Dofinansowanie do wymiany pieca – jak je uzyskać?
Dodano 02.02.2022
Osoby, które zdecydują się na wymianę pieca, pomogą w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym. Duże stężenie smogu jest następstwem palenia śmieci oraz niskiej jakości opału. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że ludzie ogrzewający w ten sposób swój dom zatruwają nie tylko powietrze, którym oddychają ich najbliżsi i oni sami, ale także całe otoczenie znajdujące się obok nich. Aby skutecznie pozbyć się tego problemu, został uruchomiony program dofinansowujący wymianę pieca na nowy.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak zdobyć dofinansowanie na nowy piec?
- Co w przypadku, gdy gmina nie bierze udziału w programie dofinansowania?
- Z jakich programów wsparcia można skorzystać?
Jak zdobyć dofinansowanie na nowy piec?
O dofinansowanie wymiany pieca mogą starać się osoby fizyczne, jak i prawne. Oznacza to, że mogą się o nie ubiegać:
· Fundacje,
· Wspólnoty mieszkaniowe,
· Przedsiębiorcy,
· Spółdzielnie.
Poniżej zostało przedstawionych kilka kroków, które przybliżą Cię do uzyskania dofinansowania:
· Skrupulatnie uzupełnij wniosek i złóż go wraz ze swoim podpisem,
· Jeśli wymagane są załączniki, również nie zapomnij ich dodać,
· Musisz wyrazić zgodę na odwiedziny inspektorów z Urzędu Miasta, którzy sprawdzą, czy faktycznie Twój piec kwalifikuje się do wymiany,
· Teraz wystarczy podpisać umowę i zakupić nowy piec,
· Potwierdź zakup i zamontowanie nowego kotła, składając wniosek rozliczeniowy z wszelkimi fakturami.
Należy pamiętać, że koszty związane z zakupem i instalacją pieca będą zwrócone dopiero po zakończeniu prac z tym związanych i zaakceptowaniu rozliczeń. W każdej gminie zasady przyznawania dotacji mogą się od siebie różnić, dlatego zanim podejmiesz decyzję, skontaktuj się ze swoim urzędem.
Gmina nie dofinansowuje wymiany pieca – co teraz?
Może zdarzyć się tak, że w Twojej gminie nie będzie realizowany program dofinansowań. Wówczas warto skierować swoje kroki do banku spółdzielczego lub Banku Ochrony Środowiska, który udziela takiej pomocy. Jeżeli spełnisz nałożone wymagania, dany bank może umorzyć nawet 50% kredytu dofinansowując go przy wykorzystaniu środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Programy wsparcia/ dofinansowania, z których można skorzystać w walce o ochronę środowiska naturalnego
1. Program „Czyste powietrze”
Jego wdrażanie rozpoczęło się w 2018 roku i zakończy się w 2030. Jego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Program ten traktowany jest w naszym kraju jako priorytetowy. Polega na poprawie efektywności energetycznej domów jednorodzinnych oraz na wymianie źródeł ciepła.
DLA KOGO: Program „Czyste powietrze” skierowany jest głównie dla osób będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, ale także dla właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach jednorodzinnych posiadających odrębną księgę wieczystą.
NA CO: Środki mogą być przeznaczone na wymianę nieefektywnych i starych źródeł ciepła czerpiących energię z paliw stałych na innowacyjne źródła ciepła spełniające określone wymogi oraz na prace termomodernizacyjne niezbędne do przeprowadzenia w danym budynku.
ILE: Podstawowy poziom dofinansowania może wynosić do 30 tys. złotych. Podwyższony 37 tys. złotych a najwyższy poziom 69 tys. złotych.
Całkowity budżet programu wynosi ok. 103 mld złotych.
2. Program „Stop smog”
Wdrażany od 2019 roku do 2024. Jego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w powietrzu, poprawa jego jakości i efektywności energetycznej budynków. Problemy te mają być rozwiązane z pomocą niskoemisyjnych przedsięwzięć dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych znajdujących się w domach budynkach jednorodzinnych. Wyszczególnione zostały te budynki, w których przebywają członkowie mający prawo do uzyskania świadczeń finansowych na mocy ustawy o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004 roku.
DLA KOGO: Program skierowany jest dla gmin znajdujących się na obszarze obowiązywania „uchwały antysmogowej” – art. 96 ust. 1 – z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
NA CO: Przeznaczony dla termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączenie do sieci gazowej lub ciepłowniczej oraz usunięcie, lub wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne.
ILE: Do 70% kosztów realizacji porozumienia.
3. Program „Moje ciepło”
Okres działania funduszu modernizacyjnego rozpoczął się w 2021 roku, a zakończy w 2030. Program skierowany jest dla osób chcących zakupić i zamontować pompy ciepła w nowoczesnych budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym. Jego celem jest wsparcie w naszym kraju energetyki prokonsumenckiej i o ogrzewnictwa indywidualnego, gdzie zostaną zastosowane zeroemisyjne źródła ciepła, właśnie takie jak pompa ciepła.
DLA KOGO: Program przeznaczony jest dla osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
NA CO: Na zakup i montaż pompy ciepła.
ILE: W przypadku zakupu powietrznej pompy ciepła dotacja ma wynosić maksymalnie 7 tys. złotych a na gruntową pompę ciepła maksymalnie 21 tys. złotych.
Budżet programu „Moje ciepło” pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego i wynosi 600 mln złotych.
4. Program „Agroenergia”
Edycja programu została uruchomiona w 2021 roku i będzie trwać do 2027. Jego celem nadrzędnym jest zwiększenie produkowanej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w branży rolniczej. Składa się z dwóch części:
· Pompy ciepła, mikroinstalacje i magazyny energii – dofinansowanie na instalacje wiatrowe, fotowoltaiczne, hybrydowe i pompy ciepła o mocy nie mniejszej niż 10 kW i nie większej niż 50 kW.
· Małe elektrownie wiatrowe i rolnicze biogazownie – elektrownie wodne, rolnicze biogazownie wraz z instalacją wytwarzania biogazu rolniczego i magazynami energii o mocy nie wyższej niż 500 kW.
DLA KOGO: Program przeznaczony jest dla osób fizycznych będących dzierżawcami nieruchomości rolnych lub ich właścicielami. Muszą oni posiadać użytki rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha. Beneficjent nie może złożyć wniosku od razu po zakupie użytków rolnych. Powinien posiadać i prowadzić gospodarstwo rolne przez minimum rok.
NA CO: Środki mogą być przeznaczone na instalacje wiatrowe, fotowoltaiczne, hybrydowe i pompy ciepła wraz z magazynami energii.
ILE: Na instalacje o mocy wynoszącej od 10 do 30 kW dofinansowanie wynosi do 20% kosztów kwalifikowanych planowanego przedsięwzięcia. Kwota dotacji nie może być wyższa niż 15 tys. złotych. Na instalacje o mocy od 30 do 50 kW dofinansowanie może wynosić do 13% kosztów kwalifikowanych planowanego przedsięwzięcia, a kwota dotacji nie może być wyższa niż 25 tys. złotych.
5. Program „Ulga Termomodernizacyjna”
Program obowiązuje od 2019 roku. Jego celem jest zachęcenie właścicieli mogących samodzielnie sfinansować termomodernizacje ze środków własnych. A limit odliczeń finansowych nie może być wyższy niż 53 tys. Cały wydatek musi być szczegółowo udokumentowany.
DLA KOGO: Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli budynku jednorodzinnego mieszkalnego.
NA CO: Na termomodernizację budynku jednorodzinnego mieszkalnego z ulgą polegającą na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia.
ILE: Kwota odliczenia nie może być wyższa niż 53 tys. złotych, biorąc pod uwagę wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne w danym budynku.
Przeczytaj także:
- Odnawialne źródła energii
- Projekt Doradztwa Energetycznego i źródła finansowania działań proekologicznych
Autor: Małgorzata Buchkovska
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!