Jak działa klimatyzator typu Split i Multisplit?
Dodano 26.10.2022
Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w wielu domach, są klimatyzatory typu Split. Ich zadaniem jest nie tylko chłodzenie pomieszczeń, ale także ich ogrzewanie. Na rynku są jednak jeszcze inne klimatyzatory – typu Multisplit. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i który warto wybrać? Dowiesz się z poniższego materiału.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak zbudowany jest klimatyzator Split?
- Jak działa klimatyzator Split?
- Jak działa klimatyzator Multisplit?
- Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator Multisplit?
- Lepszy klimatyzator Split czy Multisplit?
Jak zbudowany jest klimatyzator Split?
Klimatyzatory Split składają się z dwóch podstawowych elementów – instalowanej wewnątrz pomieszczenia jednostki wewnętrznej oraz montowanego na zewnątrz agregatu. Jednostka wewnętrzna składa się z wentylatora, systemu sterowania i wymiennika. Praca tego urządzenia jest bardzo cicha. To w jednostce zewnętrznej umieszczona jest sprężarka, która może wywoływać większy hałas. Dodatkowo umieszczony jest w niej system sterowania, wentylator, wymiennik oraz zawór rozprężny i czterogłowy.
Jak działa klimatyzator Split?
Należy pamiętać, że klimatyzator Split może pracować w trybie chłodzenia i grzania. Biorąc pod uwagę pierwszy typ, urządzenie działa w następujący sposób:
- Czynnik chłodniczy zostaje skroplony w wymienniku jednostki zewnętrznej. Gdy zachodzi ten proces, energia cieplna oddawana jest do otoczenia. Powietrze, dzięki wentylatorowi, przepływa przez wymiennik.
- Czynnik w postaci ciekłej transportowany jest do zaworu rozprężnego, gdzie przechodzi w stan gazowy.
- Następnie czynnik przepływa do jednostki wewnętrznej, gdzie już całkowicie przekształca się w gaz. Podczas tego procesu czynnik pobiera energię z otoczenia i ochładza powietrze, które jest transportowane przed wymiennik.
- Na sam koniec czynnik powraca do sprężarki w stanie gazowym i cykl się powtarza.
Z racji tego, że podczas chłodzenia pomieszczeń w klimatyzatorze zbiera się kondensat, należy odprowadzać go w odpowiedni sposób. Najlepiej do kanalizacji lub na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli kondensat ma być odprowadzony do kanalizacji, należy wyposażyć się w syfon, który nie pozwoli na jej zapchanie.
Podczas, gdy klimatyzator Split przechodzi w tryb grzania, obieg czynnika chłodniczego zostaje odwrócony. Sprawia to, że ciepło pobierane jest z zewnątrz i oddawane do pomieszczenia.
Klimatyzatory Split mogą być montowane na ścianie, suficie lub przy podłodze. Istnieje także możliwość instalacji klimatyzatora w wersji kanałowej, który może być ukryty nad podwieszanym sufitem.
Jak działa klimatyzator Multisplit?
Klimatyzator Multisplit przydaje się w momencie, kiedy poszukujesz rozwiązania nie do jednego pomieszczenia, ale kilku. System składa się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych. Klimatyzatory umieszczone wewnątrz pomieszczenia działają w sposób niezależny, dlatego użytkownik może sterować nimi indywidualnie.
Wybierając klimatyzator Multisplit, otrzymujesz możliwość rozbudowania go w przyszłości. Dodatkowo nie jesteś zobligowany do wyboru takich samych jednostek wewnętrznych. Możesz więc wybrać do jednego pomieszczenia jednostkę przypodłogową, a do drugiego ścienną.
Montaż klimatyzatora typu Multisplit nie należy do trudnych zadań. Właściwie jest on instalowany w taki sam sposób, jak standardowe urządzenia Split. Dodatkowo klimatyzator Multi w mniej intensywny sposób narusza konstrukcję budynku, ponieważ nie ma tu konieczności tworzenia kanałów do przepływu powietrza. Dodatkowo zamiast standardowych kratek instalowanych w ścianach, montuje się wewnętrzne jednostki.
Klimatyzatory Multisplit – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
Z roku na rok na rynku pojawiają się nowsze modele klimatyzatorów. Zmniejsza się głośność ich pracy, rozmiary, a także pobór energii potrzebnej do ich pracy. Wybierając klimatyzator tego typu zwróć uwagę na:
- Konstrukcję – ważne, aby zapewniała cichą pracę i pozwoliła na maksymalny przepływ powietrza.
- Ilość pobieranego prądu w trybie chłodzenia i grzania – powinna być umieszczona w karcie produktu, tak samo jak maksymalna moc grzewcza i głośność jednostek wewnętrznych i jednostki zewnętrznej.
Lepszy klimatyzator Split czy Multisplit?
Odpowiedź wydaje się banalnie prosta. Wszystko zależy od tego, czy chcesz umieścić w swoim domu tylko jedną jednostkę chłodząco-grzewczą w głównym pomieszczeniu, czy chcesz zapewnić sobie komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach.
Oprócz klimatyzatorów interesuje Cię również kurtyna powietrza? A może centrale wentylacyjne? W takim razie praktycznie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum jest w stanie zagwarantować Ci wysokiej jakości urządzenia. Sprawdź więc, które z dostępnych rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl