Produkty

Jak być eko nie wychodząc z domu?

Dodano 04.11.2021

Jako ludzie przyczyniamy się do niszczenia środowiska naturalnego. Rozwijając się, nie zwracamy szczególnej uwagi na to, co dzieje się z przyrodą, jednakże oznaki tego, że zmierzamy w złym kierunku, są mocno widoczne od wielu lat. Jeśli nie zaczniemy działać w duchu eko, katastrofa ekologiczna dosięgnie nas jeszcze bardziej, ponieważ prawda jest taka, że w wielu rejonach na świecie można odczuć już jej skutki. Każdy z nas powinien więc jak najbardziej zmobilizować się do zmian, aby kolejne pokolenia bardziej zwracały uwagę na otaczającą je naturę, ponieważ tak naprawdę daje nam ona wszystko, czego potrzebujemy, aby przetrwać. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie – co możemy zrobić, aby zmniejszyć poziom zanieczyszczeń na zewnątrz, ale i wewnątrz domu? Jak poprawić efektywność energetyczną i dobrze zarządzać ogrzewaniem? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź w poniższym artykule.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Dlaczego dobra izolacja domu jest wskazana
  2. Jak można monitorować temperaturę w domu
  3. Jak uniknąć przesterowań
  4. Czy warto inwestować w inteligentne zarządzanie ogrzewaniem

Dlaczego dobra izolacja domu jest wskazana?

Stawiając energooszczędny dom, należy skupić się przede wszystkim na odpowiedniej jego izolacji, ponieważ jeśli nawet kupimy najlepsze urządzenie grzewcze tworzone w duchu eko i energooszczędności, a budynek nie będzie odpowiednio zaizolowany, to nie możemy łudzić się, że urządzenie będzie spełniało swoje zadanie. Jeśli w domu pojawiają się nieszczelności, wówczas sprzęt mający ogrzać dom będzie musiał zużyć więcej energii. 

Dziś stawianie domów energooszczędnych narzucane jest przez przepisy WT2021, gdzie ustalone są parametry, które muszą być spełnione na etapie budowy domu. Przepisy te nie obejmują tylko nowych domów, ale również te, które czeka gruntowna modernizacja. 

Na świecie jest jednak wiele domów starszych, których standardy energetyczne nijak mają się do wprowadzonych przepisów. Jak więc można zatrzymać w nich ciepło?

  • Kaloryfery nie powinny być zasłaniane żadnymi zasłonami, meblami i innymi przedmiotami,
  • Okna powinny być szczelne, aby nie uciekało nimi jeszcze więcej ciepłego powietrza,
  • Szczelność dotyczy również drzwi wejściowych, od piwnicy czy garażu,
  • Jeśli istnieje taka możliwość, warto zainwestować w system sterujący ogrzewaniem, dzięki któremu w każdym pomieszczeniu może panować inna temperatura. Pozwoli to na zoptymalizowanie rachunków za ogrzewanie, ponieważ w pomieszczeniach, które są rzadko odwiedzane, może panować niższa temperatura. A jeśli nikogo nie ma przez dłuższy czas w domu, wówczas w ogóle można grzać minimalnie.

 

Jak można monitorować temperaturę w domu?

Już wcześniej zostało co nieco wspomniane na temat marnowania energii w domu, wiele osób pozostawia włączone światło, niepotrzebnie leje wodę, nie odłącza ładowarek i nie robi wielu innych przydatnych rzeczy, aby jednak np. zmniejszyć zużycie energii. To samo tyczy się ogrzewania. Czasem zupełnie niepotrzebnie grzejemy pomieszczenia, które tego nie potrzebują. 

Na rynku grzewczym pojawiło się jednak rozwiązanie, które może usatysfakcjonować większość z nas. Chodzi o automatykę budynkową Salus Controls w serii Smart Home, która z poziomu aplikacji mobilnej, pozwala na zarządzanie temperaturą w domowych pomieszczeniach, ale nie tylko. Jej zadaniem jest również zarządzanie urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF oraz oświetleniem. Ta bezpłatna aplikacja Salus Smart Home kontroluje zużycie energii urządzeń, które są sterowane za pomocą wtyczek Smart Plug, które pokazują, które z urządzeń pochłaniają najwięcej energii. 

 

Jak uniknąć przesterowań?

 

Nie każdy o tym wie, ale największa część energii w budynku, pochłaniana jest przez ogrzewanie – bo aż 70%! Dlatego, aby zapanować nad temperaturą, warto wyposażyć się w system, który pozwoli na optymalizację zużycia energii. Inwestując w regulatory temperatury pochodzące od marki Salus Control, skutecznie ograniczysz zużycie energii tam, gdzie trzeba. Dzięki nim w każdym pomieszczeniu panować będzie indywidualna temperatura, dostosowana do oczekiwań domowników.

Straty energii są zmniejszone więc nie tylko poprzez wymianę kotła i paliwa grzewczego, ale również właśnie dzięki kontroli temperatury. 

 

Czy warto inwestować w inteligentne zarządzanie ogrzewaniem?

 

Odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście, że tak! Pierwszym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest możliwość dostosowania temperatury do konkretnych pomieszczeń, dzięki czemu nie ogrzewamy mniej uczęszczanych stef, co prowadzi do zoptymalizowania rachunków za ogrzewanie. 

Po drugie wyposażając dom w regulatory temperatury Salus Controls, utrzymujemy w każdym pomieszczeniu taką temperaturę, jaką ustalimy sobie w harmonogramie grzania. A jeśli będziemy chcieli coś zmienić, będąc poza domem, wystarczy spojrzeć do aplikacji Salus Smart Home i dostosować parametry. 

Należy pamiętać, że korzystając z tak inteligentnych rozwiązań, ograniczamy straty energetyczne, co przekłada się na niższe rachunki, ale i na ochronę środowiska i lepszą jakość powietrza. 

 

Autor:Małgorzata Buchkovska