychanie ciepłego lub zimnego powietrza do wnętrza mieszkania. Dodatkowo każde urządzenie posiada szereg automatycznych sterowników, które odpowiadają za regulację temperatury oraz sposób pracy. Zimą oddaje zatem ciepło dzięki obecności podgrzanej wody, latem natomiast odpowiada za chłodzenie przy zastosowaniu zimnej cieczy.

Klimakonwektor a pompa ciepła

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Nie tylko stanowią ekonomiczną alternatywę dla tradycyjnych pieców, ale także odznaczają się bezobsługowym działaniem. Dodatkowo jest to jedno z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania. Pompy ciepła nie generują bowiem spalin oraz odpadów. Szczególnie chętnie wybierane są przy tym modele powietrzne, których montaż jest relatywnie niski i nie wiąże się z koniecznością prowadzenia prac ziemnych.

Jedną z największych zalet pomp ciepła jest ich uniwersalność. Z jednej strony skutecznie ogrzewają nasze domy, z drugiej jednak zastępują klasyczną klimatyzację. Ten rodzaj urządzeń najefektywniej współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, np. z podłogówką oraz z klimakonwektorami, które dodatkowo pozwalają na zachowanie pełnej kontroli nad temperaturą w pomieszczeniach.

Jakie są zalety klimakonwektorów?

Wśród głównych zalet klimakonwektorów można wymienić ich uniwersalność. Pozwalają na skuteczne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, zastępując tym samym dwie różne instalacje. W ten sposób znacznie obniżają koszt inwestycji oraz ewentualnego montażu. Nie wymagają bowiem zakładania osobnego klimatyzatora. Dodatkowo z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i punktach handlowo-usługowych. Działają bezobsługowo i nie wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie użytkowników.

Ponadto klimakonwektory odznaczają się wysoką efektywnością. Dzięki zastosowaniu wentylatorów pozwalają na bardzo szybkie chłodzenie i ogrzewanie wnętrz, co gwarantuje zachowanie maksymalnego komfortu termicznego niezależnie od warunków atmosferycznych. Co więcej, za sprawą regulatorów masz pełną kontrolę nad temperaturą w danym pomieszczeniu. Jest to doskonały sposób na maksymalne wykorzystanie energii oraz obniżenie comiesięcznych rachunków.

Jakie klimakonwektor wybrać?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy klimakonwektorów: wentylatorowy i indukcyjny. Pierwszy z nich to najbardziej podstawowy rodzaj urządzenia, który wtłacza ciepłe i zimne powietrze przy pomocy wentylatorów. Odznacza się niższymi kosztami montażu niż modele indukcyjne.

Specjaliści coraz częściej polecają jednak te drugie, które działają bez wentylatorów. W ich przypadku urządzenie zasysa powietrze z wnętrza mieszkania i miesza je razem z tym pochodzącym z instalacji wentylacyjnej. Następnie mieszanina gazu zostaje skierowana do wymiennika ciepła, gdzie wedle potrzeb użytkowników jest ogrzewana lub chłodzona. Warto jednocześnie wspomnieć, iż początkowa inwestycja szybko się zwróci. Sprzęt działa bowiem wyjątkowo efektywnie, przez co umożliwia poczynienie znacznych oszczędności.

Poszukując najlepszego rozwiązania do swojego domu, możesz skorzystać ze sprawdzonej oferty. Praktycznie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum oferuje pompy ciepła, kotły, a także czeka na Ciebie rekuperacja.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK