Produkty

Fotowoltaika – rozwiązania do domów i małych obiektów - artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja WIOSNA-LATO 2022 (nr 115)

Dodano 23.07.2022

Nie da się ukryć, że branża fotowoltaiczna obecnie przeżywa niemałe zawirowania. Chodzi nie tylko o zmianę rozliczeń dla prosumentów, czy wzrastające ceny poszczególnych nośników energii (takich jak prąd, gaz czy węgiel), ale także wojnę na Ukrainie. Wszystkie te aspekty mają ogromny wpływ na sytuację w sektorze fotowoltaiki. Mając to na uwadze poprosiliśmy producentów oraz dystrybutorów (czyli najważniejszych graczy na rynku) o ocenę sytuacji w branży fotowoltaicznej oraz o opinię na temat dynamiki i kierunków rozwoju. Przyglądając się odpowiedziom śmiało można stwierdzić, że są niezwykle ciekawe, a ich lektura może być cennym źródłem praktycznych informacji.  

Pełny wywiad, jakiego udzielił Robert Słotwiński oraz pozostali gracze rynkowi ukazał się w magazynie InstalReporter nr 6/2022 www.instalreporter.pl | www.viteco.pl | www.ik.pl/baza-wiedzy/porady 

 


Z artykułu dowiesz się: 

  1. Jaki rodzaj ogniw będących w ofercie Instal-Konsorcjum jest najchętniej kupowany przez inwestorów i dlaczego tak jest? 
  2. Czy Klienci częściej wybierają gotowe zestawy, czy jednak wolą korzystać z indywidualnie dobranych rozwiązań? 
  3. Czy zmiana rozliczeń fotowoltaiki, która weszła w życie 1 kwietnia 2022 roku jest odczuwalna dla producentów rozwiązań? 
  4. Co producenci myślą o kształtowaniu się rynku fotowoltaiki w najbliższej przyszłości?  
  5. Czy Grupa Instal-Konsorcjum oferuje całościową usługę wraz z montażem? 
  6. W jakim kierunku będzie rozwijała się fotowoltaika? Czy inwestorzy mogą spodziewać się spadku cen? 
  7. Czy istnieje szansa na szybką popularyzację magazynów energii? 
  8. Jakie są największe trudności, które musi pokonać rynek fotowoltaiki? 

 

Jaki rodzaj ogniw będących w ofercie Instal-Konsorcjum jest najchętniej kupowany przez inwestorów i dlaczego tak jest? 

Moduły, jakie znajdują się w ofercie Instal-Konsorcjum są w 100% modułami monokrystalicznymi. Powodem tego są dwie rzeczy: 

  1. Lepsza sprawność cel fotowoltaicznych, które wykonano w technologii monokrystalicznej. 
  2. Zmiana technologii produkcji przez producentów, którzy przestawili się obecnie w zasadzie w 100% na wykorzystanie sposobu monokrystalicznego. 

 

Czy Klienci częściej wybierają gotowe zestawy, czy jednak wolą korzystać z indywidualnie dobranych rozwiązań? 

Każdy Klient ma swoje potrzeby. Większość jednak oczekuje kompleksowej usługi, w skład której wchodzi projekt, dobór odpowiednich rozwiązań, a także montaż oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania. Producent nie wyobraża sobie sprzedaży zaawansowanych technologicznie rozwiązań bez dokładnej analizy potrzeb i możliwości inwestora oraz zbadania obiektu, na którym ma znaleźć się fotowoltaika. Bez względu na to, czy właściciel budynku tego chce, czy nie, przed doborem rozwiązania, należy przeprowadzić kompletną wizję lokalną, dzięki której możliwe będzie prawidłowe dobranie całego systemu fotowoltaicznego. 

 

Czy zmiana rozliczeń fotowoltaiki, która weszła w życie 1 kwietnia 2022 roku jest odczuwalna dla producentów rozwiązań? 

Po wejściu w życie nowego systemu rozliczeń prosumentów, w którym nie mogą oni liczyć na opusty, producenci odczuli zmianę z net-meteringu na net-billing. Podkreślają, że zauważyli spadek sprzedaży systemów fotowoltaicznych, ale także znaczny wzrost, jeśli chodzi o wykonawstwo i montaż pomp ciepła przez Instalatorów. 

W organizacji postawiono na dywersyfikację kompetencji, dzięki czemu można zauważyć właściwy i założony wcześniej efekt. Oferta obejmuje cały zakres produktów wykorzystujących do prawidłowej pracy odnawialne źródła energii. Organizacja idzie w tym kierunku, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że rynek ten będzie cały czas dynamicznie się rozwijał. 

 

Co producenci myślą o kształtowaniu się rynku fotowoltaiki w najbliższej przyszłości? 

Robert Słotwiński twierdzi, że po zawirowaniach rynek fotowoltaiki będzie powoli się podnosił. Prognozuje, że nie wróci do poprzedniej skali, jednak systemy fotowoltaiczne będą powoli stawać się standardowym wyposażeniem budynków mieszkalnych i pozostałych obiektów. Nie da się ukryć, że fotowoltaika jest bardzo silnie powiązana z polskim systemem energetycznym. Żeby nadal mogła się rozwijać, konieczne są daleko idące modernizacje sieci przesyłowych, które znajdują się na wielu obszarach. Właśnie tutaj rozmówca dopatruje się problemów, jakie mogą pojawić się w przyszłości. 

 

Czy Grupa Instal-Konsorcjum oferuje całościową usługę wraz z montażem? 

Grupa Instal-Konsorcjum to grupa firm dystrybuujących, która ukierunkowana jest na sprzedaż produktów instalatorom. Nasza baza obejmuje kilka tysięcy instalatorów, z których około kilkuset potrafi profesjonalnie dobrać i zamontować system fotowoltaiczny. Aby nasze usługi były jak najbardziej profesjonalne, od początku wprowadzenia systemów fotowoltaicznych, GIK zadbała o szereg szkoleń technicznych dla wykonawców właśnie w tym zakresie. Dzięki temu od raz mogliśmy postawić na profesjonalizm w podejściu do zagadnienia systemów fotowoltaicznych. 

 

W jakim kierunku będzie rozwijała się fotowoltaika? Czy inwestorzy mogą spodziewać się spadku cen? 

W najbliższym czasie, biorąc pod uwagę cenę surowców i frachtu, można spodziewać się, że ceny podzespołów oraz magazynów nie spadną. Robert Słotwiński potwierdził, że jest po rozmowach z wieloma producentami (przeprowadzonych m.in. na Targach Intersolar). Warto mieć na uwadze, że trudna sytuacja Chin nie sprzyja obniżkom cen. Co więcej, popyt na akumulatory samochodowe także nie skłania do obniżek. Nasz rozmówca pokusił się o użycie przykrego, ale niestety prawdziwego stwierdzenia: "...taniej to już było…".  

 

Czy istnieje szansa na szybką popularyzację magazynów energii? 

Obecnie odpowiedź na powyższe pytanie jest jedna — NIE. Wszystko za sprawą ich wysokiej ceny, której nie są w stanie sprostać polscy inwestorzy. Przyglądając się systemowi dotacji, da się zauważyć, że Klienci nie składają wniosków o dofinansowanie tego elementu. Zapewne w przyszłości magazyny energii staną się bardziej popularne, jednak trzeba na to poczekać kilkanaście lat.

 

Jakie są największe trudności, które musi pokonać rynek fotowoltaiki? 

Sprzedaż systemów fotowoltaicznych opierała się w dużej mierze o subwencje i była koniunkturalna. Jak można się spodziewać, w każdym przypadku subwencjonowania sprzedaży zdarzają się okresy dobre (wypełnione dotacjami) oraz gorsze (kiedy dotacje są znacznie mniejsze lub nie ma ich wcale). Nasz rozmówca zaskoczył nas stwierdzeniem, że osobiście jest przeciwnikiem dotacji. Woli, kiedy rynek rozwija się systematycznie, a za zachętę do kupna uważa możliwość zmniejszenia obciążeń podatkowych. Subwencje, które dedykowane są potencjalnym inwestorom to furtka dla nieuczciwych dostawców i wykonawców, którym zależy jedynie na możliwości szybkiego, aczkolwiek nie zawsze uczciwego zarobku. Dokładnie tak było w przypadku fotowoltaiki, kolektorów słonecznych i zapewne tak się stanie w przypadku pomp ciepła. Robert Słotwiński twierdzi, że właśnie ten problem spędza mu sen z powiek. 

 


 

Artykuł przygotowany na podstawie wywiadu, jakiego udzielił Robert Słotwiński magazynowi InstalReporter nr 6/2022 www.instalreporter.pl | www.viteco.pl | www.ik.pl/baza-wiedzy/porady 

  

Autor: Aneta Wojtczak