Produkty

Efektywne programowanie ogrzewania domu i c.w.u. ze sterownikami Vaillant

Dodano 16.05.2023

Odkryj wydajne i inteligentne rozwiązanie do programowania ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki innowacyjnym sterownikom marki Vaillant, masz pełną kontrolę nad swoim systemem grzewczym. Oszczędzaj energię, dostosowuj temperatury do swoich preferencji i ciesz się komfortem, który zapewnia zaawansowana technologia. Przekonaj się, jak programowanie ogrzewania i ciepłej wody użytkowej może być proste, wydajne i oszczędne dzięki sterownikom Vaillant. Zasięgnij większej dawki informacji z poniższego tekstu.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak dzięki pompie ciepła można efektywnie przygotowywać c.w.u.?
  2. Dlaczego warto korzystać z regulatorów systemowych?
  3. Na jaki regulator pogodowy warto się zdecydować?
  4. Jak regulator pogodowy może skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Zobacz inne nasze PORADY 

Pompa ciepła a efektywne ogrzewanie i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej

 

Efektywne programowanie ogrzewania domu i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej to niezwykle istotne aspekty dbania o komfort i oszczędność w naszych domach. Dzięki innowacyjnym sterownikom marki Vaillant oraz wykorzystaniu pompy ciepła jako źródła energii, możemy osiągnąć znaczące oszczędności energetyczne oraz zmniejszyć nasz ślad węglowy.

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię odnawialną z otoczenia (powietrza, ziemi lub wody) do produkcji ciepła. Działa na zasadzie odwróconego procesu chłodzenia, przenosząc energię cieplną z zimniejszego źródła do wnętrza budynku, gdzie jest potrzebna. Dzięki temu pompa ciepła może dostarczyć ciepło do domu nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, zapewniając komfort i oszczędności.

Jeśli nawet posiadamy już konwencjonalne źródło ciepła, zawsze warto je uzupełnić o powietrzną pompę ciepła. Sprawia to, że oba urządzenia działają w trybie alternatywnym biwalentnym lub równoległym, a więc naprzemiennie, wspomagając się nawzajem. Wówczas pompa ciepła działa przez większą część roku dostarczając nawet 80% zapotrzebowania energetycznego. Inne źródło ciepła załącza się najczęściej podczas bardzo chłodnej zimy, ponieważ wtedy współczynnik COP pompy ciepła może spaść.

 

W ofercie marki Vaillant znajdziesz wysokowydajne pompy ciepła np. aroTHERM Split oraz kotły kondensacyjne wyposażone w nowoczesna technologię. Jeśli będziemy chcieli podłączyć system hybrydowy, wówczas warto zainstalować regulator pogodowy, który będzie zarządzał oboma urządzeniami i uruchamiał to, które jest najbardziej potrzebne w danym momencie.

 

Dlaczego warto korzystać z regulatorów systemowych?

 

Zastosowanie pomp ciepła w budynku wiąże się z dużymi oszczędnościami, ale zawsze warto rozważyć dodatkowe rozwiązania, które mogą zwiększyć wydajność tego systemu. Takie zadanie mają właśnie regulatory systemowe, dzielące się na:

·      Regulatory pokojowe – przeprowadzają analizę temperatury wewnątrz domu i kontrolują, aby była stała. Regulator pokojowy powinien być umieszczony w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura sprzyjająca dla każdego pomieszczenia.

·      Regulatory pogodowe – ich działanie polega na dostosowywaniu pracy urządzeń na podstawie temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Jest to jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ pozwala ono na zachowanie lepszej sprawności pompy ciepła lub kotła, generując wysoki komfort cieplny w budynku. Lepsza sprawność pompy ciepła lub kotła jest możliwa, ponieważ dzięki regulatorom pogodowym temperatura wody grzewczej powracającej z instalacji do kotła lub pompy ciepła jest obniżana. Temperatura wody niższa o 3 st. C sprawia, że pompa ciepła jest w stanie zwiększyć COP do ok. 8%, a kocioł kondensacyjny posiada sprawność o 1% wyższą.

 

Na jaki regulator pogodowy warto się zdecydować?

 

Na rynku akcesoriów grzewczych można znaleźć wiele urządzeń pozwalających na uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Firma Vaillant przedstawia regulator pogodowy multiMATIC 700, pozwalający na całościową kontrolę na systemem. Wyposażony w przejrzysty wyświetlacz umożliwia użytkownikowi szybkie odczytanie temperatury wewnętrznej i zewnętrznej i danych na temat uzysku i zużytej energii. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne zwłaszcza, jeśli chodzi o kolektory słoneczne i pompy ciepła. Oprócz tego urządzenie to jest bardzo intuicyjne, a jeśli byłyby jakiekolwiek problemy z jego obsługą, zawsze można zgłosić się do instalatora.

Regulator multiMATIC umożliwia wprowadzenie do swojego systemu kosztów energii elektrycznej i cen za paliwo grzewcze. Posiadając te dane, regulator jest w stanie wziąć je pod uwagę i włączyć najekonomiczniejsze źródło ciepła na dany moment. Oprócz tego regulator posiada takie funkcje jak:

·      Czasowe ładowanie zasobnika ciepłej wody – pozwala to na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej wtedy, kiedy zaczyna się najkorzystniejsza taryfa energetyczna lub zaczyna się duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę w budynku.

·      Program urlopowy – umożliwia obniżenie temperatury w domu, jeśli nikogo nie będzie przez dłuższy czas w budynku. Nie jest to jednak jednoznaczne z wychłodzeniem się pomieszczeń.

·      Programy czasowe – dzięki nim możliwe jest obniżenie temperatury, kiedy nikogo nie ma w domu lub na noc.

 

Regulatory systemowe pozwalają również na zarządzanie pracą rekuperacji.

 

Podsumowanie – jak regulator pogodowy może skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

 

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał regulatora multiMATIC, należy określić potrzeby energetyczne danego budynku. Tylko wtedy uda się dostosować system ogrzewania tak, aby mógł spełnić wymagania domowników. Do czego więc można wykorzystać ten regulator?

·      Pozwala na precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniach. Można ustawić różne temperatury dla poszczególnych stref w budynku, co umożliwia optymalne dostosowanie ogrzewania do indywidualnych preferencji użytkowników.

·      Umożliwia programowanie harmonogramów pracy systemu ogrzewania. Można ustawić różne temperatury w różnych godzinach dnia, dzięki czemu można oszczędzać energię w czasie nieobecności lub w nocy.

·      Może być zintegrowany z innymi systemami inteligentnego domu, takimi jak systemy automatyki budynkowej czy inteligentne czujniki. Dzięki temu można osiągnąć jeszcze większą efektywność energetyczną i wygodę użytkowania.

·      Pozwala na monitorowanie zużycia energii przez system ogrzewania i wentylacji. Dzięki temu można śledzić, jakie koszty generuje i podejmować odpowiednie kroki w celu oszczędzania energii.

·      Może być sterowany za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Użytkownik może zdalnie kontrolować system ogrzewania i wentylacji, sprawdzać temperaturę w pomieszczeniach i dostosowywać ustawienia, nawet będąc poza domem.

 

Chcąc uzyskać pełną kontrolę nad ogrzewaniem, skorzystaj z aplikacji multiMATIC App, do zainstalowania na smartfonie lub tablecie z systemem Android lub Apple iOS. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad ogrzewaniem wszędzie, gdzie będzie dostęp do WI-FI.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK