Produkty

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji — jak dbać o urządzenie?

Dodano 16.08.2023

Klimatyzacja to urządzenie, które w naszych domach pojawia się coraz częściej. Nic w tym dziwnego, ponieważ w upalne dni pozwala zachować w pomieszczeniach komfortową temperaturę, która jest niezbędna do pracy, odpoczynku czy nauki. Wybierając nowoczesne urządzenia, klimatyzację można także wykorzystać w chłodniejsze dni — do ogrzewania pomieszczeń. Bez względu na to, w jakich celach będzie wykorzystywana, należy o nią prawidłowo zadbać. Jak przeprowadzić czyszczenie jednostki klimatyzacji? Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Podpowiadamy!


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy czyszczenie i konserwację klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie?
  2. Jak prawidłowo odgrzybić klimatyzację?
  3. W jaki sposób wykonać czyszczenie klimatyzacji typu SPLIT?

klimatyzacja w mieszkaniu

Klimatyzacja ma za zadanie utrzymać komfortową temperaturę oraz wilgotność we wnętrzu. Aby do tego doszło, musi dochodzić do ciągłej wymiany powietrza — ciepłego na zimne i odwrotnie. Powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach przeważnie jest zanieczyszczone przez kurz, roztocza, alergeny itp., które dostają się do wnętrza klimatyzacji. Dlatego też chcąc oddychać czystym powietrzem, trzeba przeprowadzać regularne czyszczenie klimatyzacji oraz jej konserwację. Mowa o wymianie filtrów, odgrzybianiu i ogólnym czyszczeniu. Warto mieć na uwadze, że dokładne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji w domu warto jest zlecić fachowcom. Istnieją jednak zabiegi, które można wykonać samodzielnie.

Czy czyszczenie i konserwację klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie?

Choć mówiąc o klimatyzacji, mamy na myśli jednostki wewnętrzne i zewnętrzne montowane do ściany, trzeba wziąć pod uwagę, że coraz popularniejsze stają się także klimatyzatory przenośne, które można umiejscowić w dowolnym pomieszczeniu blisko okna (rura, która odprowadza ciepłe powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz). 
Na rynku dostępne są także klimatyzatory monoblokowe stacjonarne, montowane które w specjalnej wnęce okiennej albo otworze ściennym. Bez względu na to, jaki rodzaj klimatyzatora wybierze inwestor, największe zanieczyszczenia zabierają się w filtrze. Dlatego też to właśnie od tego elementu należy rozpocząć czyszczenie jednostki klimatyzacji. Zanim rozpoczniesz konserwację, wyłącz urządzenie. Aby wyjąć filtr, zdejmij obudowę i delikatnie wyjmij element. Umyj filtr wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać go czystą wodą, żeby na filtrze nie pozostała piana. Na koniec warto spłukać filtr środkiem bakteriobójczym. Jeśli w klimatyzacji zamontowany jest jednorazowy filtr, po prostu wymień stary na nowy. Podobnie czyści się tacę, na której zbierają się skropliny. Instalując ponownie tacę, możesz umieścić na niej kostkę bakteriobójczą — kiedy rozpuści się w wodzie, będzie wydzielała substancję bakterio- i grzybobójcze. Na koniec należy wytrzeć kurz z całego urządzenia. Podczas czyszczenia nawiewu nie można stosować środków polerujących, rozpuszczalników, ostrych proszków, czy substancji lotnych (ze względu na kontakt z powietrzem, które przedostaje się do naszych dróg oddechowych oraz przez możliwość uszkodzenia urządzenia).

serwis klimatyzacji

Konserwacja klimatyzacji — jak prawidłowo ją odgrzybić?

Samo czyszczenie może nie być wystarczające, jeśli inwestorowi zależy na całkowitej konserwacji klimatyzacji. Wówczas konieczne będzie także jej odgrzybienie. Wilgoć, która zbiera się w urządzeniu to środowisko sprzyjające namnażaniu się grzybni. Jej pojawienie sygnalizowane jest przez nieprzyjemny zapach. Dlatego też trzeba ją regularnie odkażać, aby zniszczyć wszelkie bakterie. Odgrzybianie należy przeprowadzać minimum raz w roku, jednak niektórzy fachowcy zalecają, aby robić to co dwa miesiące.
Choć odgrzybianie warto powierzyć fachowcom, niektórzy decydują się samodzielnie wykonać to zadanie, używają chemicznego preparatu w aerozolu. Spryskuje się nim wnętrze klimatyzatora. Po przeprowadzeniu odgrzybiania i czyszczenia klimatyzacji należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.
Kolejnym sposobem, który wykorzystuje się odgrzybiania domowej klimatyzacji, jest jej ozonowanie. Takie działania wykonują profesjonalne firmy zajmujące się serwisem klimatyzacji. Odgrzybianie klimatyzacji domowej można także wykonać, wykorzystując ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie, w którym znajduje się antyalergiczny preparat czyszczący, który zamienia się w mgiełkę docierającą do wnętrza urządzenia.

W jaki sposób wykonać czyszczenie klimatyzacji typu SPLIT?

Klimatyzatory typu SPLIT wyposażone są w dwie jednostki — zewnętrzną (skraplacz) i wewnętrzną (parownik). Jej czyszczenie odbywa się w podobny sposób, jak tej monoblokowej. W pierwszej kolejności wyjmuje się, myje i odkaża filtr oraz dezynfekujemy tacę na skropliny i wymiennik ciepła. Parownik odkaża się, wylewając od góry specjalny detergent. Płyn, który będzie spływał pow wymienniku wyczyści go, usuwając jednocześnie pleśń oraz wszelkie drobnoustroje. Preparat dotrze także do tacy na skropliny, przepływając także przez rurkę odprowadzającą skropliny.
Przeprowadzając czyszczenie klimatyzacji typu SPLIT należy zadbać także odpowiednio o czyszczenie jednostki zewnętrznej. W tym wypadku najważniejsza jest chłodnica, ponieważ to do niej wraz z powietrzem trafiają wszelkie zanieczyszczenia, np. piasek, kurz, czy liście. Konserwację tej części wykonuje się używając specjalnych chemikaliów na bazie zasad lub kwasów (w trosce o bezpieczeństwo należy zastosować okulary ochronne oraz gumowe rękawice). Preparatem należy spryskać dokładnie chłodnicę, a następnie spłukać czystą wodą. Do odgrzybienia tej części zatrudnia się serwis klimatyzacji, który ją ozonuje lub stosuje ultradźwięki.
Taka konserwacja klimatyzacji pozwoli mieć pewność, że przez kolejne kilka miesięcy urządzenie będzie działało bez zarzutu. Pamiętaj, że odpowiednia klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń są bardzo ważne dla komfortu ich użytkowania.
Hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum proponują dodatkowo kurtyny powietrzne oraz rekuperację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych rozwiązań, zachęcamy do kontaktu.


Autor: Aneta Wojtczak

konserwacja klimatyzacji na dachu budynku

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!