Produkty

Jak często włącza się pompa ciepła

Dodano 11.05.2022

Osoby, które instalują w swoich domach pompy ciepła liczą nie tylko na bezobsługowe i ekologiczne urządzenie, które pozwoli im ogrzać dom i przygotować ciepłą wodę użytkową, ale także na pojawienie się sporych oszczędności. Będzie to możliwe, jeśli urządzenie zostanie dobrze dobrane, dzięki czemu jego praca będzie stabilna, a ono samo nie będzie się włączać zbyt często. Sprawdź, jak często powinna włączać się pompa ciepła i kiedy pracuje stabilnie. 

Pompa ciepła, jeśli zostanie dobrze dobrana, będzie urządzeniem oszczędnym w eksploatacji. Produkt ten nie należy do najtańszych, dlatego wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się, czy warto ją nabyć i czy faktycznie poniesione koszty ogrzewania przewyższą wartością sumę, którą wydali na wspomniane rozwiązanie. Wynik ekonomiczny zależy w dużej mierze nie tylko od prawidłowej instalacji urządzenia, ale także od jego żywotności. Oznacza to, że im dłużej pompa ciepła będzie pracować bezawaryjnie, tym więcej można zaoszczędzić (porównując koszty ogrzewania z wykorzystaniem konwencjonalnego źródła ogrzewania). 

pompa ciepła w pomieszczeniu gospodarczym 

Co wziąć pod uwagę podczas doboru pompy ciepła? 

Wybierając odpowiednie urządzenie warto zadać sobie pytanie — czy pompa ciepła pracuje cały czas? Odpowiedź brzmi: nie. Jej stabilna praca uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od sprężarki, która sprawia, że rozwiązanie jest w stanie generować ciepło i przygotowywać ciepłą wodę użytkową.  

Decydując się na konkretny model pompy, warto zwrócić uwagę na żywotność sprężarki, która będzie uzależniona od ilości godzin pracy. Jeżeli zostanie dobrana zbyt mała moc pompy ciepła, sprężarka będzie pracować częściej w ciągu doby. W rezultacie nie tylko rachunki za prąd będą większe, ale także wspomniana część zużyje się szybciej. 

Aby mieć pewność, że pompa ciepła będzie działać prawidłowo, należy przyjąć, że w skali roku powinna pracować między 1800 a 2500 godzin. Na szczęście większość producentów daje takie wytyczne. 

Zakładając, że inwestor wraz z instalatorem dobrał odpowiednią moc ciepła, bezawaryjna praca będzie uzależniona w dużej mierze od instalacji górnego i dolnego źródła ciepła. Warto mieć na uwadze, że dolne źródło ciepła jest niezwykle istotnym elementem instalacji grzewczej. Decydując się na pompy ciepła typu powietrze-woda nie ma dużego niebezpieczeństwa. Należy jedynie udrożnić kanały powietrzne dla urządzeń, które znajdują się wewnątrz budynku. Pozostałe rozwiązania wymagają jednak większej uwagi. 

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie jak często włącza się pompa ciepła, warto sprawdzić zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz prawidłowo ustawić krzywe grzewcze, które będą zgodne z upodobaniami i zwyczajami użytkowników. 

pompa ciepła umieszczona przed domem 

Czym jest regulator i dlaczego jest ważny dla prawidłowej pracy pompy ciepła? 

Nowoczesne pompy ciepła wyposażone są w regulator, który pozwala na sterowanie czasowe pompą ciepła, czyli możliwość ustawienia przedziału czasowego oraz trybu grzania, kiedy pompa ciepła będzie produkować wyższą temperaturę na zasilaniu, a poza ustawionymi godzinami — jedynie utrzymywać ciepło w budynku. 

Jeżeli całą instalację wyposażono dodatkowo w bufor wody grzewczej albo opiera się ona na ogrzewaniu powierzchniowym (np. podłogowym), które wyróżnia się większą bezwładnością, można zasilać ją energią, która uzyskiwana jest w trakcie obowiązywania taryfy nocnej. Wówczas pompa ciepła będzie pracować, a użytkownicy będą mogli korzystać z ciepła w ciągu dnia. 

regulator Vaillant do pompy ciepła 

Co może powodować niestabilną pracę pompy ciepła? 

Osoby, które zastanawiają się nad tym ile godzin na dobę pracuje pompa ciepła, powinny wiedzieć, że jeśli urządzenie włącza się zbyt często z pewnością można mówić o jego niestabilnej pracy. 

Aby rozwiązać problem zbyt częstego uruchamiania i wyłączania się pompy ciepła (szczególnie kiedy występuje niewielkie obciążenie cieplne) warto postawić na dużą pojemność cieplną instalacji. Można ją uzyskać dzięki dużej ilości wody, która będzie wypełniała całą instalację. Wówczas, nawet jeśli zapotrzebowanie na ciepło będzie małe, a tym samym odbiór ciepła z instalacji będzie niewielki, ogrzanie dużej ilości płynu będzie wymagało sporej ilości energii. Oznacza to, że cykle pracy sprężarki, a tym samym uruchamiania się pompy, będą dostatecznie długie. Nie oznacza to, że pompa ciepła będzie wówczas bardziej energochłonna. Nic bardziej mylnego. Dostarczane ciepło będzie kumulowane w wodzie, która będzie oddawała je powoli do pomieszczeń (zgodnie z zapotrzebowaniem użytkowników). 

pompa ciepła Vaillant umieszczona przed budynkiem 

Jaki wpływ na częste włączanie się pompy ciepła ma niedopasowana moc urządzenia? 

Pompa ciepła powinna być tak dobrana, aby jej moc grzewcza była idealnie dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Okazuje się, że nie ma tutaj jednego "wzoru" dla doboru idealnej mocy. Jest to sprawa indywidualna dla każdego domu — mowa tutaj nie tylko o sposobie jego ogrzewania, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej. 

Jeśli moc pompy ciepła będzie za mała albo za duża, użytkownik może spodziewać się problemów, które mogą pojawić się nie tylko na początku, ale też po kilku latach eksploatacji.  

Jaki wpływ na częste uruchamianie się pompy ciepła ma zbyt mała moc grzewcza pompy ciepła? 

Kiedy pompa ciepła ma zbyt małą moc grzewczą, okazuje się, że w mroźne dni nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła, aby ogrzać pomieszczenia w domu do zadanej temperatury. W tym momencie może częściej się włączać. Taka sytuacja może prowadzić do zwiększenia ilości ciepła, które będzie pobierane z gruntu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wyczerpania ciepła, jakie jest zgromadzone w gruncie.  

Co więcej — może dojść do sytuacji, w której potrzebne będzie kolejne źródło ciepła, które będzie w stanie uzupełnić brakującą moc grzewczą. Można wykorzystać dodatkowy kocioł lub grzałkę elektryczną. Tutaj należy liczyć się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. 

Podsumowanie 

Jeżeli chcesz dobrze wybrać urządzenie, które będzie ogrzewało Twój dom, skorzystaj z pomocy specjalistów, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum. Dowiesz się od nich nie tylko jakie rozwiązanie będzie najlepsze, ale także jak często włącza się pompa ciepła, która Cię interesuje. 

pompa ciepła w pomieszczeniu gospodarczym 

Przeczytaj także: 

Autor: Aneta Wojtczak 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK 

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!