Produkty

Jak często powinna włączać się sprężarka przy pompie ciepła?

Dodano 14.07.2022

Sprężarka, inaczej nazywana sercem pompy ciepła, jest jednym z ważniejszych elementów odpowiadających za prawidłową pracę urządzenia. Jej zadaniem jest podniesienie ciśnienia krążącego czynnika do takiego stopnia aż nastąpi jego przekształcenie w stan ciekły wraz z wydzieleniem dużej ilości ciepła. Proces ten inaczej nazywany jest egzotermicznym. Pompy ciepła mogą być wyposażone w różne sprężarki. Od ilości włączeń i wyłączeń sprężarki, uzależniona jest ilość pobieranej energii przez pompę ciepła. Chcesz wiedzieć jak często powinna włączać się sprężarka w pompie ciepła i na jakie rodzaje się dzieli? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jaka sprężarka jest najlepsza? Standardowa, a może inwerterowa?
  2. Dlaczego warto inwestować w inwerterowe pompy ciepła?
  3. Jak często sprężarka powinna się włączać?

Zobacz inne nasze PORADY 


Jaka sprężarka jest najlepsza? Standardowa, a może inwerterowa?

 

W pompach ciepła można wyróżnić kilka typów sprężarek:

  • Tłokowa – bardzo rzadko stosowana, ponieważ charakteryzuje ją niska sprawność, nierówna praca i wysoki poziom drgań. Ma jednak kilka zalet – niską cenę i mało skomplikowaną konstrukcję. Najczęściej jest wykorzystywana w przypadku pomp ciepła o niewielkiej mocy.
  • Spiralna – pracuje bardzo cicho, stabilnie i wydajnie a także charakteryzują się wysoką sprawnością. Stosowana jest w pompach ciepła o bardzo dużej mocy. Sprężarka ta jest jedną z najdroższych.
  • Rotacyjna – dostępna jest w wielu modelach – typie o najprostszej konstrukcji, posiadającym jeden tłok działają w trybie ON/OFF i typie bardziej zaawansowanym posiadającym podwójny tłok i charakteryzujące się płynnością regulacji wydajności.
  • Inwerterowa – nowoczesna sprężarka posiada wysoką sprawność i umożliwia płynną regulację wydajności pracy pompy. Wszystko dzięki przekształceniu prądu stałego na zmienny, który zostaje w następnej kolejności na prąd 3-fazowy. Dzięki niemu sprężarka inwerterowa może osiągnąć wymagane obroty.

 

Dlaczego warto inwestować w inwerterowe pompy ciepła?

 

W przypadku sprężarki inwerterowej możliwe jest zapewnienie zachowania stabilnej temperatury zasilania systemu grzewczego. Dzięki temu występują tylko bardzo małe wahania temperatury w budynku. Pompa ciepła wyposażona w inwerterową sprężarkę o wiele szybciej niż inne modele osiąga zadaną temperaturę, dzięki czemu nie włącza i wyłącza się zbyt często. Przekłada się to na żywotność urządzenia. Pompa ciepła wyposażona w sprężarkę inwerterową może pracować nawet 35 lat, co przekłada się na ok. 170 tys. włączeń.

W większości pomp ciepła znajdują się sprężarki rotacyjne, jednak bardzo często produkują one nadwyżkę ciepła, co skutkuje podłączeniem dodatkowych zbiorników buforowych wody grzewczej. Wynika to z faktu, że musi zostać zachowany minimalny czas pracy sprężarki, aby nie doprowadzić do zbyt częstego włączania się pompy ciepła. Dzięki temu, że inwerterowa pompa ciepła może regulować temperaturę wody grzewczej, jest o wiele bardziej precyzyjna i ma duży wpływ na zachowanie komfortu cieplnego w budynku. Dodatkowo sprężarka inwerterowa wpływa na podwyższenie sprawności pracy pompy ciepła.

 

Sprężarka – jak często powinna się włączać?

 

Aby zapewnić prawidłową pracę pompy ciepła, sprężarka powinna włączać się dwa lub trzy razy na godzinę. Wówczas urządzenie może pracować stabilnie i z najwyższą efektywnością.

 

Jeżeli chcesz dobrać odpowiednią pompę ciepła do swojego domu, koniecznie zapoznaj się z asortymentem umieszczonym w katalogu IK.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!