Produkty

Grzejniki niskotemperaturowe - czym się charakteryzują?

Dodano 17.11.2022

Grzejniki niskotemperaturowe to rodzaj instalacji, której czynnik grzewczy wynosi maksymalnie 55 stopni Celsjusza. Dla porównania, w przypadku tradycyjnych, wysokotemperaturowych, systemów grzewczych temperatura wody ogrzewającej przewody sięga nawet 80 stopni. W jaki sposób kaloryfery niskotemperaturowe zapewniają komfort cieplny? Dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj ogrzewania?

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działają grzejniki niskotemperaturowe?
  2. Jak wybrać grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła?
  3. Ile kosztują grzejniki niskotemperaturowe?
  4. Dlaczego warto wybrać kaloryfer niskotemperaturowy?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe?

Grzejniki niskotemperaturowe to nowatorskie rozwiązania, które pozwalają na zachowanie ciepła w nowoczesnym mieszkaniu. Odpowiedni sposób izolacji domu sprawia, iż można efektywnie ogrzać budynek przy zastosowaniu chłodniejszego niż tradycyjnie czynnika cieplnego. Jest to przyjazna dla środowiska naturalnego alternatywa, która odznacza się dodatkowo energooszczędnością.

Ten rodzaj kaloryferów cechuje się zwiększoną powierzchnią grzewczą, dzięki czemu ciepło rozchodzi się na drodze równomiernego promieniowania. Jednocześnie do ich produkcji stosuje się materiały o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła, co umożliwia emisję energii nawet w przypadku wystąpienia nieznacznej różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem a instalacją. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w wewnętrzny regulator, który generuje niezbędną cyrkulację powietrza.

Budowa grzejnika zależy od wybranego modelu. Najczęściej spotykane są kaloryfery o rurach rozmieszczonych na kilku poziomach, podłączonych do zasilania i powrotu c.o. Aluminiowe lamelki odbierają przy tym ciepło od czynnika płynącego w rurach i nagrzewają się, oddając następnie energię powietrzu napływającemu dolnymi otworami. Alternatywnie możesz wybrać funkcjonalny radiator z gęstym ożebrowaniem o zwiększonej powierzchni grzewczej.

Jak wybrać grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła?

Przeważnie niskotemperaturowy czynnik grzewczy czerpie ciepło z nowoczesnych źródeł. Coraz częściej są to ekologiczne pompy ciepła, które odznaczają się prostym montażem oraz niskimi kosztami eksploatacji. Jeśli szukasz funkcjonalnego kaloryfera, postaw na nowoczesne grzejniki klimakonwektorowe. Są to dynamiczne radiatory rewersyjne, które mogą skutecznie pracować na parametrach ogrzewania podłogowego. Doskonale sprawdzają się przy tym we współpracy z pompami ciepła. Co więcej, pozwalają na skuteczne ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Dzięki minimalistycznemu wzornictwu z łatwością dopasujesz je do aranżacji swojego mieszkania.

Niskotemperaturowe grzejniki elektryczne do pompy ciepła świetnie sprawdzają się zarówno jako samodzielne źródło energii, jak i we współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Ponadto ten rodzaj kaloryferów możesz zamontować bez konieczności przerabiania całej instalacji w mieszkaniach, w których jest już ono stosowane. Sam model i wielkość radiatora dobiera się na podstawie parametrów pracy instalacji oraz wymaganej mocy.

Grzejniki niskotemperaturowe – cena

Cena grzejnika niskotemperaturowego może wahać się od 300 do nawet 2000 zł i uzależniona jest od:

·      wielkości,

·      miejsca i sposobu podłączenia zasilania – boczne, dolne lub w środkowej części,

·      obecność zaworu termostatycznego lub wentylatorów,

·      mocy grzewczej,

·      parametrów,

·      systemu sterowania,

·      wykorzystanych materiałów oraz wzornictwa,

·      dodatkowego wyposażenia.

Idealnie dobrane kaloryfery powinny odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników, gwarantując komfort cieplny w każdym pomieszczeniu. Podczas wyboru najlepiej kierować się wskazówkami doradcy lub specjalisty, zajmującego się montażem instalacji. On najlepiej będzie wiedzieć, jaki rodzaj grzejnika sprawdzi się w Twoim mieszkaniu, przedstawiając wszelkie zalety i wadu wybranego rozwiązania. Podejmując ostateczną decyzję, nie zapomnij o wzornictwie. Kaloryfery dostępne są bowiem w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu możesz dopasować model do aranżacji przestrzeni, tworząc spójną kompozycję.

 

Dlaczego warto wybrać kaloryfer niskotemperaturowy?

Jedną z głównych zalet grzejników niskotemperaturowych jest mniejsze zużycie energii. To przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązanie pozwala bowiem na jej redukcję nawet o 30%. Jest to zatem ciekawa alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania, jeśli szukasz sposobów na obniżenie comiesięcznych rachunków. Ponadto równomiernie rozprowadza ciepło w pomieszczeniu, dzięki czemu zapewnia optymalny komfort cieplny w każdym wnętrzu, także w sypialni, pokoju dziecka oraz łazience.

Grzejniki nie wymuszają przy tym wzmożonej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu nie powodują wzbijania się kurzu oraz innych alergenów np. sierści zwierząt, grzybów czy pleśni. Jest to zatem optymalne rozwiązanie dla dzieci oraz alergików w każdym wieku.

Wśród zalet należy wymienić także ich uniwersalność. Możesz zastosować je w domach z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi oraz ogrzewaniem podłogowym bez konieczności inwazyjnego modyfikowania instalacji. Odznaczają się przy tym wysoką trwałością, dzięki czemu stanowią świetną inwestycję na długie lata. Zdolność do samodzielnej regulacji sprawia, że nie musisz obawiać się skomplikowaną obsługą. Już dziś sięgnij po to nowoczesne rozwiązanie i ciesz się wyjątkowym komfortem cieplnym w swoim domu!

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK