Produkty

GeniaAir Mono czy GeniaAir Split – oferta pomp ciepła marki Saunier Duval — artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Wiosna 2021

Dodano 07.05.2021

Saunier Duvwal to producent urządzeń grzewczych, który wyznacza na rynku nowe standardy. W 2018 roku przedsiębiorstwo wprowadziło do oferty pompy ciepła GeniaAir Split, natomiast w 2020 roku kolejne modele — GeniaAir Mono. Drugi z wymienionych modeli to jeden z pierwszych modeli Saunier Duval, w którym wykorzystano czynnik R290. Warto podkreślić, że w przyszłości firma planuje wypuszczenie na rynek większej ilości tego typu pomp ciepła. Firma podkreśla, że czynnik R290 w porównaniu z innymi czynnikami ma wiele zalet. Do największych należy fakt, że ma około 75% mniejszą objętość w obiegu. Co więcej, czynnik ma także niski potencjał wytwarzania efektu cieplarnianego (GWP). Co więcej czynnik ten umożliwia pracę układu z grzejnikami (za sprawą wysokiej temperatury zasilania - 75°), co jest dużą zaletą podczas modernizacji instalacji w istniejących już budynkach. Jerzy Perges | www.saunierduval.ik.pl | www.saunierduval.pl  
 

 

Jakie zalety ma pompa ciepła GeniaAirSplit? 

Powietrzna pompa ciepła GeniaAirSplit, którą oferuje Saunier Duval do prawidłowej pracy wykorzystuje  energię słoneczną, która zgromadzona jest w powietrzu. Dzięki niej możliwa jest produkcja ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń w budynku. Nowa technologia, jaką zastosowano w urządzaniach pozwala na cichą i ekonomiczną pracę urządzenia. Moc pompy ciepła waha się między 3.5 kW. a 12 kW, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie komfortu użytkowania zarówno w małych, jak i większych, wielorodzinnych budynkach. 

Najważniejsze korzyści pompy GeniaAir Split 

Do najważniejszych zalet, jakie wynikają z korzystania z nowej pompy ciepła GeniaAir Split należą: 

  • atrakcyjna cena urządzenia; 
  • szybki montaż, który zajmuje tylko 1 dzień; 
  • długotrwałe i bezproblemowe działanie — producent oferuje na urządzenia 5-letnią gwarancję; 
  • wysoka wydajność — COP wynosi nawet 5.0; 
  • bardzo cicha praca pompy ciepła - 32 dB(A). 

Decydując się na pompę ciepła GeniaAir Split, użytkownik otrzymuje od producenta: 

  • jednostkę zewnętrzną GeniaAir Split — na którą składa się moduł, jaki instalowany jest na zewnętrz budynku — na jego ścianie lub na dachu. Można także postawić moduł jako wolnostojące urządzenie, które z powodzeniem można zamontować w ogrodzie. Dzięki niebanalnemu wzornictwu oraz niewielkim rozmiarom moduł będzie pasował do każdej przestrzeni. Dzięki niskiej emisji hałasu jednostkę z powodzeniem można zamontować w gęstej zabudowie miejskiej. 
  • jednostkę wewnętrzną GeniaSet Split — jest to centrala grzewcza, którą instaluje się w pomieszczeniu (użytkownicy najczęściej wybierają piwnicę, garaż, kotłownię albo pomieszczenie gospodarcze). Wszelkie komponenty systemu, bez których niemożliwy byłyby prosty, a także wydajny montaż, wbudowano do centrali GeniaSet Split. W tym wypadku można mówić o zintegrowanym zasobniku do przechowywania ciepłej wody o pojemności 188 litrów, który jest w stanie zabezpieczyć potrzeby 4-osobowej rodziny. Jeżeli okaże się, że zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe, właściciel domu może zainstalować  hydrauliczną stację wieszaną na ścianie, którą łączy się z zasobnikiem wolnostojącym. Te dwa elementy są w stanie zastąpić GeniaSet. Wspomniana jednostka hydrauliczna będzie doskonałym wyborem dla osób, które nie potrzebują ciepłej wody użytkowej, a jedynie chcą ogrzać dom, jak również dla tych użytkowników, u których zapotrzebowanie na c.u.w. jest stosunkowo wysokie. Wówczas do stacji hydraulicznej wystarczy dokupić zasobnik wolnostojący o odpowiedniej pojemności, np. 300 - 400 litrów. 

 

Czym wyróżnia się pompa ciepła GeniaAirMono? 

W pompach ciepła GeniaAir Split wykorzystywany jest czynnik chłodniczy R410a, natomiast pompy ciepła typu monoblok pracuje wykorzystując naturalny czynnik chłodniczy R290.  

R290 jest czynnikiem chłodniczym należącym do kategorii A3 (wg DIN EN 378). Ma on właściwości, które przypominają te, jakie posiada czynnik R600A z tej samej kategorii (izobutan). Jest on także szeroko stosowany przez producentów szeroko pojętych artykułów gospodarstwa domowego, a także odpowiedzialne firmy logistyczne. Czynniki R290 oraz R600A są wykorzystywane od wielu lat w lodówkach, przenośnych klimatyzatorach, osuszaczach, czy suszarkach bębnowych. 

Pompy ciepła GeniaAir Mono proponowane przez Saunier Duval parametrami przypominają instalacje zasilane paliwami kopalnymi. Wszystko za sprawą temperatury zasilania, która może sięgać nawet 75°C. Oznacza to, że wspomniana pompa ciepła może być eksploatowana w instalacjach, w których znajdują się grzejniki, np. w trybie monowalentnym (czyli takim, w którym nie są wspomagane grzałkami elektrycznymi). Istotne dla użytkowników powinno być także to, że pompa ciepła pozwala na osiągnięcie temperatury wody grzewczej na poziomie 65°C, przy założeniu, że temperatura powietrza zewnętrznego będzie wynosiła -10°C. Oznacza to, że pompa ciepła GeniaAir Mono jest w stanie sprostać potrzebom każdego domu jednorodzinnego, nawet jeśli ten znajduje się w chłodnym klimacie. 

 

Pompa ciepła GeniaAir Mono osiąga współczynnik ciepła COP (A7/W35) na poziomie 5,4, co oznacza, że urządzenie zaliczane jest do bardzo efektywnych energetycznie. Parametry pracy A7W55 pompy ciepła GeniaAir Mono pozwalają na to, aby spełniała ona wymagania urządzeń grzewczych klasy A+++. 

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest niski poziom hałasu, który wynosi zaledwie 28 db(A) w trybie cichym, mierzony w odległości 3 metrów, pozwala na zainstalowanie urządzenia zgodnie z przepisami określającymi emisję hałasu. Pompę ciepła można zatem z powodzeniem zainstalować na gęsto zabudowanych osiedlach mieszkaniowych. 

Pompę ciepła GeniaAir Mono z powodzeniem można podłączyć do wieży hydraulicznej GeniaSet Mono, która wyposażona jest w zasobnik ciepłej wody o pojemności 190 litrów. Wysoka temperatura zasilania sprawia, że możliwe jest uzyskanie większej ilości ciepłej wody przy takiej samej wielkości zasobnika — pojemność 190 litrów pozwala pobrać 380 litrów ciepłej wody. 

Jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie wyższe, pompę ciepła GeniaAir Mono można połączyć z naściennym modułem hydraulicznym HE 9-6 WB, a także zasobnikiem, który dedykowany jest pompom ciepła, o pojemności 300 litrów. Istotne jest to, że podczas użytkowania, pompa ciepła zapewnia ochronę przed bakteriami Legionella. 

Chłodzenie aktywne jest standardową funkcją, którą można uruchomić, odpowiednio konfigurując system. Maksymalna moc chłodzenia d;a A35W7 wynosi między 5,2 a 12 kW, w zależności od mocy urządzenia, jakie zostanie wybrane. Warto mieć na uwadze, że należy tutaj zachować współczynnik EER na poziomie 3,4-3,5. 

 

Montaż pompy ciepła GeniaAir Mono 

Montaż jednostki zewnętrznej GeniaAir Mono oraz jednostki wewnętrznej GeniaSet Mono jest niezwykle szybka. Koncepcja instalacji dzielonej "split mounting" jednostka wewnętrzna oraz wieża hydrauliczna może być zamontowana w wybranym miejscu przez dwie osoby w krótkim czasie. Pozostałe elementy montażu oraz uruchomienie zainstalowanej pompy ciepła może przeprowadzić jeden instalator. Warto mieć na uwadze, że instalacja pompy ciepła GeniaAir Mono nie wymaga od fachowca posiadania uprawnień do prac z czynnikami chłodniczymi (certyfikat F-Gaz). Pompę ciepła GeniaAir Mono można zamontować na dachu, ścianie lub na gruncie. Wybierając miejsce instalacji, trzeba mieć na uwadze, że do każdego podłączenia producent oferuje odpowiedni osprzęt. 

Co warto wiedzieć o pompie ciepła GeniaAir Mono — skrót najważniejszych informacji 

  1. Szybka i bezproblemowa instalacja pompy ciepła GeniaAir Mono — wystarczy 1 dzień. 
  2. Instalator nie musi posiadać uprawnień na czynniki chłodnicze. 
  3. Pompa emituje niewielki hałas - 28 dB(A) w odległości 3 metrów. Wszystko za sprawą systemu Sound Safe. 
  4. Wysoka sprawność urządzenia — COP na poziomie 5,4. 
  5. Po podłączeniu z GeniaSet Mono możliwość wytworzenia do 25% więcej ciepłej wody użytkowej, w porównaniu z typowymi pompami ciepła typu split dostępnymi na rynku. 
  6. Możliwość elastycznego zastosowania pompy ciepła GeniaAir Mono — urządzenie można zamontować zarówno w nowo budowanych obiektach, a także modernizowanych budynkach — dzięki temperaturze zasilania, która może sięgać 75°C. 
  7. Bezproblemowa możliwość pracy pompy ciepła do temperatury powietrza zewnętrznego, która wynosi do -25°C, dzięki czemu urządzenie sprawdza się doskonale w budynkach postawionych w chłodnym klimacie. 

 

Tekst napisany na podstawie artykułu opublikowanego w Biuletynie IK WIOSNA 2021 autorstwa Jerzego Perges. 

Autor: Aneta Wojtczak