Produkty

Energooszczędność w starym domu - od czego zacząć?

Dodano 23.11.2022

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz nieustannie rosnące rachunki za energię i ogrzewanie skłaniają do poszukiwania energooszczędnych rozwiązań. Szczególnym wyzwaniem dla wielu osób jest modernizacja starego domu. W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób dostosować przestarzały budynek do potrzeb współczesnego świata.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Z czego wynika energooszczędność domu?
  2. Jakie sposoby ogrzewania zwiększają energooszczędność domu?
  3. Jak obliczyć energooszczędność domu?
  4. Jak zadbać o energooszczędność starego domu?

Zobacz inne nasze PORADY 

Z czego wynika energooszczędność domu?

Jedną z cech charakterystycznych energooszczędnych domów jest zwarta bryła, z ograniczoną ilością załamań i narożników, oraz odpowiednia izolacja termiczna, która pozwala na obniżenie utraty ciepła. Dodatkowo ocieplone ściany łatwiej nagrzewają się pod wpływem słońca, dzięki czemu można zmniejszyć środki przeznaczane na ogrzewanie nieruchomości. Świadome projektowanie pozwoli przy tym na optymalne rozmieszczenie okien w kierunku południowym oraz zastosowanie nowoczesnych modeli okien i drzwi.

Ciekawym sposobem na obniżenie rachunków jest zamontowanie nowoczesnej wentylacji z rekuperatorem. W instalacjach z odzyskiem ciepła stosuje się wymienniki, które pozwalają na odzyskanie energii. System gwarantuje, niezależną od warunków atmosferycznych, wymianę gazów w pomieszczeniach, dzięki czemu możesz cieszyć się czystym powietrzem w domu i obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Dbając o energooszczędność inwestycji, należy w przemyślany sposób wybrać także grzejniki.

Jakie sposoby ogrzewania zwiększają energooszczędność domu?

Głównym celem energooszczędnego domu jest obniżenie rachunków eksploatacyjnych, głównie tych związanych z ogrzewaniem. Wybrana metoda powinna być ekonomiczna i gwarantować użytkownikom maksymalny komfort grzewczy. Wiele osób zaczyna coraz chętniej sięgać po ekologiczne i wydajne pompy ciepła, które czerpią energię ze środowiska. W zależności od wybranego modelu może pochodzić ona z wody, gruntu lub powietrza. Ten sposób ogrzewania skutecznie uniezależni Cię od paliw kopalnianych. Dodatkowo zwiększasz wartość nieruchomości oraz ograniczasz okresowe konserwacje.

Nowoczesnym rozwiązaniem, które możesz zastosować także w starym domu są grzejniki klimakonwektorowe. Ogrzewanie rewersyjne łączy w sobie funkcje tradycyjnego ogrzewania i klimatyzatora. Zimą skutecznie ogrzeje nieruchomość, latem pozwoli na obniżenie temperatury. Szacuje się, iż rozwiązanie to jest nawet bardziej ekonomiczne od ogrzewania podłogowego. Sprawdzają się w budynkach modernizowanych, gdzie nie można zastosować instalacji płaszczyznowych. Dodatkowo istnieje możliwość łączenia tych dwóch metod w jednym systemie. Świetnie współpracują przy tym z pompami ciepła.

 

Jak obliczyć energooszczędność domu?

Definicja domu energooszczędnego została skrupulatnie określona przez prawo budowlane. Nieruchomość powinna spełniać określone parametry. Kluczowe są cztery wskaźniki:

·      EU,

·      EK,

·      EP,

·      U.

Pierwszy z nich określa energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji domu. Jest to tzw. energia użytkowa, która służy do zaspokojenia własnych potrzeb. Oznaczenie EK odnosi się do energii końcowej, za którą trzeba będzie zapłacić. Wskazuje przy tym na efektywność posiadanej instalacji oraz sprawność ogrzewania. EP nawiązuje do energii pierwotnej pozyskanej ze źródeł naturalnych. Aby go określić, należy pomnożyć EK ze wskazanym w przepisach współczynnikiem. Symbol U to wartość określająca przenikanie ciepła przez przegrody.

Na podstawie określenia powyższych parametrów przyznana zostaje klasa energetyczna domu. Certyfikat ważny jest przez okres 10 lat. Jest to przydatna forma kontrolna, która pozwoli Ci na oszacowanie kosztów eksploatacji wybudowanego lub zmodernizowanego budynku. Z usług specjalisty można skorzystać także na etapie projektowym, który na podstawie planu i materiałów wyliczy charakterystykę energooszczędności. Rozwiązanie to pozwala na wprowadzenie ewentualnych zmian przed rozpoczęciem robót i remontu.

Jak zadbać o energooszczędność starego domu?

Coraz więcej osób decyduje się na zmodernizowanie starego budynku w celu poprawieniu jego klasy energetycznej. Pomyślnie przeprowadzone remonty nieruchomości z lat 60 i 70 pokazują, że modernizacja pozwala na dostosowanie starych domów do nowych potrzeb. Prace warto rozpocząć od przeprowadzenia termomedrnizacji. W szczególności powinieneś zadbać o ściany zewnętrzne, dachy i stropy, podłogi na gruncie oraz stropy nad piwnicami.

Konieczne będzie także przeprowadzenie wymiany instalacji grzewczej. Pracę należy rozpocząć od usunięcia pieca na paliwa stałe, które nie spełnia nowoczesnych norm i wymagań. Warto zainwestować także w nowoczesne grzejniki elektryczne. Na rynku dostępne są dwa typy urządzeń: konwektorowe i radiacyjne. Pierwsze z nich działają w oparciu o grawitacyjny przepływ powietrza. Ciepłe powietrze unosi się w zbiorniku, oddając energię do pomieszczenia. Drugi rodzaj natomiast oddaje ciepło całą powierzchnią. Jednocześnie jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Ciekawym wyborem będą także olejowe grzejniki elektryczne, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne kaloryfery żeliwne. Jest to rodzaj urządzenia radiacyjnego, który szczególnie dobrze sprawdza się w życiu alergików. Produkuje najmniej pyłów, pozostając ekonomicznym. Wybierając rodzaj grzejnika, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc, wielkość oraz sposób sterowania. Wszelkie modernizacje powinny bowiem odpowiadać na potrzeby energetyczne mieszkańców domu.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK